×
Filter
SELECT ALL
JUSTICE OF THE SUPREME COURT
JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
COUNTY COMMISSIONER
CLERK OF COURTS
CONTROLLER
CORONER
DISTRICT ATTORNEY
PROTHONOTARY
REGISTER AND RECORDER
SHERIFF
MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-2-01
MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-05
MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
SCHOOL DIRECTOR Greencastle-Antrim School District
SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
SCHOOL DIRECTOR Fannett-Metal School District
SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District North En
SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
SCHOOL DIRECTOR Shippensburg Area School District
SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Washingt
SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Waynesbo
AUDITOR 6YR Antrim
AUDITOR 4YR Antrim
AUDITOR 6YR Fannett
AUDITOR 2YR Fannett
AUDITOR 6YR Green
AUDITOR 2YR Green
AUDITOR Guilford
AUDITOR 6YR Hamilton
AUDITOR 4YR Hamilton
AUDITOR 6YR Letterkenny
AUDITOR 4YR Letterkenny
AUDITOR 2YR Letterkenny
AUDITOR 6YR Lurgan
AUDITOR 4YR Lurgan
AUDITOR 6YR Metal
AUDITOR 4YR Metal
AUDITOR Montgomery
AUDITOR Peters
AUDITOR Quincy
AUDITOR Southampton
AUDITOR 6YR St. Thomas
AUDITOR 4YR St. Thomas
AUDITOR 2YR St. Thomas
AUDITOR Warren
AUDITOR 6YR Washington
AUDITOR 4YR Washington
TOWNSHIP SUPERVISOR Antrim
TOWNSHIP SUPERVISOR Fannett
TOWNSHIP SUPERVISOR Green
TOWNSHIP SUPERVISOR Guilford
TOWNSHIP SUPERVISOR Hamilton
TOWNSHIP SUPERVISOR Letterkenny
TOWNSHIP SUPERVISOR Lurgan
TOWNSHIP SUPERVISOR Metal
TOWNSHIP SUPERVISOR Montgomery
TOWNSHIP SUPERVISOR Peters
TOWNSHIP SUPERVISOR 6YR Quincy
TOWNSHIP SUPERVISOR 4YR Quincy
TOWNSHIP SUPERVISOR Southampton
TOWNSHIP SUPERVISOR St. Thomas
TOWNSHIP SUPERVISOR Warren
TOWNSHIP SUPERVISOR Washington
TAX COLLECTOR Letterkenny
TAX COLLECTOR Lurgan
TAX COLLECTOR Orrstown
TAX COLLECTOR West End Shippenburg
MAYOR Orrstown
COUNCILPERSON Chambersburg 1st
COUNCILPERSON Chambersburg 2nd
COUNCILPERSON Chambersburg 3rd
COUNCILPERSON 4YR Chambersburg 4th
COUNCILPERSON 2YR Chambersburg 4th
COUNCILPERSON Chambersburg 5th
COUNCILPERSON 4YR Greencastle
COUNCILPERSON 2YR Greencastle
COUNCILPERSON 4YR Mercerburg
COUNCILPERSON 2YR Mercerburg
COUNCILPERSON Mont Alto
COUNCILPERSON 4YR Orrstown
COUNCILPERSON 2YR Orrstown
COUNCILPERSON Waynesboro 1st
COUNCILPERSON Waynesboro 2nd
COUNCILPERSON Waynesboro 3rd
COUNCILPERSON 4YR West End Shippenburg
COUNCILPERSON 2YR West End Shippenburg
SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
ANTRIM 1
ANTRIM 2
ANTRIM 3
ANTRIM 4
ANTRIM 5
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2
CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2
FANNETT CONCORD
FANNETT DRY RUN
FANNETT SULPHUR SPRINGS
GREENCASTLE 1
GREENCASTLE 2
GREENE 1
GREENE 2
GREENE 3
GREENE 4
GREENE 5
GREENE 6
GUILFORD 1
GUILFORD 2
GUILFORD 3
GUILFORD 4
GUILFORD 5
GUILFORD 6
HAMILTON 1
HAMILTON 2
HAMILTON 3
LETTERKENNY 1
LETTERKENNY 2
LURGAN
MERCERSBURG
METAL 1
METAL 2
METAL 3
MONT ALTO
MONTGOMERY 1
MONTGOMERY 2
MONTGOMERY 3
ORRSTOWN
PETERS 1
PETERS 2
PETERS 3
QUINCY 1
QUINCY 2
QUINCY 3
QUINCY 4
SOUTHAMPTON EAST
SOUTHAMPTON MT ROCK
SOUTHAMPTON WEST
ST THOMAS 1
ST THOMAS 2
ST THOMAS 3
WARREN
WASHINGTON 1
WASHINGTON 2
WASHINGTON 3
WASHINGTON 4
WASHINGTON 5
WAYNESBORO WD 1 DIST 1
WAYNESBORO WD 1 DIST 2
WAYNESBORO WD 2 DIST 1
WAYNESBORO WD 2 DIST 2
WAYNESBORO WD 3 DIST 1
WAYNESBORO WD 3 DIST 2
WAYNESBORO WD 3 DIST 3
WEST END SHIPPENSBURG
Skip to Content
Website Updated:
11/27/2023 4:09:51 PM
Refresh Display
Auto-Refresh
Loading...
Franklin County Board of Elections
Pennsylvania
November 7, 2023 General Election
Toggle Navigation
Results
Precincts Reporting
Voter Turnout
Reports
Like this on Facebook (opens in new window)
Tweet
Tweet about these results (opens in new window)
Results
Precincts Reporting
Voter Turnout
Reports
Offical Election Results
Voter Turnout
30.6%
Ballots Cast
30,165
Registered Voters
98,717
Precincts Reporting
100%
Fully Reporting
73
Total Precincts
73
List
Slideshow
Tabular View
Pie Chart
Print Page
Back
Precinct Results
Filter
Showing
95
of
95
contests
Showing
of
Precincts
Show All
Only Show Selected
Precincts Participating
Disable Map Interaction
Reporting
Not Reported
Precinct: ANTRIM 1
ANTRIM 1
Reporting
Precinct: ANTRIM 1 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
ANTRIM 1 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
120
23.08%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
400
76.92%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ANTRIM 1 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
ANTRIM 1 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
108
11.44%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
102
10.81%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
375
39.72%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
359
38.03%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ANTRIM 1 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
ANTRIM 1 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
111
21.47%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
406
78.53%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ANTRIM 1 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
ANTRIM 1 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
112
11.51%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
109
11.20%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
382
39.26%
REP John Flannery
REP John Flannery
370
38.03%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ANTRIM 1 - Contest: CLERK OF COURTS
ANTRIM 1 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
445
98.67%
Write-in
Write-in
6
1.33%
Precinct: ANTRIM 1 - Contest: CONTROLLER
ANTRIM 1 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
437
98.65%
Write-in
Write-in
6
1.35%
Precinct: ANTRIM 1 - Contest: CORONER
ANTRIM 1 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
113
22.03%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
400
77.97%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ANTRIM 1 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
ANTRIM 1 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
430
98.62%
Write-in
Write-in
6
1.38%
Precinct: ANTRIM 1 - Contest: PROTHONOTARY
ANTRIM 1 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
113
22.20%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
396
77.80%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ANTRIM 1 - Contest: REGISTER AND RECORDER
ANTRIM 1 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
107
20.82%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
407
79.18%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ANTRIM 1 - Contest: SHERIFF
ANTRIM 1 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
453
99.56%
Write-in
Write-in
2
0.44%
Precinct: ANTRIM 1 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-05
ANTRIM 1 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-05
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Duane K. Cunningham
DAR Duane K. Cunningham
460
99.35%
Write-in
Write-in
3
0.65%
Precinct: ANTRIM 1 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Greencastle-Antrim School District
ANTRIM 1 - SCHOOL DIRECTOR Greencastle-Antrim School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP H. Carter Davidson
REP H. Carter Davidson
381
21.31%
REP Jacob D. Burns
REP Jacob D. Burns
353
19.74%
REP Mark A. Scriever II
REP Mark A. Scriever II
341
19.07%
REP Christopher Tyler Bonillas
REP Christopher Tyler Bonillas
340
19.02%
REP Alana Michael
REP Alana Michael
357
19.97%
Write-in
Write-in
16
0.89%
Precinct: ANTRIM 1 - Contest: AUDITOR 6YR Antrim
ANTRIM 1 - AUDITOR 6YR Antrim
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Mark J. Smith
REP Mark J. Smith
434
98.64%
Write-in
Write-in
6
1.36%
Precinct: ANTRIM 1 - Contest: AUDITOR 4YR Antrim
ANTRIM 1 - AUDITOR 4YR Antrim
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Dianne H. Smith
REP Dianne H. Smith
431
98.40%
Write-in
Write-in
7
1.60%
Precinct: ANTRIM 1 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Antrim
ANTRIM 1 - TOWNSHIP SUPERVISOR Antrim
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP John F. Alleman
REP John F. Alleman
399
52.57%
REP Patrick Heraty
REP Patrick Heraty
351
46.25%
Write-in
Write-in
9
1.19%
Precinct: ANTRIM 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
ANTRIM 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
253
57.37%
NO
NO
188
42.63%
Precinct: ANTRIM 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
ANTRIM 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
293
66.74%
NO
NO
146
33.26%
Precinct: ANTRIM 1 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
ANTRIM 1 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
339
75.50%
NO
NO
110
24.50%
Precinct: ANTRIM 2
ANTRIM 2
Reporting
Precinct: ANTRIM 2 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
ANTRIM 2 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
69
16.59%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
346
83.17%
Write-in
Write-in
1
0.24%
Precinct: ANTRIM 2 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
ANTRIM 2 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
69
9.27%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
54
7.26%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
322
43.28%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
297
39.92%
Write-in
Write-in
2
0.27%
Precinct: ANTRIM 2 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
ANTRIM 2 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
67
16.18%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
346
83.57%
Write-in
Write-in
1
0.24%
Precinct: ANTRIM 2 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
ANTRIM 2 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
68
8.99%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
60
7.94%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
320
42.33%
REP John Flannery
REP John Flannery
305
40.34%
Write-in
Write-in
3
0.40%
Precinct: ANTRIM 2 - Contest: CLERK OF COURTS
ANTRIM 2 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
364
98.91%
Write-in
Write-in
4
1.09%
Precinct: ANTRIM 2 - Contest: CONTROLLER
ANTRIM 2 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
364
99.45%
Write-in
Write-in
2
0.55%
Precinct: ANTRIM 2 - Contest: CORONER
ANTRIM 2 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
62
14.98%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
351
84.78%
Write-in
Write-in
1
0.24%
Precinct: ANTRIM 2 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
ANTRIM 2 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
360
98.36%
Write-in
Write-in
6
1.64%
Precinct: ANTRIM 2 - Contest: PROTHONOTARY
ANTRIM 2 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
65
15.70%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
348
84.06%
Write-in
Write-in
1
0.24%
Precinct: ANTRIM 2 - Contest: REGISTER AND RECORDER
ANTRIM 2 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
59
14.18%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
355
85.34%
Write-in
Write-in
2
0.48%
Precinct: ANTRIM 2 - Contest: SHERIFF
ANTRIM 2 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
364
99.45%
Write-in
Write-in
2
0.55%
Precinct: ANTRIM 2 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-05
ANTRIM 2 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-05
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Duane K. Cunningham
DAR Duane K. Cunningham
364
99.73%
Write-in
Write-in
1
0.27%
Precinct: ANTRIM 2 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Greencastle-Antrim School District
ANTRIM 2 - SCHOOL DIRECTOR Greencastle-Antrim School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP H. Carter Davidson
REP H. Carter Davidson
312
20.98%
REP Jacob D. Burns
REP Jacob D. Burns
288
19.37%
REP Mark A. Scriever II
REP Mark A. Scriever II
299
20.11%
REP Christopher Tyler Bonillas
REP Christopher Tyler Bonillas
288
19.37%
REP Alana Michael
REP Alana Michael
288
19.37%
Write-in
Write-in
12
0.81%
Precinct: ANTRIM 2 - Contest: AUDITOR 6YR Antrim
ANTRIM 2 - AUDITOR 6YR Antrim
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Mark J. Smith
REP Mark J. Smith
363
99.45%
Write-in
Write-in
2
0.55%
Precinct: ANTRIM 2 - Contest: AUDITOR 4YR Antrim
ANTRIM 2 - AUDITOR 4YR Antrim
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Dianne H. Smith
REP Dianne H. Smith
363
99.73%
Write-in
Write-in
1
0.27%
Precinct: ANTRIM 2 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Antrim
ANTRIM 2 - TOWNSHIP SUPERVISOR Antrim
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP John F. Alleman
REP John F. Alleman
339
53.13%
REP Patrick Heraty
REP Patrick Heraty
292
45.77%
Write-in
Write-in
7
1.10%
Precinct: ANTRIM 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
ANTRIM 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
215
57.80%
NO
NO
157
42.20%
Precinct: ANTRIM 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
ANTRIM 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
268
72.43%
NO
NO
102
27.57%
Precinct: ANTRIM 2 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
ANTRIM 2 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
311
80.57%
NO
NO
75
19.43%
Precinct: ANTRIM 3
ANTRIM 3
Reporting
Precinct: ANTRIM 3 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
ANTRIM 3 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
71
18.73%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
308
81.27%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ANTRIM 3 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
ANTRIM 3 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
63
9.16%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
53
7.70%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
290
42.15%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
282
40.99%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ANTRIM 3 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
ANTRIM 3 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
60
15.79%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
320
84.21%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ANTRIM 3 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
ANTRIM 3 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
66
9.39%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
63
8.96%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
298
42.39%
REP John Flannery
REP John Flannery
276
39.26%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ANTRIM 3 - Contest: CLERK OF COURTS
ANTRIM 3 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
344
98.29%
Write-in
Write-in
6
1.71%
Precinct: ANTRIM 3 - Contest: CONTROLLER
ANTRIM 3 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
341
98.55%
Write-in
Write-in
5
1.45%
Precinct: ANTRIM 3 - Contest: CORONER
ANTRIM 3 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
51
13.60%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
324
86.40%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ANTRIM 3 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
ANTRIM 3 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
340
97.98%
Write-in
Write-in
7
2.02%
Precinct: ANTRIM 3 - Contest: PROTHONOTARY
ANTRIM 3 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
60
16.09%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
313
83.91%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ANTRIM 3 - Contest: REGISTER AND RECORDER
ANTRIM 3 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
55
14.59%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
322
85.41%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ANTRIM 3 - Contest: SHERIFF
ANTRIM 3 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
343
99.42%
Write-in
Write-in
2
0.58%
Precinct: ANTRIM 3 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-05
ANTRIM 3 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-05
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Duane K. Cunningham
DAR Duane K. Cunningham
344
99.14%
Write-in
Write-in
3
0.86%
Precinct: ANTRIM 3 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Greencastle-Antrim School District
ANTRIM 3 - SCHOOL DIRECTOR Greencastle-Antrim School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP H. Carter Davidson
REP H. Carter Davidson
285
20.74%
REP Jacob D. Burns
REP Jacob D. Burns
272
19.80%
REP Mark A. Scriever II
REP Mark A. Scriever II
271
19.72%
REP Christopher Tyler Bonillas
REP Christopher Tyler Bonillas
259
18.85%
REP Alana Michael
REP Alana Michael
270
19.65%
Write-in
Write-in
17
1.24%
Precinct: ANTRIM 3 - Contest: AUDITOR 6YR Antrim
ANTRIM 3 - AUDITOR 6YR Antrim
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Mark J. Smith
REP Mark J. Smith
344
98.57%
Write-in
Write-in
5
1.43%
Precinct: ANTRIM 3 - Contest: AUDITOR 4YR Antrim
ANTRIM 3 - AUDITOR 4YR Antrim
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Dianne H. Smith
REP Dianne H. Smith
341
98.84%
Write-in
Write-in
4
1.16%
Precinct: ANTRIM 3 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Antrim
ANTRIM 3 - TOWNSHIP SUPERVISOR Antrim
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP John F. Alleman
REP John F. Alleman
312
52.09%
REP Patrick Heraty
REP Patrick Heraty
274
45.74%
Write-in
Write-in
13
2.17%
Precinct: ANTRIM 3 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
ANTRIM 3 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
212
62.35%
NO
NO
128
37.65%
Precinct: ANTRIM 3 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
ANTRIM 3 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
233
68.53%
NO
NO
107
31.47%
Precinct: ANTRIM 3 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
ANTRIM 3 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
266
76.66%
NO
NO
81
23.34%
Precinct: ANTRIM 4
ANTRIM 4
Reporting
Precinct: ANTRIM 4 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
ANTRIM 4 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
115
24.16%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
361
75.84%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ANTRIM 4 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
ANTRIM 4 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
110
12.46%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
90
10.19%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
350
39.64%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
332
37.60%
Write-in
Write-in
1
0.11%
Precinct: ANTRIM 4 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
ANTRIM 4 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
104
21.99%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
369
78.01%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ANTRIM 4 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
ANTRIM 4 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
111
12.46%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
100
11.22%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
340
38.16%
REP John Flannery
REP John Flannery
339
38.05%
Write-in
Write-in
1
0.11%
Precinct: ANTRIM 4 - Contest: CLERK OF COURTS
ANTRIM 4 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
410
98.56%
Write-in
Write-in
6
1.44%
Precinct: ANTRIM 4 - Contest: CONTROLLER
ANTRIM 4 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
404
98.78%
Write-in
Write-in
5
1.22%
Precinct: ANTRIM 4 - Contest: CORONER
ANTRIM 4 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
103
21.78%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
370
78.22%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ANTRIM 4 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
ANTRIM 4 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
407
98.79%
Write-in
Write-in
5
1.21%
Precinct: ANTRIM 4 - Contest: PROTHONOTARY
ANTRIM 4 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
109
23.24%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
360
76.76%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ANTRIM 4 - Contest: REGISTER AND RECORDER
ANTRIM 4 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
103
21.91%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
367
78.09%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ANTRIM 4 - Contest: SHERIFF
ANTRIM 4 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
391
97.99%
Write-in
Write-in
8
2.01%
Precinct: ANTRIM 4 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-05
ANTRIM 4 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-05
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Duane K. Cunningham
DAR Duane K. Cunningham
416
99.52%
Write-in
Write-in
2
0.48%
Precinct: ANTRIM 4 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Greencastle-Antrim School District
ANTRIM 4 - SCHOOL DIRECTOR Greencastle-Antrim School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP H. Carter Davidson
REP H. Carter Davidson
350
21.03%
REP Jacob D. Burns
REP Jacob D. Burns
323
19.41%
REP Mark A. Scriever II
REP Mark A. Scriever II
321
19.29%
REP Christopher Tyler Bonillas
REP Christopher Tyler Bonillas
323
19.41%
REP Alana Michael
REP Alana Michael
334
20.07%
Write-in
Write-in
13
0.78%
Precinct: ANTRIM 4 - Contest: AUDITOR 6YR Antrim
ANTRIM 4 - AUDITOR 6YR Antrim
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Mark J. Smith
REP Mark J. Smith
407
99.03%
Write-in
Write-in
4
0.97%
Precinct: ANTRIM 4 - Contest: AUDITOR 4YR Antrim
ANTRIM 4 - AUDITOR 4YR Antrim
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Dianne H. Smith
REP Dianne H. Smith
408
98.79%
Write-in
Write-in
5
1.21%
Precinct: ANTRIM 4 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Antrim
ANTRIM 4 - TOWNSHIP SUPERVISOR Antrim
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP John F. Alleman
REP John F. Alleman
362
51.27%
REP Patrick Heraty
REP Patrick Heraty
336
47.59%
Write-in
Write-in
8
1.13%
Precinct: ANTRIM 4 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
ANTRIM 4 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
247
59.09%
NO
NO
171
40.91%
Precinct: ANTRIM 4 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
ANTRIM 4 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
299
70.85%
NO
NO
123
29.15%
Precinct: ANTRIM 4 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
ANTRIM 4 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
331
77.52%
NO
NO
96
22.48%
Precinct: ANTRIM 5
ANTRIM 5
Reporting
Precinct: ANTRIM 5 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
ANTRIM 5 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
202
22.72%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
686
77.17%
Write-in
Write-in
1
0.11%
Precinct: ANTRIM 5 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
ANTRIM 5 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
206
12.72%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
177
10.93%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
625
38.60%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
607
37.49%
Write-in
Write-in
4
0.25%
Precinct: ANTRIM 5 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
ANTRIM 5 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
191
21.61%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
691
78.17%
Write-in
Write-in
2
0.23%
Precinct: ANTRIM 5 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
ANTRIM 5 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
196
12.00%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
189
11.57%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
625
38.25%
REP John Flannery
REP John Flannery
620
37.94%
Write-in
Write-in
4
0.24%
Precinct: ANTRIM 5 - Contest: CLERK OF COURTS
ANTRIM 5 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
754
98.31%
Write-in
Write-in
13
1.69%
Precinct: ANTRIM 5 - Contest: CONTROLLER
ANTRIM 5 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
744
98.28%
Write-in
Write-in
13
1.72%
Precinct: ANTRIM 5 - Contest: CORONER
ANTRIM 5 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
185
20.93%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
696
78.73%
Write-in
Write-in
3
0.34%
Precinct: ANTRIM 5 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
ANTRIM 5 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
741
97.76%
Write-in
Write-in
17
2.24%
Precinct: ANTRIM 5 - Contest: PROTHONOTARY
ANTRIM 5 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
204
23.10%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
677
76.67%
Write-in
Write-in
2
0.23%
Precinct: ANTRIM 5 - Contest: REGISTER AND RECORDER
ANTRIM 5 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
183
20.89%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
689
78.65%
Write-in
Write-in
4
0.46%
Precinct: ANTRIM 5 - Contest: SHERIFF
ANTRIM 5 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
765
99.22%
Write-in
Write-in
6
0.78%
Precinct: ANTRIM 5 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-05
ANTRIM 5 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-05
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Duane K. Cunningham
DAR Duane K. Cunningham
774
99.61%
Write-in
Write-in
3
0.39%
Precinct: ANTRIM 5 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Greencastle-Antrim School District
ANTRIM 5 - SCHOOL DIRECTOR Greencastle-Antrim School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP H. Carter Davidson
REP H. Carter Davidson
623
20.10%
REP Jacob D. Burns
REP Jacob D. Burns
604
19.49%
REP Mark A. Scriever II
REP Mark A. Scriever II
610
19.68%
REP Christopher Tyler Bonillas
REP Christopher Tyler Bonillas
592
19.10%
REP Alana Michael
REP Alana Michael
627
20.23%
Write-in
Write-in
43
1.39%
Precinct: ANTRIM 5 - Contest: AUDITOR 6YR Antrim
ANTRIM 5 - AUDITOR 6YR Antrim
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Mark J. Smith
REP Mark J. Smith
742
98.54%
Write-in
Write-in
11
1.46%
Precinct: ANTRIM 5 - Contest: AUDITOR 4YR Antrim
ANTRIM 5 - AUDITOR 4YR Antrim
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Dianne H. Smith
REP Dianne H. Smith
744
98.67%
Write-in
Write-in
10
1.33%
Precinct: ANTRIM 5 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Antrim
ANTRIM 5 - TOWNSHIP SUPERVISOR Antrim
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP John F. Alleman
REP John F. Alleman
663
50.88%
REP Patrick Heraty
REP Patrick Heraty
617
47.35%
Write-in
Write-in
23
1.77%
Precinct: ANTRIM 5 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
ANTRIM 5 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
471
63.05%
NO
NO
276
36.95%
Precinct: ANTRIM 5 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
ANTRIM 5 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
555
74.30%
NO
NO
192
25.70%
Precinct: ANTRIM 5 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
ANTRIM 5 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
599
79.23%
NO
NO
157
20.77%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1
Reporting
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
273
50.37%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
269
49.63%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
261
27.59%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
202
21.35%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
252
26.64%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
231
24.42%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
267
49.35%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
274
50.65%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
275
28.56%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
205
21.29%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
250
25.96%
REP John Flannery
REP John Flannery
226
23.47%
Write-in
Write-in
7
0.73%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - Contest: CLERK OF COURTS
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
380
93.60%
Write-in
Write-in
26
6.40%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - Contest: CONTROLLER
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
378
94.97%
Write-in
Write-in
20
5.03%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - Contest: CORONER
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
247
46.34%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
284
53.28%
Write-in
Write-in
2
0.38%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
364
92.86%
Write-in
Write-in
28
7.14%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - Contest: PROTHONOTARY
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
262
48.34%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
280
51.66%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - Contest: REGISTER AND RECORDER
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
245
45.71%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
291
54.29%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - Contest: SHERIFF
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
468
98.94%
Write-in
Write-in
5
1.06%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-2-01
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-2-01
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Glenn Manns
DAR Glenn Manns
457
99.13%
Write-in
Write-in
4
0.87%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Mike Boryan
DEM Mike Boryan
288
53.23%
REP Stephanie M. Harbaugh
REP Stephanie M. Harbaugh
253
46.77%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - Contest: COUNCILPERSON Chambersburg 1st
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - COUNCILPERSON Chambersburg 1st
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Sharon L. Coffman
REP Sharon L. Coffman
360
90.00%
Write-in
Write-in
40
10.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
310
67.69%
NO
NO
148
32.31%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
277
61.97%
NO
NO
170
38.03%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 1 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
318
69.43%
NO
NO
140
30.57%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2
Reporting
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
170
55.56%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
136
44.44%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
168
29.42%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
147
25.74%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
126
22.07%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
130
22.77%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
167
54.93%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
137
45.07%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
179
31.74%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
155
27.48%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
122
21.63%
REP John Flannery
REP John Flannery
106
18.79%
Write-in
Write-in
2
0.35%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - Contest: CLERK OF COURTS
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
199
93.87%
Write-in
Write-in
13
6.13%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - Contest: CONTROLLER
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
199
93.87%
Write-in
Write-in
13
6.13%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - Contest: CORONER
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
159
53.00%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
138
46.00%
Write-in
Write-in
3
1.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
188
90.38%
Write-in
Write-in
20
9.62%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - Contest: PROTHONOTARY
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
150
49.67%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
150
49.67%
Write-in
Write-in
2
0.66%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - Contest: REGISTER AND RECORDER
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
151
50.50%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
148
49.50%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - Contest: SHERIFF
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
251
98.82%
Write-in
Write-in
3
1.18%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-2-01
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-2-01
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Glenn Manns
DAR Glenn Manns
244
98.79%
Write-in
Write-in
3
1.21%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Stephanie Gouss
DAR Stephanie Gouss
244
95.31%
Write-in
Write-in
12
4.69%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - Contest: COUNCILPERSON Chambersburg 1st
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - COUNCILPERSON Chambersburg 1st
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Sharon L. Coffman
REP Sharon L. Coffman
181
86.19%
Write-in
Write-in
29
13.81%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
174
69.32%
NO
NO
77
30.68%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
166
67.21%
NO
NO
81
32.79%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
CHAMBERSBURG WD 1 DIST 2 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
190
72.80%
NO
NO
71
27.20%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1
Reporting
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
93
48.44%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
99
51.56%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
93
27.68%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
78
23.21%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
87
25.89%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
78
23.21%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
93
48.95%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
97
51.05%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
97
28.96%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
67
20.00%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
90
26.87%
REP John Flannery
REP John Flannery
79
23.58%
Write-in
Write-in
2
0.60%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - Contest: CLERK OF COURTS
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
131
97.04%
Write-in
Write-in
4
2.96%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - Contest: CONTROLLER
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
124
99.20%
Write-in
Write-in
1
0.80%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - Contest: CORONER
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
78
41.27%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
111
58.73%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
125
94.70%
Write-in
Write-in
7
5.30%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - Contest: PROTHONOTARY
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
88
45.60%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
105
54.40%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - Contest: REGISTER AND RECORDER
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
86
45.26%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
104
54.74%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - Contest: SHERIFF
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
165
98.80%
Write-in
Write-in
2
1.20%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-2-01
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-2-01
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Glenn Manns
DAR Glenn Manns
158
98.14%
Write-in
Write-in
3
1.86%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin Raber
DAR Benjamin Raber
140
80.46%
Write-in
Write-in
34
19.54%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - Contest: COUNCILPERSON Chambersburg 2nd
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - COUNCILPERSON Chambersburg 2nd
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Susan L. Shuff
DEM Susan L. Shuff
94
50.27%
REP John Huber
REP John Huber
91
48.66%
Write-in
Write-in
2
1.07%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
119
70.83%
NO
NO
49
29.17%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
111
67.68%
NO
NO
53
32.32%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 1 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
125
73.10%
NO
NO
46
26.90%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2
Reporting
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
284
41.83%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
394
58.03%
Write-in
Write-in
1
0.15%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
286
23.64%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
233
19.26%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
354
29.26%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
336
27.77%
Write-in
Write-in
1
0.08%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
272
40.00%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
407
59.85%
Write-in
Write-in
1
0.15%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
310
24.70%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
232
18.49%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
368
29.32%
REP John Flannery
REP John Flannery
337
26.85%
Write-in
Write-in
8
0.64%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - Contest: CLERK OF COURTS
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
531
96.55%
Write-in
Write-in
19
3.45%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - Contest: CONTROLLER
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
530
96.89%
Write-in
Write-in
17
3.11%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - Contest: CORONER
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
255
37.44%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
424
62.26%
Write-in
Write-in
2
0.29%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
523
96.14%
Write-in
Write-in
21
3.86%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - Contest: PROTHONOTARY
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
252
36.90%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
430
62.96%
Write-in
Write-in
1
0.15%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - Contest: REGISTER AND RECORDER
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
246
36.07%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
435
63.78%
Write-in
Write-in
1
0.15%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - Contest: SHERIFF
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
601
98.52%
Write-in
Write-in
9
1.48%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-2-01
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-2-01
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Glenn Manns
DAR Glenn Manns
599
99.17%
Write-in
Write-in
5
0.83%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Mike Hayduk
DEM Mike Hayduk
332
48.33%
REP Lorile Greenblatt
REP Lorile Greenblatt
344
50.07%
Write-in
Write-in
11
1.60%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - Contest: COUNCILPERSON Chambersburg 2nd
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - COUNCILPERSON Chambersburg 2nd
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Susan L. Shuff
DEM Susan L. Shuff
291
42.42%
REP John Huber
REP John Huber
392
57.14%
Write-in
Write-in
3
0.44%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
399
68.79%
NO
NO
181
31.21%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
406
70.24%
NO
NO
172
29.76%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
CHAMBERSBURG WD 2 DIST 2 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
471
77.59%
NO
NO
136
22.41%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1
CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1
Reporting
Precinct: CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
338
52.16%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
309
47.69%
Write-in
Write-in
1
0.15%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
302
26.82%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
269
23.89%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
285
25.31%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
269
23.89%
Write-in
Write-in
1
0.09%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
329
51.09%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
313
48.60%
Write-in
Write-in
2
0.31%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
323
27.61%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
273
23.33%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
290
24.79%
REP John Flannery
REP John Flannery
276
23.59%
Write-in
Write-in
8
0.68%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - Contest: CLERK OF COURTS
CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
473
96.33%
Write-in
Write-in
18
3.67%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - Contest: CONTROLLER
CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
459
96.63%
Write-in
Write-in
16
3.37%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - Contest: CORONER
CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
311
47.99%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
336
51.85%
Write-in
Write-in
1
0.15%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
458
96.02%
Write-in
Write-in
19
3.98%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - Contest: PROTHONOTARY
CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
324
49.77%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
324
49.77%
Write-in
Write-in
3
0.46%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - Contest: REGISTER AND RECORDER
CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
316
48.47%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
335
51.38%
Write-in
Write-in
1
0.15%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - Contest: SHERIFF
CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
568
98.61%
Write-in
Write-in
8
1.39%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-2-01
CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-2-01
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Glenn Manns
DAR Glenn Manns
567
98.27%
Write-in
Write-in
10
1.73%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin Raber
DAR Benjamin Raber
430
72.88%
Write-in
Write-in
160
27.12%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - Contest: COUNCILPERSON Chambersburg 3rd
CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - COUNCILPERSON Chambersburg 3rd
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Chadwick Hare
DEM Chadwick Hare
342
53.44%
REP Bill Fosnot
REP Bill Fosnot
295
46.09%
Write-in
Write-in
3
0.47%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
379
64.90%
NO
NO
205
35.10%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
380
65.29%
NO
NO
202
34.71%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
CHAMBERSBURG WD 3 DIST 1 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
435
72.74%
NO
NO
163
27.26%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1
Reporting
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
69
50.36%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
68
49.64%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
62
26.38%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
60
25.53%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
58
24.68%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
54
22.98%
Write-in
Write-in
1
0.43%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
69
51.11%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
66
48.89%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
66
28.09%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
51
21.70%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
65
27.66%
REP John Flannery
REP John Flannery
52
22.13%
Write-in
Write-in
1
0.43%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - Contest: CLERK OF COURTS
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
96
95.05%
Write-in
Write-in
5
4.95%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - Contest: CONTROLLER
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
96
95.05%
Write-in
Write-in
5
4.95%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - Contest: CORONER
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
67
48.91%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
70
51.09%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
95
94.06%
Write-in
Write-in
6
5.94%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - Contest: PROTHONOTARY
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
65
47.79%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
71
52.21%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - Contest: REGISTER AND RECORDER
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
70
51.47%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
66
48.53%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - Contest: SHERIFF
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
122
99.19%
Write-in
Write-in
1
0.81%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-2-01
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-2-01
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Glenn Manns
DAR Glenn Manns
116
99.15%
Write-in
Write-in
1
0.85%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Stephanie Gouss
DAR Stephanie Gouss
114
98.28%
Write-in
Write-in
2
1.72%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - Contest: COUNCILPERSON 4YR Chambersburg 4th
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - COUNCILPERSON 4YR Chambersburg 4th
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jennifer Davis
DEM Jennifer Davis
73
53.68%
REP David Beltz
REP David Beltz
63
46.32%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - Contest: COUNCILPERSON 2YR Chambersburg 4th
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - COUNCILPERSON 2YR Chambersburg 4th
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Stacy Short
REP Stacy Short
94
92.16%
Write-in
Write-in
8
7.84%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
83
71.55%
NO
NO
33
28.45%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
77
66.38%
NO
NO
39
33.62%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 1 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
93
78.15%
NO
NO
26
21.85%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2
Reporting
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
91
41.18%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
130
58.82%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
87
23.84%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
66
18.08%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
112
30.68%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
100
27.40%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
85
38.81%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
134
61.19%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
84
22.16%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
64
16.89%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
116
30.61%
REP John Flannery
REP John Flannery
113
29.82%
Write-in
Write-in
2
0.53%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - Contest: CLERK OF COURTS
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
178
96.74%
Write-in
Write-in
6
3.26%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - Contest: CONTROLLER
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
170
96.05%
Write-in
Write-in
7
3.95%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - Contest: CORONER
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
79
36.24%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
138
63.30%
Write-in
Write-in
1
0.46%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
172
95.03%
Write-in
Write-in
9
4.97%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - Contest: PROTHONOTARY
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
89
41.01%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
128
58.99%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - Contest: REGISTER AND RECORDER
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
85
39.35%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
131
60.65%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - Contest: SHERIFF
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
194
97.98%
Write-in
Write-in
4
2.02%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-2-01
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-2-01
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Glenn Manns
DAR Glenn Manns
191
98.96%
Write-in
Write-in
2
1.04%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Stephanie Gouss
DAR Stephanie Gouss
182
95.79%
Write-in
Write-in
8
4.21%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - Contest: COUNCILPERSON 4YR Chambersburg 4th
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - COUNCILPERSON 4YR Chambersburg 4th
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jennifer Davis
DEM Jennifer Davis
99
45.21%
REP David Beltz
REP David Beltz
118
53.88%
Write-in
Write-in
2
0.91%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - Contest: COUNCILPERSON 2YR Chambersburg 4th
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - COUNCILPERSON 2YR Chambersburg 4th
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Stacy Short
REP Stacy Short
172
94.51%
Write-in
Write-in
10
5.49%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
111
65.29%
NO
NO
59
34.71%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
121
71.60%
NO
NO
48
28.40%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
CHAMBERSBURG WD 4 DIST 2 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
130
75.58%
NO
NO
42
24.42%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1
Reporting
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
156
35.94%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
277
63.82%
Write-in
Write-in
1
0.23%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
155
20.45%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
127
16.75%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
246
32.45%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
230
30.34%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
155
36.05%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
275
63.95%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
184
23.83%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
119
15.41%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
245
31.74%
REP John Flannery
REP John Flannery
217
28.11%
Write-in
Write-in
7
0.91%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - Contest: CLERK OF COURTS
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
340
97.98%
Write-in
Write-in
7
2.02%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - Contest: CONTROLLER
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
328
98.20%
Write-in
Write-in
6
1.80%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - Contest: CORONER
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
139
32.33%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
290
67.44%
Write-in
Write-in
1
0.23%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
338
97.41%
Write-in
Write-in
9
2.59%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - Contest: PROTHONOTARY
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
136
31.26%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
299
68.74%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - Contest: REGISTER AND RECORDER
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
141
32.56%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
292
67.44%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - Contest: SHERIFF
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
386
98.47%
Write-in
Write-in
6
1.53%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-2-01
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-2-01
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Glenn Manns
DAR Glenn Manns
370
98.93%
Write-in
Write-in
4
1.07%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - Contest: COUNCILPERSON Chambersburg 5th
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - COUNCILPERSON Chambersburg 5th
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Melissa Mattson
DEM Melissa Mattson
136
32.38%
REP Bill Everly
REP Bill Everly
284
67.62%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
229
65.43%
NO
NO
121
34.57%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
250
71.23%
NO
NO
101
28.77%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 1 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
295
80.38%
NO
NO
72
19.62%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2
Reporting
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
198
47.37%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
219
52.39%
Write-in
Write-in
1
0.24%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
185
25.48%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
158
21.76%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
200
27.55%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
183
25.21%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
186
44.71%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
230
55.29%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
212
28.80%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
157
21.33%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
180
24.46%
REP John Flannery
REP John Flannery
182
24.73%
Write-in
Write-in
5
0.68%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - Contest: CLERK OF COURTS
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
320
96.68%
Write-in
Write-in
11
3.32%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - Contest: CONTROLLER
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
314
95.73%
Write-in
Write-in
14
4.27%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - Contest: CORONER
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
177
42.34%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
241
57.66%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
316
94.61%
Write-in
Write-in
18
5.39%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - Contest: PROTHONOTARY
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
165
39.57%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
251
60.19%
Write-in
Write-in
1
0.24%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - Contest: REGISTER AND RECORDER
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
176
42.21%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
241
57.79%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - Contest: SHERIFF
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
362
97.31%
Write-in
Write-in
10
2.69%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-2-01
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-2-01
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Glenn Manns
DAR Glenn Manns
356
98.89%
Write-in
Write-in
4
1.11%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Mike Hayduk
DEM Mike Hayduk
233
55.34%
REP Lorile Greenblatt
REP Lorile Greenblatt
186
44.18%
Write-in
Write-in
2
0.48%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - Contest: COUNCILPERSON Chambersburg 5th
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - COUNCILPERSON Chambersburg 5th
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Melissa Mattson
DEM Melissa Mattson
194
46.52%
REP Bill Everly
REP Bill Everly
222
53.24%
Write-in
Write-in
1
0.24%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
248
67.95%
NO
NO
117
32.05%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
233
64.36%
NO
NO
129
35.64%
Precinct: CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
CHAMBERSBURG WD 5 DIST 2 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
264
70.97%
NO
NO
108
29.03%
Precinct: FANNETT CONCORD
FANNETT CONCORD
Reporting
Precinct: FANNETT CONCORD - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
FANNETT CONCORD - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
24
21.82%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
85
77.27%
Write-in
Write-in
1
0.91%
Precinct: FANNETT CONCORD - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
FANNETT CONCORD - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
26
14.05%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
10
5.41%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
76
41.08%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
73
39.46%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: FANNETT CONCORD - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
FANNETT CONCORD - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
22
20.37%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
86
79.63%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: FANNETT CONCORD - Contest: COUNTY COMMISSIONER
FANNETT CONCORD - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
21
10.82%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
18
9.28%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
82
42.27%
REP John Flannery
REP John Flannery
71
36.60%
Write-in
Write-in
2
1.03%
Precinct: FANNETT CONCORD - Contest: CLERK OF COURTS
FANNETT CONCORD - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
93
95.88%
Write-in
Write-in
4
4.12%
Precinct: FANNETT CONCORD - Contest: CONTROLLER
FANNETT CONCORD - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
90
95.74%
Write-in
Write-in
4
4.26%
Precinct: FANNETT CONCORD - Contest: CORONER
FANNETT CONCORD - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
21
18.92%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
89
80.18%
Write-in
Write-in
1
0.90%
Precinct: FANNETT CONCORD - Contest: DISTRICT ATTORNEY
FANNETT CONCORD - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
92
96.84%
Write-in
Write-in
3
3.16%
Precinct: FANNETT CONCORD - Contest: PROTHONOTARY
FANNETT CONCORD - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
18
16.51%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
90
82.57%
Write-in
Write-in
1
0.92%
Precinct: FANNETT CONCORD - Contest: REGISTER AND RECORDER
FANNETT CONCORD - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
24
21.82%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
85
77.27%
Write-in
Write-in
1
0.91%
Precinct: FANNETT CONCORD - Contest: SHERIFF
FANNETT CONCORD - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
85
98.84%
Write-in
Write-in
1
1.16%
Precinct: FANNETT CONCORD - Contest: SCHOOL DIRECTOR Fannett-Metal School District
FANNETT CONCORD - SCHOOL DIRECTOR Fannett-Metal School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Jason Goshorn
DAR Jason Goshorn
72
19.78%
DAR Catherine Adams
DAR Catherine Adams
67
18.41%
DAR Shelly L. Boggs
DAR Shelly L. Boggs
69
18.96%
DAR Bonnie Cornelious
DAR Bonnie Cornelious
64
17.58%
REP Tina McGee
REP Tina McGee
86
23.63%
Write-in
Write-in
6
1.65%
Precinct: FANNETT CONCORD - Contest: AUDITOR 6YR Fannett
FANNETT CONCORD - AUDITOR 6YR Fannett
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
16
100.00%
Precinct: FANNETT CONCORD - Contest: AUDITOR 2YR Fannett
FANNETT CONCORD - AUDITOR 2YR Fannett
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
16
100.00%
Precinct: FANNETT CONCORD - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Fannett
FANNETT CONCORD - TOWNSHIP SUPERVISOR Fannett
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM William T. O'Donnell
DEM William T. O'Donnell
79
89.77%
Write-in
Write-in
9
10.23%
Precinct: FANNETT CONCORD - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
FANNETT CONCORD - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
50
52.63%
NO
NO
45
47.37%
Precinct: FANNETT CONCORD - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
FANNETT CONCORD - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
59
60.82%
NO
NO
38
39.18%
Precinct: FANNETT CONCORD - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
FANNETT CONCORD - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
73
73.74%
NO
NO
26
26.26%
Precinct: FANNETT DRY RUN
FANNETT DRY RUN
Reporting
Precinct: FANNETT DRY RUN - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
FANNETT DRY RUN - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
24
13.33%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
156
86.67%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: FANNETT DRY RUN - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
FANNETT DRY RUN - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
21
7.02%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
20
6.69%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
125
41.81%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
133
44.48%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: FANNETT DRY RUN - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
FANNETT DRY RUN - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
21
11.80%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
157
88.20%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: FANNETT DRY RUN - Contest: COUNTY COMMISSIONER
FANNETT DRY RUN - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
24
7.62%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
18
5.71%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
141
44.76%
REP John Flannery
REP John Flannery
125
39.68%
Write-in
Write-in
7
2.22%
Precinct: FANNETT DRY RUN - Contest: CLERK OF COURTS
FANNETT DRY RUN - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
165
99.40%
Write-in
Write-in
1
0.60%
Precinct: FANNETT DRY RUN - Contest: CONTROLLER
FANNETT DRY RUN - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
157
98.74%
Write-in
Write-in
2
1.26%
Precinct: FANNETT DRY RUN - Contest: CORONER
FANNETT DRY RUN - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
22
12.09%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
160
87.91%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: FANNETT DRY RUN - Contest: DISTRICT ATTORNEY
FANNETT DRY RUN - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
159
98.15%
Write-in
Write-in
3
1.85%
Precinct: FANNETT DRY RUN - Contest: PROTHONOTARY
FANNETT DRY RUN - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
22
12.43%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
155
87.57%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: FANNETT DRY RUN - Contest: REGISTER AND RECORDER
FANNETT DRY RUN - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
20
11.30%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
157
88.70%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: FANNETT DRY RUN - Contest: SHERIFF
FANNETT DRY RUN - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
147
98.66%
Write-in
Write-in
2
1.34%
Precinct: FANNETT DRY RUN - Contest: SCHOOL DIRECTOR Fannett-Metal School District
FANNETT DRY RUN - SCHOOL DIRECTOR Fannett-Metal School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Jason Goshorn
DAR Jason Goshorn
112
19.18%
DAR Catherine Adams
DAR Catherine Adams
94
16.10%
DAR Shelly L. Boggs
DAR Shelly L. Boggs
115
19.69%
DAR Bonnie Cornelious
DAR Bonnie Cornelious
100
17.12%
REP Tina McGee
REP Tina McGee
157
26.88%
Write-in
Write-in
6
1.03%
Precinct: FANNETT DRY RUN - Contest: AUDITOR 6YR Fannett
FANNETT DRY RUN - AUDITOR 6YR Fannett
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
18
100.00%
Precinct: FANNETT DRY RUN - Contest: AUDITOR 2YR Fannett
FANNETT DRY RUN - AUDITOR 2YR Fannett
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
12
100.00%
Precinct: FANNETT DRY RUN - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Fannett
FANNETT DRY RUN - TOWNSHIP SUPERVISOR Fannett
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM William T. O'Donnell
DEM William T. O'Donnell
110
94.02%
Write-in
Write-in
7
5.98%
Precinct: FANNETT DRY RUN - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
FANNETT DRY RUN - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
85
55.92%
NO
NO
67
44.08%
Precinct: FANNETT DRY RUN - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
FANNETT DRY RUN - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
101
65.58%
NO
NO
53
34.42%
Precinct: FANNETT DRY RUN - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
FANNETT DRY RUN - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
128
79.50%
NO
NO
33
20.50%
Precinct: FANNETT SULPHUR SPRINGS
FANNETT SULPHUR SPRINGS
Reporting
Precinct: FANNETT SULPHUR SPRINGS - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
FANNETT SULPHUR SPRINGS - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
23
20.54%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
89
79.46%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: FANNETT SULPHUR SPRINGS - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
FANNETT SULPHUR SPRINGS - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
26
14.29%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
12
6.59%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
74
40.66%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
70
38.46%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: FANNETT SULPHUR SPRINGS - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
FANNETT SULPHUR SPRINGS - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
21
18.58%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
92
81.42%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: FANNETT SULPHUR SPRINGS - Contest: COUNTY COMMISSIONER
FANNETT SULPHUR SPRINGS - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
26
13.83%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
15
7.98%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
83
44.15%
REP John Flannery
REP John Flannery
64
34.04%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: FANNETT SULPHUR SPRINGS - Contest: CLERK OF COURTS
FANNETT SULPHUR SPRINGS - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
104
99.05%
Write-in
Write-in
1
0.95%
Precinct: FANNETT SULPHUR SPRINGS - Contest: CONTROLLER
FANNETT SULPHUR SPRINGS - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
104
99.05%
Write-in
Write-in
1
0.95%
Precinct: FANNETT SULPHUR SPRINGS - Contest: CORONER
FANNETT SULPHUR SPRINGS - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
20
17.70%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
93
82.30%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: FANNETT SULPHUR SPRINGS - Contest: DISTRICT ATTORNEY
FANNETT SULPHUR SPRINGS - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
103
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: FANNETT SULPHUR SPRINGS - Contest: PROTHONOTARY
FANNETT SULPHUR SPRINGS - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
21
18.92%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
90
81.08%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: FANNETT SULPHUR SPRINGS - Contest: REGISTER AND RECORDER
FANNETT SULPHUR SPRINGS - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
20
18.35%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
89
81.65%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: FANNETT SULPHUR SPRINGS - Contest: SHERIFF
FANNETT SULPHUR SPRINGS - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
102
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: FANNETT SULPHUR SPRINGS - Contest: SCHOOL DIRECTOR Fannett-Metal School District
FANNETT SULPHUR SPRINGS - SCHOOL DIRECTOR Fannett-Metal School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Jason Goshorn
DAR Jason Goshorn
64
16.93%
DAR Catherine Adams
DAR Catherine Adams
65
17.20%
DAR Shelly L. Boggs
DAR Shelly L. Boggs
76
20.11%
DAR Bonnie Cornelious
DAR Bonnie Cornelious
73
19.31%
REP Tina McGee
REP Tina McGee
99
26.19%
Write-in
Write-in
1
0.26%
Precinct: FANNETT SULPHUR SPRINGS - Contest: AUDITOR 6YR Fannett
FANNETT SULPHUR SPRINGS - AUDITOR 6YR Fannett
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
4
100.00%
Precinct: FANNETT SULPHUR SPRINGS - Contest: AUDITOR 2YR Fannett
FANNETT SULPHUR SPRINGS - AUDITOR 2YR Fannett
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
3
100.00%
Precinct: FANNETT SULPHUR SPRINGS - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Fannett
FANNETT SULPHUR SPRINGS - TOWNSHIP SUPERVISOR Fannett
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM William T. O'Donnell
DEM William T. O'Donnell
67
90.54%
Write-in
Write-in
7
9.46%
Precinct: FANNETT SULPHUR SPRINGS - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
FANNETT SULPHUR SPRINGS - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
69
67.65%
NO
NO
33
32.35%
Precinct: FANNETT SULPHUR SPRINGS - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
FANNETT SULPHUR SPRINGS - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
77
76.24%
NO
NO
24
23.76%
Precinct: FANNETT SULPHUR SPRINGS - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
FANNETT SULPHUR SPRINGS - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
91
86.67%
NO
NO
14
13.33%
Precinct: GREENCASTLE 1
GREENCASTLE 1
Reporting
Precinct: GREENCASTLE 1 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
GREENCASTLE 1 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
148
30.52%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
337
69.48%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENCASTLE 1 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
GREENCASTLE 1 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
153
17.41%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
127
14.45%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
302
34.36%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
297
33.79%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENCASTLE 1 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
GREENCASTLE 1 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
143
29.73%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
338
70.27%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENCASTLE 1 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
GREENCASTLE 1 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
141
15.74%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
139
15.51%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
300
33.48%
REP John Flannery
REP John Flannery
314
35.04%
Write-in
Write-in
2
0.22%
Precinct: GREENCASTLE 1 - Contest: CLERK OF COURTS
GREENCASTLE 1 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
396
97.30%
Write-in
Write-in
11
2.70%
Precinct: GREENCASTLE 1 - Contest: CONTROLLER
GREENCASTLE 1 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
385
97.22%
Write-in
Write-in
11
2.78%
Precinct: GREENCASTLE 1 - Contest: CORONER
GREENCASTLE 1 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
135
28.01%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
347
71.99%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENCASTLE 1 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
GREENCASTLE 1 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
389
97.74%
Write-in
Write-in
9
2.26%
Precinct: GREENCASTLE 1 - Contest: PROTHONOTARY
GREENCASTLE 1 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
137
28.42%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
345
71.58%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENCASTLE 1 - Contest: REGISTER AND RECORDER
GREENCASTLE 1 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
129
26.82%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
352
73.18%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENCASTLE 1 - Contest: SHERIFF
GREENCASTLE 1 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
412
98.80%
Write-in
Write-in
5
1.20%
Precinct: GREENCASTLE 1 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-05
GREENCASTLE 1 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-05
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Duane K. Cunningham
DAR Duane K. Cunningham
426
99.07%
Write-in
Write-in
4
0.93%
Precinct: GREENCASTLE 1 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Greencastle-Antrim School District
GREENCASTLE 1 - SCHOOL DIRECTOR Greencastle-Antrim School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP H. Carter Davidson
REP H. Carter Davidson
331
21.23%
REP Jacob D. Burns
REP Jacob D. Burns
295
18.92%
REP Mark A. Scriever II
REP Mark A. Scriever II
304
19.50%
REP Christopher Tyler Bonillas
REP Christopher Tyler Bonillas
296
18.99%
REP Alana Michael
REP Alana Michael
311
19.95%
Write-in
Write-in
22
1.41%
Precinct: GREENCASTLE 1 - Contest: COUNCILPERSON 4YR Greencastle
GREENCASTLE 1 - COUNCILPERSON 4YR Greencastle
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Scott P. Reagan
DEM Scott P. Reagan
189
18.37%
DEM Jeremy Layman
DEM Jeremy Layman
175
17.01%
REP Joel Amsley
REP Joel Amsley
341
33.14%
REP Larry J. Faight
REP Larry J. Faight
295
28.67%
Write-in
Write-in
29
2.82%
Precinct: GREENCASTLE 1 - Contest: COUNCILPERSON 2YR Greencastle
GREENCASTLE 1 - COUNCILPERSON 2YR Greencastle
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
52
100.00%
Precinct: GREENCASTLE 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
GREENCASTLE 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
245
59.90%
NO
NO
164
40.10%
Precinct: GREENCASTLE 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
GREENCASTLE 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
280
68.63%
NO
NO
128
31.37%
Precinct: GREENCASTLE 1 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
GREENCASTLE 1 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
314
74.41%
NO
NO
108
25.59%
Precinct: GREENCASTLE 2
GREENCASTLE 2
Reporting
Precinct: GREENCASTLE 2 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
GREENCASTLE 2 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
151
41.71%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
209
57.73%
Write-in
Write-in
2
0.55%
Precinct: GREENCASTLE 2 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
GREENCASTLE 2 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
155
23.88%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
133
20.49%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
187
28.81%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
172
26.50%
Write-in
Write-in
2
0.31%
Precinct: GREENCASTLE 2 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
GREENCASTLE 2 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
150
41.67%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
210
58.33%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENCASTLE 2 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
GREENCASTLE 2 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
144
21.56%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
146
21.86%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
182
27.25%
REP John Flannery
REP John Flannery
192
28.74%
Write-in
Write-in
4
0.60%
Precinct: GREENCASTLE 2 - Contest: CLERK OF COURTS
GREENCASTLE 2 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
265
96.72%
Write-in
Write-in
9
3.28%
Precinct: GREENCASTLE 2 - Contest: CONTROLLER
GREENCASTLE 2 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
263
96.69%
Write-in
Write-in
9
3.31%
Precinct: GREENCASTLE 2 - Contest: CORONER
GREENCASTLE 2 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
140
38.46%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
224
61.54%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENCASTLE 2 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
GREENCASTLE 2 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
265
95.67%
Write-in
Write-in
12
4.33%
Precinct: GREENCASTLE 2 - Contest: PROTHONOTARY
GREENCASTLE 2 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
141
39.50%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
214
59.94%
Write-in
Write-in
2
0.56%
Precinct: GREENCASTLE 2 - Contest: REGISTER AND RECORDER
GREENCASTLE 2 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
139
38.50%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
221
61.22%
Write-in
Write-in
1
0.28%
Precinct: GREENCASTLE 2 - Contest: SHERIFF
GREENCASTLE 2 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
313
99.37%
Write-in
Write-in
2
0.63%
Precinct: GREENCASTLE 2 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-05
GREENCASTLE 2 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-05
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Duane K. Cunningham
DAR Duane K. Cunningham
313
99.05%
Write-in
Write-in
3
0.95%
Precinct: GREENCASTLE 2 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Greencastle-Antrim School District
GREENCASTLE 2 - SCHOOL DIRECTOR Greencastle-Antrim School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP H. Carter Davidson
REP H. Carter Davidson
234
22.29%
REP Jacob D. Burns
REP Jacob D. Burns
192
18.29%
REP Mark A. Scriever II
REP Mark A. Scriever II
203
19.33%
REP Christopher Tyler Bonillas
REP Christopher Tyler Bonillas
194
18.48%
REP Alana Michael
REP Alana Michael
203
19.33%
Write-in
Write-in
24
2.29%
Precinct: GREENCASTLE 2 - Contest: COUNCILPERSON 4YR Greencastle
GREENCASTLE 2 - COUNCILPERSON 4YR Greencastle
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Scott P. Reagan
DEM Scott P. Reagan
171
22.15%
DEM Jeremy Layman
DEM Jeremy Layman
164
21.24%
REP Joel Amsley
REP Joel Amsley
235
30.44%
REP Larry J. Faight
REP Larry J. Faight
190
24.61%
Write-in
Write-in
12
1.55%
Precinct: GREENCASTLE 2 - Contest: COUNCILPERSON 2YR Greencastle
GREENCASTLE 2 - COUNCILPERSON 2YR Greencastle
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
35
100.00%
Precinct: GREENCASTLE 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
GREENCASTLE 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
211
68.06%
NO
NO
99
31.94%
Precinct: GREENCASTLE 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
GREENCASTLE 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
220
70.51%
NO
NO
92
29.49%
Precinct: GREENCASTLE 2 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
GREENCASTLE 2 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
246
77.85%
NO
NO
70
22.15%
Precinct: GREENE 1
GREENE 1
Reporting
Precinct: GREENE 1 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
GREENE 1 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
178
33.27%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
357
66.73%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 1 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
GREENE 1 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
169
18.29%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
136
14.72%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
311
33.66%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
308
33.33%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 1 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
GREENE 1 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
171
31.90%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
364
67.91%
Write-in
Write-in
1
0.19%
Precinct: GREENE 1 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
GREENE 1 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
172
18.80%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
142
15.52%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
310
33.88%
REP John Flannery
REP John Flannery
287
31.37%
Write-in
Write-in
4
0.44%
Precinct: GREENE 1 - Contest: CLERK OF COURTS
GREENE 1 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
433
96.22%
Write-in
Write-in
17
3.78%
Precinct: GREENE 1 - Contest: CONTROLLER
GREENE 1 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
426
96.60%
Write-in
Write-in
15
3.40%
Precinct: GREENE 1 - Contest: CORONER
GREENE 1 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
157
29.79%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
370
70.21%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 1 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
GREENE 1 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
422
95.69%
Write-in
Write-in
19
4.31%
Precinct: GREENE 1 - Contest: PROTHONOTARY
GREENE 1 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
166
31.38%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
363
68.62%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 1 - Contest: REGISTER AND RECORDER
GREENE 1 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
162
30.51%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
369
69.49%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 1 - Contest: SHERIFF
GREENE 1 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
467
99.15%
Write-in
Write-in
4
0.85%
Precinct: GREENE 1 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
GREENE 1 - SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Nicole Buhrman
DEM Nicole Buhrman
179
33.40%
REP Carl McKee
REP Carl McKee
352
65.67%
Write-in
Write-in
5
0.93%
Precinct: GREENE 1 - Contest: AUDITOR 6YR Green
GREENE 1 - AUDITOR 6YR Green
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Sara Stockslager
DEM Sara Stockslager
341
96.60%
Write-in
Write-in
12
3.40%
Precinct: GREENE 1 - Contest: AUDITOR 2YR Green
GREENE 1 - AUDITOR 2YR Green
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Abigail Kick
REP Abigail Kick
424
96.80%
Write-in
Write-in
14
3.20%
Precinct: GREENE 1 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Green
GREENE 1 - TOWNSHIP SUPERVISOR Green
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Todd Burns
DAR Todd Burns
461
98.72%
Write-in
Write-in
6
1.28%
Precinct: GREENE 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
GREENE 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
259
63.33%
NO
NO
150
36.67%
Precinct: GREENE 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
GREENE 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
278
67.31%
NO
NO
135
32.69%
Precinct: GREENE 1 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
GREENE 1 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
304
72.21%
NO
NO
117
27.79%
Precinct: GREENE 2
GREENE 2
Reporting
Precinct: GREENE 2 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
GREENE 2 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
325
42.15%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
446
57.85%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 2 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
GREENE 2 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
321
23.59%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
254
18.66%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
408
29.98%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
376
27.63%
Write-in
Write-in
2
0.15%
Precinct: GREENE 2 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
GREENE 2 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
302
39.27%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
467
60.73%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 2 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
GREENE 2 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
345
24.87%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
250
18.02%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
422
30.43%
REP John Flannery
REP John Flannery
367
26.46%
Write-in
Write-in
3
0.22%
Precinct: GREENE 2 - Contest: CLERK OF COURTS
GREENE 2 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
606
98.38%
Write-in
Write-in
10
1.62%
Precinct: GREENE 2 - Contest: CONTROLLER
GREENE 2 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
594
98.34%
Write-in
Write-in
10
1.66%
Precinct: GREENE 2 - Contest: CORONER
GREENE 2 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
286
37.39%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
479
62.61%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 2 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
GREENE 2 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
585
97.99%
Write-in
Write-in
12
2.01%
Precinct: GREENE 2 - Contest: PROTHONOTARY
GREENE 2 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
267
34.63%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
504
65.37%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 2 - Contest: REGISTER AND RECORDER
GREENE 2 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
267
34.95%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
497
65.05%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 2 - Contest: SHERIFF
GREENE 2 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
653
98.49%
Write-in
Write-in
10
1.51%
Precinct: GREENE 2 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
GREENE 2 - SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Mike Boryan
DEM Mike Boryan
332
42.95%
REP Stephanie M. Harbaugh
REP Stephanie M. Harbaugh
440
56.92%
Write-in
Write-in
1
0.13%
Precinct: GREENE 2 - Contest: AUDITOR 6YR Green
GREENE 2 - AUDITOR 6YR Green
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Sara Stockslager
DEM Sara Stockslager
528
95.14%
Write-in
Write-in
27
4.86%
Precinct: GREENE 2 - Contest: AUDITOR 2YR Green
GREENE 2 - AUDITOR 2YR Green
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Abigail Kick
REP Abigail Kick
590
98.50%
Write-in
Write-in
9
1.50%
Precinct: GREENE 2 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Green
GREENE 2 - TOWNSHIP SUPERVISOR Green
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Todd Burns
DAR Todd Burns
645
98.62%
Write-in
Write-in
9
1.38%
Precinct: GREENE 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
GREENE 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
484
69.84%
NO
NO
209
30.16%
Precinct: GREENE 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
GREENE 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
487
70.38%
NO
NO
205
29.62%
Precinct: GREENE 2 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
GREENE 2 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
548
76.97%
NO
NO
164
23.03%
Precinct: GREENE 3
GREENE 3
Reporting
Precinct: GREENE 3 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
GREENE 3 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
141
28.60%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
351
71.20%
Write-in
Write-in
1
0.20%
Precinct: GREENE 3 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
GREENE 3 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
138
15.83%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
117
13.42%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
315
36.12%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
299
34.29%
Write-in
Write-in
3
0.34%
Precinct: GREENE 3 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
GREENE 3 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
135
27.16%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
361
72.64%
Write-in
Write-in
1
0.20%
Precinct: GREENE 3 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
GREENE 3 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
139
15.67%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
109
12.29%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
355
40.02%
REP John Flannery
REP John Flannery
282
31.79%
Write-in
Write-in
2
0.23%
Precinct: GREENE 3 - Contest: CLERK OF COURTS
GREENE 3 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
432
98.41%
Write-in
Write-in
7
1.59%
Precinct: GREENE 3 - Contest: CONTROLLER
GREENE 3 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
429
98.39%
Write-in
Write-in
7
1.61%
Precinct: GREENE 3 - Contest: CORONER
GREENE 3 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
129
25.85%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
370
74.15%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 3 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
GREENE 3 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
422
98.37%
Write-in
Write-in
7
1.63%
Precinct: GREENE 3 - Contest: PROTHONOTARY
GREENE 3 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
132
26.45%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
366
73.35%
Write-in
Write-in
1
0.20%
Precinct: GREENE 3 - Contest: REGISTER AND RECORDER
GREENE 3 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
124
24.95%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
373
75.05%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 3 - Contest: SHERIFF
GREENE 3 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
432
98.86%
Write-in
Write-in
5
1.14%
Precinct: GREENE 3 - Contest: AUDITOR 6YR Green
GREENE 3 - AUDITOR 6YR Green
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Sara Stockslager
DEM Sara Stockslager
311
94.82%
Write-in
Write-in
17
5.18%
Precinct: GREENE 3 - Contest: AUDITOR 2YR Green
GREENE 3 - AUDITOR 2YR Green
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Abigail Kick
REP Abigail Kick
424
98.83%
Write-in
Write-in
5
1.17%
Precinct: GREENE 3 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Green
GREENE 3 - TOWNSHIP SUPERVISOR Green
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Todd Burns
DAR Todd Burns
424
98.60%
Write-in
Write-in
6
1.40%
Precinct: GREENE 3 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
GREENE 3 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
272
62.82%
NO
NO
161
37.18%
Precinct: GREENE 3 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
GREENE 3 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
303
69.66%
NO
NO
132
30.34%
Precinct: GREENE 3 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
GREENE 3 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
339
76.35%
NO
NO
105
23.65%
Precinct: GREENE 4
GREENE 4
Reporting
Precinct: GREENE 4 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
GREENE 4 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
259
34.95%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
481
64.91%
Write-in
Write-in
1
0.13%
Precinct: GREENE 4 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
GREENE 4 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
256
19.38%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
212
16.05%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
428
32.40%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
424
32.10%
Write-in
Write-in
1
0.08%
Precinct: GREENE 4 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
GREENE 4 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
254
34.09%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
490
65.77%
Write-in
Write-in
1
0.13%
Precinct: GREENE 4 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
GREENE 4 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
274
20.37%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
207
15.39%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
434
32.27%
REP John Flannery
REP John Flannery
417
31.00%
Write-in
Write-in
13
0.97%
Precinct: GREENE 4 - Contest: CLERK OF COURTS
GREENE 4 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
593
97.53%
Write-in
Write-in
15
2.47%
Precinct: GREENE 4 - Contest: CONTROLLER
GREENE 4 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
584
97.66%
Write-in
Write-in
14
2.34%
Precinct: GREENE 4 - Contest: CORONER
GREENE 4 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
246
33.06%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
496
66.67%
Write-in
Write-in
2
0.27%
Precinct: GREENE 4 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
GREENE 4 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
574
96.47%
Write-in
Write-in
21
3.53%
Precinct: GREENE 4 - Contest: PROTHONOTARY
GREENE 4 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
248
33.70%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
488
66.30%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 4 - Contest: REGISTER AND RECORDER
GREENE 4 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
231
31.26%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
508
68.74%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 4 - Contest: SHERIFF
GREENE 4 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
639
98.46%
Write-in
Write-in
10
1.54%
Precinct: GREENE 4 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
GREENE 4 - SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Nicole Buhrman
DEM Nicole Buhrman
290
38.93%
REP Carl McKee
REP Carl McKee
454
60.94%
Write-in
Write-in
1
0.13%
Precinct: GREENE 4 - Contest: AUDITOR 6YR Green
GREENE 4 - AUDITOR 6YR Green
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Sara Stockslager
DEM Sara Stockslager
482
94.32%
Write-in
Write-in
29
5.68%
Precinct: GREENE 4 - Contest: AUDITOR 2YR Green
GREENE 4 - AUDITOR 2YR Green
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Abigail Kick
REP Abigail Kick
585
98.65%
Write-in
Write-in
8
1.35%
Precinct: GREENE 4 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Green
GREENE 4 - TOWNSHIP SUPERVISOR Green
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Todd Burns
DAR Todd Burns
644
98.77%
Write-in
Write-in
8
1.23%
Precinct: GREENE 4 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
GREENE 4 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
410
64.26%
NO
NO
228
35.74%
Precinct: GREENE 4 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
GREENE 4 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
414
66.13%
NO
NO
212
33.87%
Precinct: GREENE 4 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
GREENE 4 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
479
74.15%
NO
NO
167
25.85%
Precinct: GREENE 5
GREENE 5
Reporting
Precinct: GREENE 5 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
GREENE 5 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
380
36.61%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
658
63.39%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 5 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
GREENE 5 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
380
20.83%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
311
17.05%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
587
32.18%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
546
29.93%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 5 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
GREENE 5 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
368
35.59%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
666
64.41%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 5 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
GREENE 5 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
414
22.26%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
312
16.77%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
605
32.53%
REP John Flannery
REP John Flannery
526
28.28%
Write-in
Write-in
3
0.16%
Precinct: GREENE 5 - Contest: CLERK OF COURTS
GREENE 5 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
809
97.59%
Write-in
Write-in
20
2.41%
Precinct: GREENE 5 - Contest: CONTROLLER
GREENE 5 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
794
97.78%
Write-in
Write-in
18
2.22%
Precinct: GREENE 5 - Contest: CORONER
GREENE 5 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
358
34.79%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
671
65.21%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 5 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
GREENE 5 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
777
95.69%
Write-in
Write-in
35
4.31%
Precinct: GREENE 5 - Contest: PROTHONOTARY
GREENE 5 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
359
34.62%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
677
65.28%
Write-in
Write-in
1
0.10%
Precinct: GREENE 5 - Contest: REGISTER AND RECORDER
GREENE 5 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
345
33.43%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
687
66.57%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 5 - Contest: SHERIFF
GREENE 5 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
888
98.78%
Write-in
Write-in
11
1.22%
Precinct: GREENE 5 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
GREENE 5 - SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Mike Boryan
DEM Mike Boryan
444
42.69%
REP Stephanie M. Harbaugh
REP Stephanie M. Harbaugh
593
57.02%
Write-in
Write-in
3
0.29%
Precinct: GREENE 5 - Contest: AUDITOR 6YR Green
GREENE 5 - AUDITOR 6YR Green
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Sara Stockslager
DEM Sara Stockslager
709
95.94%
Write-in
Write-in
30
4.06%
Precinct: GREENE 5 - Contest: AUDITOR 2YR Green
GREENE 5 - AUDITOR 2YR Green
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Abigail Kick
REP Abigail Kick
798
97.67%
Write-in
Write-in
19
2.33%
Precinct: GREENE 5 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Green
GREENE 5 - TOWNSHIP SUPERVISOR Green
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Todd Burns
DAR Todd Burns
907
99.13%
Write-in
Write-in
8
0.87%
Precinct: GREENE 5 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
GREENE 5 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
597
66.48%
NO
NO
301
33.52%
Precinct: GREENE 5 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
GREENE 5 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
617
68.94%
NO
NO
278
31.06%
Precinct: GREENE 5 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
GREENE 5 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
701
76.44%
NO
NO
216
23.56%
Precinct: GREENE 6
GREENE 6
Reporting
Precinct: GREENE 6 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
GREENE 6 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
159
31.18%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
351
68.82%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 6 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
GREENE 6 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
146
15.85%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
121
13.14%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
328
35.61%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
326
35.40%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 6 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
GREENE 6 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
145
28.71%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
360
71.29%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 6 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
GREENE 6 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
148
15.93%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
125
13.46%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
349
37.57%
REP John Flannery
REP John Flannery
305
32.83%
Write-in
Write-in
2
0.22%
Precinct: GREENE 6 - Contest: CLERK OF COURTS
GREENE 6 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
425
97.48%
Write-in
Write-in
11
2.52%
Precinct: GREENE 6 - Contest: CONTROLLER
GREENE 6 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
423
97.92%
Write-in
Write-in
9
2.08%
Precinct: GREENE 6 - Contest: CORONER
GREENE 6 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
148
29.19%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
357
70.41%
Write-in
Write-in
2
0.39%
Precinct: GREENE 6 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
GREENE 6 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
424
97.47%
Write-in
Write-in
11
2.53%
Precinct: GREENE 6 - Contest: PROTHONOTARY
GREENE 6 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
148
29.19%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
358
70.61%
Write-in
Write-in
1
0.20%
Precinct: GREENE 6 - Contest: REGISTER AND RECORDER
GREENE 6 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
136
26.56%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
376
73.44%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GREENE 6 - Contest: SHERIFF
GREENE 6 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
444
97.37%
Write-in
Write-in
12
2.63%
Precinct: GREENE 6 - Contest: AUDITOR 6YR Green
GREENE 6 - AUDITOR 6YR Green
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Sara Stockslager
DEM Sara Stockslager
314
89.20%
Write-in
Write-in
38
10.80%
Precinct: GREENE 6 - Contest: AUDITOR 2YR Green
GREENE 6 - AUDITOR 2YR Green
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Abigail Kick
REP Abigail Kick
421
98.59%
Write-in
Write-in
6
1.41%
Precinct: GREENE 6 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Green
GREENE 6 - TOWNSHIP SUPERVISOR Green
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Todd Burns
DAR Todd Burns
423
97.24%
Write-in
Write-in
12
2.76%
Precinct: GREENE 6 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
GREENE 6 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
201
41.36%
NO
NO
285
58.64%
Precinct: GREENE 6 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
GREENE 6 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
355
73.20%
NO
NO
130
26.80%
Precinct: GREENE 6 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
GREENE 6 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
378
77.62%
NO
NO
109
22.38%
Precinct: GUILFORD 1
GUILFORD 1
Reporting
Precinct: GUILFORD 1 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
GUILFORD 1 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
400
38.20%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
647
61.80%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 1 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
GUILFORD 1 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
403
21.48%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
341
18.18%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
590
31.45%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
542
28.89%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 1 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
GUILFORD 1 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
384
36.75%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
661
63.25%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 1 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
GUILFORD 1 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
418
21.86%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
338
17.68%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
599
31.33%
REP John Flannery
REP John Flannery
547
28.61%
Write-in
Write-in
10
0.52%
Precinct: GUILFORD 1 - Contest: CLERK OF COURTS
GUILFORD 1 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
820
97.62%
Write-in
Write-in
20
2.38%
Precinct: GUILFORD 1 - Contest: CONTROLLER
GUILFORD 1 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
809
97.94%
Write-in
Write-in
17
2.06%
Precinct: GUILFORD 1 - Contest: CORONER
GUILFORD 1 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
365
35.00%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
678
65.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 1 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
GUILFORD 1 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
794
96.71%
Write-in
Write-in
27
3.29%
Precinct: GUILFORD 1 - Contest: PROTHONOTARY
GUILFORD 1 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
355
34.10%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
683
65.61%
Write-in
Write-in
3
0.29%
Precinct: GUILFORD 1 - Contest: REGISTER AND RECORDER
GUILFORD 1 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
356
34.17%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
686
65.83%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 1 - Contest: SHERIFF
GUILFORD 1 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
926
98.83%
Write-in
Write-in
11
1.17%
Precinct: GUILFORD 1 - Contest: AUDITOR Guilford
GUILFORD 1 - AUDITOR Guilford
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Richard A. Foster
REP Richard A. Foster
798
97.56%
Write-in
Write-in
20
2.44%
Precinct: GUILFORD 1 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Guilford
GUILFORD 1 - TOWNSHIP SUPERVISOR Guilford
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Zig Herzog
DEM Zig Herzog
360
34.65%
REP Michael R. Ferguson
REP Michael R. Ferguson
677
65.16%
Write-in
Write-in
2
0.19%
Precinct: GUILFORD 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
GUILFORD 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
601
64.07%
NO
NO
337
35.93%
Precinct: GUILFORD 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
GUILFORD 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
605
64.78%
NO
NO
329
35.22%
Precinct: GUILFORD 1 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
GUILFORD 1 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
717
74.38%
NO
NO
247
25.62%
Precinct: GUILFORD 2
GUILFORD 2
Reporting
Precinct: GUILFORD 2 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
GUILFORD 2 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
552
40.03%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
827
59.97%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 2 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
GUILFORD 2 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
554
22.07%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
476
18.96%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
745
29.68%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
734
29.24%
Write-in
Write-in
1
0.04%
Precinct: GUILFORD 2 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
GUILFORD 2 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
544
39.53%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
832
60.47%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 2 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
GUILFORD 2 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
593
23.40%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
483
19.06%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
742
29.28%
REP John Flannery
REP John Flannery
699
27.58%
Write-in
Write-in
17
0.67%
Precinct: GUILFORD 2 - Contest: CLERK OF COURTS
GUILFORD 2 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
1,027
97.35%
Write-in
Write-in
28
2.65%
Precinct: GUILFORD 2 - Contest: CONTROLLER
GUILFORD 2 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
1,017
98.07%
Write-in
Write-in
20
1.93%
Precinct: GUILFORD 2 - Contest: CORONER
GUILFORD 2 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
521
37.75%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
859
62.25%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 2 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
GUILFORD 2 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
1,002
97.00%
Write-in
Write-in
31
3.00%
Precinct: GUILFORD 2 - Contest: PROTHONOTARY
GUILFORD 2 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
527
38.24%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
851
61.76%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 2 - Contest: REGISTER AND RECORDER
GUILFORD 2 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
520
37.79%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
855
62.14%
Write-in
Write-in
1
0.07%
Precinct: GUILFORD 2 - Contest: SHERIFF
GUILFORD 2 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
1,157
98.97%
Write-in
Write-in
12
1.03%
Precinct: GUILFORD 2 - Contest: AUDITOR Guilford
GUILFORD 2 - AUDITOR Guilford
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Richard A. Foster
REP Richard A. Foster
994
98.03%
Write-in
Write-in
20
1.97%
Precinct: GUILFORD 2 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Guilford
GUILFORD 2 - TOWNSHIP SUPERVISOR Guilford
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Zig Herzog
DEM Zig Herzog
521
38.03%
REP Michael R. Ferguson
REP Michael R. Ferguson
848
61.90%
Write-in
Write-in
1
0.07%
Precinct: GUILFORD 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
GUILFORD 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
849
68.86%
NO
NO
384
31.14%
Precinct: GUILFORD 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
GUILFORD 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
806
66.17%
NO
NO
412
33.83%
Precinct: GUILFORD 2 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
GUILFORD 2 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
934
75.14%
NO
NO
309
24.86%
Precinct: GUILFORD 3
GUILFORD 3
Reporting
Precinct: GUILFORD 3 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
GUILFORD 3 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
93
21.83%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
333
78.17%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 3 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
GUILFORD 3 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
85
11.38%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
62
8.30%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
295
39.49%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
305
40.83%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 3 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
GUILFORD 3 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
71
16.67%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
354
83.10%
Write-in
Write-in
1
0.23%
Precinct: GUILFORD 3 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
GUILFORD 3 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
92
12.19%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
58
7.68%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
312
41.32%
REP John Flannery
REP John Flannery
281
37.22%
Write-in
Write-in
12
1.59%
Precinct: GUILFORD 3 - Contest: CLERK OF COURTS
GUILFORD 3 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
396
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 3 - Contest: CONTROLLER
GUILFORD 3 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
385
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 3 - Contest: CORONER
GUILFORD 3 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
76
17.72%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
353
82.28%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 3 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
GUILFORD 3 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
389
98.73%
Write-in
Write-in
5
1.27%
Precinct: GUILFORD 3 - Contest: PROTHONOTARY
GUILFORD 3 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
62
14.62%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
362
85.38%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 3 - Contest: REGISTER AND RECORDER
GUILFORD 3 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
63
14.93%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
359
85.07%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 3 - Contest: SHERIFF
GUILFORD 3 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
366
98.65%
Write-in
Write-in
5
1.35%
Precinct: GUILFORD 3 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
GUILFORD 3 - SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Nicole Buhrman
DEM Nicole Buhrman
82
18.98%
REP Carl McKee
REP Carl McKee
345
79.86%
Write-in
Write-in
5
1.16%
Precinct: GUILFORD 3 - Contest: AUDITOR Guilford
GUILFORD 3 - AUDITOR Guilford
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Richard A. Foster
REP Richard A. Foster
381
99.48%
Write-in
Write-in
2
0.52%
Precinct: GUILFORD 3 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Guilford
GUILFORD 3 - TOWNSHIP SUPERVISOR Guilford
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Zig Herzog
DEM Zig Herzog
66
15.46%
REP Michael R. Ferguson
REP Michael R. Ferguson
360
84.31%
Write-in
Write-in
1
0.23%
Precinct: GUILFORD 3 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
GUILFORD 3 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
194
61.20%
NO
NO
123
38.80%
Precinct: GUILFORD 3 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
GUILFORD 3 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
233
73.27%
NO
NO
85
26.73%
Precinct: GUILFORD 3 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
GUILFORD 3 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
274
82.28%
NO
NO
59
17.72%
Precinct: GUILFORD 4
GUILFORD 4
Reporting
Precinct: GUILFORD 4 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
GUILFORD 4 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
46
13.94%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
284
86.06%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 4 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
GUILFORD 4 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
44
7.77%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
36
6.36%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
251
44.35%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
235
41.52%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 4 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
GUILFORD 4 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
47
14.20%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
284
85.80%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 4 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
GUILFORD 4 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
44
7.42%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
38
6.41%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
280
47.22%
REP John Flannery
REP John Flannery
230
38.79%
Write-in
Write-in
1
0.17%
Precinct: GUILFORD 4 - Contest: CLERK OF COURTS
GUILFORD 4 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
305
99.03%
Write-in
Write-in
3
0.97%
Precinct: GUILFORD 4 - Contest: CONTROLLER
GUILFORD 4 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
301
99.34%
Write-in
Write-in
2
0.66%
Precinct: GUILFORD 4 - Contest: CORONER
GUILFORD 4 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
38
11.38%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
296
88.62%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 4 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
GUILFORD 4 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
303
98.70%
Write-in
Write-in
4
1.30%
Precinct: GUILFORD 4 - Contest: PROTHONOTARY
GUILFORD 4 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
37
11.25%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
292
88.75%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 4 - Contest: REGISTER AND RECORDER
GUILFORD 4 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
36
10.75%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
299
89.25%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 4 - Contest: SHERIFF
GUILFORD 4 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
288
99.65%
Write-in
Write-in
1
0.35%
Precinct: GUILFORD 4 - Contest: AUDITOR Guilford
GUILFORD 4 - AUDITOR Guilford
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Richard A. Foster
REP Richard A. Foster
293
98.99%
Write-in
Write-in
3
1.01%
Precinct: GUILFORD 4 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Guilford
GUILFORD 4 - TOWNSHIP SUPERVISOR Guilford
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Zig Herzog
DEM Zig Herzog
43
13.03%
REP Michael R. Ferguson
REP Michael R. Ferguson
287
86.97%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 4 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
GUILFORD 4 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
175
62.72%
NO
NO
104
37.28%
Precinct: GUILFORD 4 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
GUILFORD 4 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
209
73.85%
NO
NO
74
26.15%
Precinct: GUILFORD 4 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
GUILFORD 4 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
249
83.56%
NO
NO
49
16.44%
Precinct: GUILFORD 5
GUILFORD 5
Reporting
Precinct: GUILFORD 5 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
GUILFORD 5 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
19
19.19%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
80
80.81%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 5 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
GUILFORD 5 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
20
10.99%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
14
7.69%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
72
39.56%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
76
41.76%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 5 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
GUILFORD 5 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
20
20.00%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
80
80.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 5 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
GUILFORD 5 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
18
10.00%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
17
9.44%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
77
42.78%
REP John Flannery
REP John Flannery
68
37.78%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 5 - Contest: CLERK OF COURTS
GUILFORD 5 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
92
98.92%
Write-in
Write-in
1
1.08%
Precinct: GUILFORD 5 - Contest: CONTROLLER
GUILFORD 5 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
88
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 5 - Contest: CORONER
GUILFORD 5 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
19
19.19%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
80
80.81%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 5 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
GUILFORD 5 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
90
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 5 - Contest: PROTHONOTARY
GUILFORD 5 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
15
15.00%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
85
85.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 5 - Contest: REGISTER AND RECORDER
GUILFORD 5 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
12
12.12%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
87
87.88%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 5 - Contest: SHERIFF
GUILFORD 5 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
82
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 5 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District North En
GUILFORD 5 - SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District North En
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Rachel Fortney
REP Rachel Fortney
77
52.03%
REP Patricia A. Strite
REP Patricia A. Strite
71
47.97%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 5 - Contest: AUDITOR Guilford
GUILFORD 5 - AUDITOR Guilford
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Richard A. Foster
REP Richard A. Foster
88
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 5 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Guilford
GUILFORD 5 - TOWNSHIP SUPERVISOR Guilford
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Zig Herzog
DEM Zig Herzog
20
20.20%
REP Michael R. Ferguson
REP Michael R. Ferguson
79
79.80%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 5 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
GUILFORD 5 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
47
54.65%
NO
NO
39
45.35%
Precinct: GUILFORD 5 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
GUILFORD 5 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
64
73.56%
NO
NO
23
26.44%
Precinct: GUILFORD 5 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
GUILFORD 5 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
69
77.53%
NO
NO
20
22.47%
Precinct: GUILFORD 6
GUILFORD 6
Reporting
Precinct: GUILFORD 6 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
GUILFORD 6 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
155
36.21%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
273
63.79%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 6 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
GUILFORD 6 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
148
20.08%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
126
17.10%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
235
31.89%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
228
30.94%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 6 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
GUILFORD 6 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
153
35.75%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
275
64.25%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 6 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
GUILFORD 6 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
154
20.42%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
124
16.45%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
240
31.83%
REP John Flannery
REP John Flannery
236
31.30%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 6 - Contest: CLERK OF COURTS
GUILFORD 6 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
352
95.39%
Write-in
Write-in
17
4.61%
Precinct: GUILFORD 6 - Contest: CONTROLLER
GUILFORD 6 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
347
95.59%
Write-in
Write-in
16
4.41%
Precinct: GUILFORD 6 - Contest: CORONER
GUILFORD 6 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
137
32.16%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
289
67.84%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 6 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
GUILFORD 6 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
341
94.46%
Write-in
Write-in
20
5.54%
Precinct: GUILFORD 6 - Contest: PROTHONOTARY
GUILFORD 6 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
144
33.64%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
284
66.36%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 6 - Contest: REGISTER AND RECORDER
GUILFORD 6 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
140
32.94%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
285
67.06%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: GUILFORD 6 - Contest: SHERIFF
GUILFORD 6 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
384
97.71%
Write-in
Write-in
9
2.29%
Precinct: GUILFORD 6 - Contest: AUDITOR Guilford
GUILFORD 6 - AUDITOR Guilford
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Richard A. Foster
REP Richard A. Foster
338
95.48%
Write-in
Write-in
16
4.52%
Precinct: GUILFORD 6 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Guilford
GUILFORD 6 - TOWNSHIP SUPERVISOR Guilford
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Zig Herzog
DEM Zig Herzog
135
32.30%
REP Michael R. Ferguson
REP Michael R. Ferguson
282
67.46%
Write-in
Write-in
1
0.24%
Precinct: GUILFORD 6 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
GUILFORD 6 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
229
58.72%
NO
NO
161
41.28%
Precinct: GUILFORD 6 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
GUILFORD 6 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
256
65.98%
NO
NO
132
34.02%
Precinct: GUILFORD 6 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
GUILFORD 6 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
293
74.37%
NO
NO
101
25.63%
Precinct: HAMILTON 1
HAMILTON 1
Reporting
Precinct: HAMILTON 1 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
HAMILTON 1 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
211
28.28%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
535
71.72%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: HAMILTON 1 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
HAMILTON 1 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
192
14.59%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
170
12.92%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
481
36.55%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
473
35.94%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: HAMILTON 1 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
HAMILTON 1 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
193
25.98%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
550
74.02%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: HAMILTON 1 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
HAMILTON 1 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
213
15.91%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
154
11.50%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
509
38.01%
REP John Flannery
REP John Flannery
455
33.98%
Write-in
Write-in
8
0.60%
Precinct: HAMILTON 1 - Contest: CLERK OF COURTS
HAMILTON 1 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
644
97.58%
Write-in
Write-in
16
2.42%
Precinct: HAMILTON 1 - Contest: CONTROLLER
HAMILTON 1 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
645
98.17%
Write-in
Write-in
12
1.83%
Precinct: HAMILTON 1 - Contest: CORONER
HAMILTON 1 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
173
23.19%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
572
76.68%
Write-in
Write-in
1
0.13%
Precinct: HAMILTON 1 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
HAMILTON 1 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
630
96.92%
Write-in
Write-in
20
3.08%
Precinct: HAMILTON 1 - Contest: PROTHONOTARY
HAMILTON 1 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
184
24.83%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
556
75.03%
Write-in
Write-in
1
0.13%
Precinct: HAMILTON 1 - Contest: REGISTER AND RECORDER
HAMILTON 1 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
171
23.05%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
570
76.82%
Write-in
Write-in
1
0.13%
Precinct: HAMILTON 1 - Contest: SHERIFF
HAMILTON 1 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
672
98.82%
Write-in
Write-in
8
1.18%
Precinct: HAMILTON 1 - Contest: AUDITOR 6YR Hamilton
HAMILTON 1 - AUDITOR 6YR Hamilton
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Dale Gipe
REP Dale Gipe
637
98.15%
Write-in
Write-in
12
1.85%
Precinct: HAMILTON 1 - Contest: AUDITOR 4YR Hamilton
HAMILTON 1 - AUDITOR 4YR Hamilton
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
44
100.00%
Precinct: HAMILTON 1 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Hamilton
HAMILTON 1 - TOWNSHIP SUPERVISOR Hamilton
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Rich Troup
DAR Rich Troup
663
97.64%
Write-in
Write-in
16
2.36%
Precinct: HAMILTON 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
HAMILTON 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
408
62.96%
NO
NO
240
37.04%
Precinct: HAMILTON 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
HAMILTON 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
460
70.55%
NO
NO
192
29.45%
Precinct: HAMILTON 1 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
HAMILTON 1 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
514
77.18%
NO
NO
152
22.82%
Precinct: HAMILTON 2
HAMILTON 2
Reporting
Precinct: HAMILTON 2 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
HAMILTON 2 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
247
27.69%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
644
72.20%
Write-in
Write-in
1
0.11%
Precinct: HAMILTON 2 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
HAMILTON 2 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
251
16.46%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
202
13.25%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
563
36.92%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
509
33.38%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: HAMILTON 2 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
HAMILTON 2 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
245
27.59%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
643
72.41%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: HAMILTON 2 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
HAMILTON 2 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
262
16.68%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
201
12.79%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
578
36.79%
REP John Flannery
REP John Flannery
527
33.55%
Write-in
Write-in
3
0.19%
Precinct: HAMILTON 2 - Contest: CLERK OF COURTS
HAMILTON 2 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
751
97.79%
Write-in
Write-in
17
2.21%
Precinct: HAMILTON 2 - Contest: CONTROLLER
HAMILTON 2 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
737
98.14%
Write-in
Write-in
14
1.86%
Precinct: HAMILTON 2 - Contest: CORONER
HAMILTON 2 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
220
24.75%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
667
75.03%
Write-in
Write-in
2
0.22%
Precinct: HAMILTON 2 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
HAMILTON 2 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
737
96.85%
Write-in
Write-in
24
3.15%
Precinct: HAMILTON 2 - Contest: PROTHONOTARY
HAMILTON 2 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
240
26.94%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
651
73.06%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: HAMILTON 2 - Contest: REGISTER AND RECORDER
HAMILTON 2 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
228
25.56%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
664
74.44%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: HAMILTON 2 - Contest: SHERIFF
HAMILTON 2 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
776
98.23%
Write-in
Write-in
14
1.77%
Precinct: HAMILTON 2 - Contest: AUDITOR 6YR Hamilton
HAMILTON 2 - AUDITOR 6YR Hamilton
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Dale Gipe
REP Dale Gipe
739
98.14%
Write-in
Write-in
14
1.86%
Precinct: HAMILTON 2 - Contest: AUDITOR 4YR Hamilton
HAMILTON 2 - AUDITOR 4YR Hamilton
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
49
100.00%
Precinct: HAMILTON 2 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Hamilton
HAMILTON 2 - TOWNSHIP SUPERVISOR Hamilton
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Rich Troup
DAR Rich Troup
760
98.32%
Write-in
Write-in
13
1.68%
Precinct: HAMILTON 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
HAMILTON 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
449
60.68%
NO
NO
291
39.32%
Precinct: HAMILTON 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
HAMILTON 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
493
66.53%
NO
NO
248
33.47%
Precinct: HAMILTON 2 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
HAMILTON 2 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
572
75.26%
NO
NO
188
24.74%
Precinct: HAMILTON 3
HAMILTON 3
Reporting
Precinct: HAMILTON 3 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
HAMILTON 3 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
133
27.94%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
342
71.85%
Write-in
Write-in
1
0.21%
Precinct: HAMILTON 3 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
HAMILTON 3 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
124
14.96%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
99
11.94%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
306
36.91%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
299
36.07%
Write-in
Write-in
1
0.12%
Precinct: HAMILTON 3 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
HAMILTON 3 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
125
26.43%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
347
73.36%
Write-in
Write-in
1
0.21%
Precinct: HAMILTON 3 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
HAMILTON 3 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
143
16.96%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
100
11.86%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
319
37.84%
REP John Flannery
REP John Flannery
277
32.86%
Write-in
Write-in
4
0.47%
Precinct: HAMILTON 3 - Contest: CLERK OF COURTS
HAMILTON 3 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
403
96.88%
Write-in
Write-in
13
3.13%
Precinct: HAMILTON 3 - Contest: CONTROLLER
HAMILTON 3 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
398
97.79%
Write-in
Write-in
9
2.21%
Precinct: HAMILTON 3 - Contest: CORONER
HAMILTON 3 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
125
26.48%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
345
73.09%
Write-in
Write-in
2
0.42%
Precinct: HAMILTON 3 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
HAMILTON 3 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
397
97.07%
Write-in
Write-in
12
2.93%
Precinct: HAMILTON 3 - Contest: PROTHONOTARY
HAMILTON 3 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
116
24.58%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
355
75.21%
Write-in
Write-in
1
0.21%
Precinct: HAMILTON 3 - Contest: REGISTER AND RECORDER
HAMILTON 3 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
119
25.05%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
355
74.74%
Write-in
Write-in
1
0.21%
Precinct: HAMILTON 3 - Contest: SHERIFF
HAMILTON 3 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
417
98.82%
Write-in
Write-in
5
1.18%
Precinct: HAMILTON 3 - Contest: AUDITOR 6YR Hamilton
HAMILTON 3 - AUDITOR 6YR Hamilton
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Dale Gipe
REP Dale Gipe
401
97.57%
Write-in
Write-in
10
2.43%
Precinct: HAMILTON 3 - Contest: AUDITOR 4YR Hamilton
HAMILTON 3 - AUDITOR 4YR Hamilton
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
35
100.00%
Precinct: HAMILTON 3 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Hamilton
HAMILTON 3 - TOWNSHIP SUPERVISOR Hamilton
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Rich Troup
DAR Rich Troup
403
98.29%
Write-in
Write-in
7
1.71%
Precinct: HAMILTON 3 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
HAMILTON 3 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
248
63.10%
NO
NO
145
36.90%
Precinct: HAMILTON 3 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
HAMILTON 3 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
271
69.13%
NO
NO
121
30.87%
Precinct: HAMILTON 3 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
HAMILTON 3 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
316
78.22%
NO
NO
88
21.78%
Precinct: LETTERKENNY 1
LETTERKENNY 1
Reporting
Precinct: LETTERKENNY 1 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
LETTERKENNY 1 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
86
22.16%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
302
77.84%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: LETTERKENNY 1 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
LETTERKENNY 1 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
81
12.46%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
58
8.92%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
255
39.23%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
256
39.38%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: LETTERKENNY 1 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
LETTERKENNY 1 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
81
20.82%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
308
79.18%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: LETTERKENNY 1 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
LETTERKENNY 1 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
83
12.61%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
59
8.97%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
288
43.77%
REP John Flannery
REP John Flannery
228
34.65%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: LETTERKENNY 1 - Contest: CLERK OF COURTS
LETTERKENNY 1 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
340
99.13%
Write-in
Write-in
3
0.87%
Precinct: LETTERKENNY 1 - Contest: CONTROLLER
LETTERKENNY 1 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
341
99.42%
Write-in
Write-in
2
0.58%
Precinct: LETTERKENNY 1 - Contest: CORONER
LETTERKENNY 1 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
69
17.83%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
316
81.65%
Write-in
Write-in
2
0.52%
Precinct: LETTERKENNY 1 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
LETTERKENNY 1 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
340
98.55%
Write-in
Write-in
5
1.45%
Precinct: LETTERKENNY 1 - Contest: PROTHONOTARY
LETTERKENNY 1 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
72
18.85%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
310
81.15%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: LETTERKENNY 1 - Contest: REGISTER AND RECORDER
LETTERKENNY 1 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
66
17.23%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
317
82.77%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: LETTERKENNY 1 - Contest: SHERIFF
LETTERKENNY 1 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
347
99.14%
Write-in
Write-in
3
0.86%
Precinct: LETTERKENNY 1 - Contest: AUDITOR 6YR Letterkenny
LETTERKENNY 1 - AUDITOR 6YR Letterkenny
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
26
100.00%
Precinct: LETTERKENNY 1 - Contest: AUDITOR 4YR Letterkenny
LETTERKENNY 1 - AUDITOR 4YR Letterkenny
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
23
100.00%
Precinct: LETTERKENNY 1 - Contest: AUDITOR 2YR Letterkenny
LETTERKENNY 1 - AUDITOR 2YR Letterkenny
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
20
100.00%
Precinct: LETTERKENNY 1 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Letterkenny
LETTERKENNY 1 - TOWNSHIP SUPERVISOR Letterkenny
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Lance G. Norton
REP Lance G. Norton
344
99.14%
Write-in
Write-in
3
0.86%
Precinct: LETTERKENNY 1 - Contest: TAX COLLECTOR Letterkenny
LETTERKENNY 1 - TAX COLLECTOR Letterkenny
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Wendy S. Wenger
REP Wendy S. Wenger
350
98.59%
Write-in
Write-in
5
1.41%
Precinct: LETTERKENNY 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
LETTERKENNY 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
214
61.49%
NO
NO
134
38.51%
Precinct: LETTERKENNY 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
LETTERKENNY 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
243
69.23%
NO
NO
108
30.77%
Precinct: LETTERKENNY 1 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
LETTERKENNY 1 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
287
79.72%
NO
NO
73
20.28%
Precinct: LETTERKENNY 2
LETTERKENNY 2
Reporting
Precinct: LETTERKENNY 2 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
LETTERKENNY 2 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
41
30.37%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
94
69.63%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: LETTERKENNY 2 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
LETTERKENNY 2 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
38
15.20%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
36
14.40%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
92
36.80%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
84
33.60%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: LETTERKENNY 2 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
LETTERKENNY 2 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
38
27.94%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
98
72.06%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: LETTERKENNY 2 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
LETTERKENNY 2 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
44
17.67%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
35
14.06%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
84
33.73%
REP John Flannery
REP John Flannery
86
34.54%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: LETTERKENNY 2 - Contest: CLERK OF COURTS
LETTERKENNY 2 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
114
99.13%
Write-in
Write-in
1
0.87%
Precinct: LETTERKENNY 2 - Contest: CONTROLLER
LETTERKENNY 2 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
113
99.12%
Write-in
Write-in
1
0.88%
Precinct: LETTERKENNY 2 - Contest: CORONER
LETTERKENNY 2 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
44
32.59%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
91
67.41%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: LETTERKENNY 2 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
LETTERKENNY 2 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
109
98.20%
Write-in
Write-in
2
1.80%
Precinct: LETTERKENNY 2 - Contest: PROTHONOTARY
LETTERKENNY 2 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
39
28.26%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
96
69.57%
Write-in
Write-in
3
2.17%
Precinct: LETTERKENNY 2 - Contest: REGISTER AND RECORDER
LETTERKENNY 2 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
37
26.81%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
101
73.19%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: LETTERKENNY 2 - Contest: SHERIFF
LETTERKENNY 2 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
121
99.18%
Write-in
Write-in
1
0.82%
Precinct: LETTERKENNY 2 - Contest: AUDITOR 6YR Letterkenny
LETTERKENNY 2 - AUDITOR 6YR Letterkenny
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
8
100.00%
Precinct: LETTERKENNY 2 - Contest: AUDITOR 4YR Letterkenny
LETTERKENNY 2 - AUDITOR 4YR Letterkenny
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
5
100.00%
Precinct: LETTERKENNY 2 - Contest: AUDITOR 2YR Letterkenny
LETTERKENNY 2 - AUDITOR 2YR Letterkenny
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
4
100.00%
Precinct: LETTERKENNY 2 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Letterkenny
LETTERKENNY 2 - TOWNSHIP SUPERVISOR Letterkenny
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Lance G. Norton
REP Lance G. Norton
111
98.23%
Write-in
Write-in
2
1.77%
Precinct: LETTERKENNY 2 - Contest: TAX COLLECTOR Letterkenny
LETTERKENNY 2 - TAX COLLECTOR Letterkenny
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Wendy S. Wenger
REP Wendy S. Wenger
118
99.16%
Write-in
Write-in
1
0.84%
Precinct: LETTERKENNY 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
LETTERKENNY 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
57
45.60%
NO
NO
68
54.40%
Precinct: LETTERKENNY 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
LETTERKENNY 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
94
75.81%
NO
NO
30
24.19%
Precinct: LETTERKENNY 2 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
LETTERKENNY 2 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
97
76.98%
NO
NO
29
23.02%
Precinct: LURGAN
LURGAN
Reporting
Precinct: LURGAN - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
LURGAN - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
66
17.84%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
304
82.16%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: LURGAN - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
LURGAN - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
63
9.62%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
46
7.02%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
284
43.36%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
262
40.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: LURGAN - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
LURGAN - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
60
16.22%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
309
83.51%
Write-in
Write-in
1
0.27%
Precinct: LURGAN - Contest: COUNTY COMMISSIONER
LURGAN - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
70
10.82%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
49
7.57%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
289
44.67%
REP John Flannery
REP John Flannery
237
36.63%
Write-in
Write-in
2
0.31%
Precinct: LURGAN - Contest: CLERK OF COURTS
LURGAN - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
330
98.51%
Write-in
Write-in
5
1.49%
Precinct: LURGAN - Contest: CONTROLLER
LURGAN - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
324
97.89%
Write-in
Write-in
7
2.11%
Precinct: LURGAN - Contest: CORONER
LURGAN - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
59
16.08%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
308
83.92%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: LURGAN - Contest: DISTRICT ATTORNEY
LURGAN - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
320
98.46%
Write-in
Write-in
5
1.54%
Precinct: LURGAN - Contest: PROTHONOTARY
LURGAN - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
58
15.72%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
311
84.28%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: LURGAN - Contest: REGISTER AND RECORDER
LURGAN - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
57
15.49%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
311
84.51%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: LURGAN - Contest: SHERIFF
LURGAN - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
320
98.16%
Write-in
Write-in
6
1.84%
Precinct: LURGAN - Contest: AUDITOR 6YR Lurgan
LURGAN - AUDITOR 6YR Lurgan
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
25
100.00%
Precinct: LURGAN - Contest: AUDITOR 4YR Lurgan
LURGAN - AUDITOR 4YR Lurgan
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
22
100.00%
Precinct: LURGAN - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Lurgan
LURGAN - TOWNSHIP SUPERVISOR Lurgan
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Lawrence C. Kolb Jr.
REP Lawrence C. Kolb Jr.
323
98.48%
Write-in
Write-in
5
1.52%
Precinct: LURGAN - Contest: TAX COLLECTOR Lurgan
LURGAN - TAX COLLECTOR Lurgan
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Stacy Franzoni
DEM Stacy Franzoni
77
21.10%
REP Ellen Forrester
REP Ellen Forrester
288
78.90%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: LURGAN - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
LURGAN - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
186
58.68%
NO
NO
131
41.32%
Precinct: LURGAN - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
LURGAN - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
232
72.50%
NO
NO
88
27.50%
Precinct: LURGAN - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
LURGAN - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
258
79.14%
NO
NO
68
20.86%
Precinct: MERCERSBURG
MERCERSBURG
Reporting
Precinct: MERCERSBURG - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
MERCERSBURG - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
132
47.48%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
146
52.52%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MERCERSBURG - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
MERCERSBURG - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
133
26.71%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
114
22.89%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
126
25.30%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
125
25.10%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MERCERSBURG - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
MERCERSBURG - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
128
45.55%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
153
54.45%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MERCERSBURG - Contest: COUNTY COMMISSIONER
MERCERSBURG - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
128
25.45%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
104
20.68%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
122
24.25%
REP John Flannery
REP John Flannery
149
29.62%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MERCERSBURG - Contest: CLERK OF COURTS
MERCERSBURG - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
214
98.17%
Write-in
Write-in
4
1.83%
Precinct: MERCERSBURG - Contest: CONTROLLER
MERCERSBURG - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
202
98.06%
Write-in
Write-in
4
1.94%
Precinct: MERCERSBURG - Contest: CORONER
MERCERSBURG - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
111
40.51%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
162
59.12%
Write-in
Write-in
1
0.36%
Precinct: MERCERSBURG - Contest: DISTRICT ATTORNEY
MERCERSBURG - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
205
98.56%
Write-in
Write-in
3
1.44%
Precinct: MERCERSBURG - Contest: PROTHONOTARY
MERCERSBURG - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
117
42.09%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
161
57.91%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MERCERSBURG - Contest: REGISTER AND RECORDER
MERCERSBURG - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
106
38.41%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
170
61.59%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MERCERSBURG - Contest: SHERIFF
MERCERSBURG - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
239
98.35%
Write-in
Write-in
4
1.65%
Precinct: MERCERSBURG - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
MERCERSBURG - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Jody C. Eyer
DAR Jody C. Eyer
246
99.19%
Write-in
Write-in
2
0.81%
Precinct: MERCERSBURG - Contest: SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
MERCERSBURG - SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Elissa T. Nyer
DEM Elissa T. Nyer
134
15.37%
DAR Donnie Piper
DAR Donnie Piper
155
17.78%
DAR Clifford A. Smith Jr.
DAR Clifford A. Smith Jr.
154
17.66%
REP Matthew Gordon
REP Matthew Gordon
134
15.37%
REP Jim Taylor
REP Jim Taylor
127
14.56%
REP Brandy J. Linn
REP Brandy J. Linn
164
18.81%
Write-in
Write-in
4
0.46%
Precinct: MERCERSBURG - Contest: COUNCILPERSON 4YR Mercerburg
MERCERSBURG - COUNCILPERSON 4YR Mercerburg
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jacob Morgan
DEM Jacob Morgan
131
20.89%
DEM Tom Heefner
DEM Tom Heefner
159
25.36%
REP Anthony Frisby
REP Anthony Frisby
175
27.91%
REP Kelani D. Craig
REP Kelani D. Craig
155
24.72%
Write-in
Write-in
7
1.12%
Precinct: MERCERSBURG - Contest: COUNCILPERSON 2YR Mercerburg
MERCERSBURG - COUNCILPERSON 2YR Mercerburg
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jacob Morgan
DEM Jacob Morgan
193
93.24%
Write-in
Write-in
14
6.76%
Precinct: MERCERSBURG - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
MERCERSBURG - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
157
65.69%
NO
NO
82
34.31%
Precinct: MERCERSBURG - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
MERCERSBURG - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
154
64.71%
NO
NO
84
35.29%
Precinct: MERCERSBURG - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
MERCERSBURG - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
174
71.02%
NO
NO
71
28.98%
Precinct: METAL 1
METAL 1
Reporting
Precinct: METAL 1 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
METAL 1 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
17
12.88%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
115
87.12%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 1 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
METAL 1 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
15
6.20%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
11
4.55%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
107
44.21%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
109
45.04%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 1 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
METAL 1 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
13
9.70%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
121
90.30%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 1 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
METAL 1 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
18
7.35%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
13
5.31%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
109
44.49%
REP John Flannery
REP John Flannery
104
42.45%
Write-in
Write-in
1
0.41%
Precinct: METAL 1 - Contest: CLERK OF COURTS
METAL 1 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
121
99.18%
Write-in
Write-in
1
0.82%
Precinct: METAL 1 - Contest: CONTROLLER
METAL 1 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
119
99.17%
Write-in
Write-in
1
0.83%
Precinct: METAL 1 - Contest: CORONER
METAL 1 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
11
8.27%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
122
91.73%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 1 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
METAL 1 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
120
99.17%
Write-in
Write-in
1
0.83%
Precinct: METAL 1 - Contest: PROTHONOTARY
METAL 1 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
13
9.77%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
120
90.23%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 1 - Contest: REGISTER AND RECORDER
METAL 1 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
13
9.92%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
118
90.08%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 1 - Contest: SHERIFF
METAL 1 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
112
97.39%
Write-in
Write-in
3
2.61%
Precinct: METAL 1 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
METAL 1 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Jody C. Eyer
DAR Jody C. Eyer
111
99.11%
Write-in
Write-in
1
0.89%
Precinct: METAL 1 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Fannett-Metal School District
METAL 1 - SCHOOL DIRECTOR Fannett-Metal School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Jason Goshorn
DAR Jason Goshorn
83
19.95%
DAR Catherine Adams
DAR Catherine Adams
73
17.55%
DAR Shelly L. Boggs
DAR Shelly L. Boggs
73
17.55%
DAR Bonnie Cornelious
DAR Bonnie Cornelious
76
18.27%
REP Tina McGee
REP Tina McGee
107
25.72%
Write-in
Write-in
4
0.96%
Precinct: METAL 1 - Contest: AUDITOR 6YR Metal
METAL 1 - AUDITOR 6YR Metal
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Linda Junkins
REP Linda Junkins
120
99.17%
Write-in
Write-in
1
0.83%
Precinct: METAL 1 - Contest: AUDITOR 4YR Metal
METAL 1 - AUDITOR 4YR Metal
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
4
100.00%
Precinct: METAL 1 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Metal
METAL 1 - TOWNSHIP SUPERVISOR Metal
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Kenneth J. Miley
REP Kenneth J. Miley
120
98.36%
Write-in
Write-in
2
1.64%
Precinct: METAL 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
METAL 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
61
53.51%
NO
NO
53
46.49%
Precinct: METAL 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
METAL 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
77
68.14%
NO
NO
36
31.86%
Precinct: METAL 1 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
METAL 1 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
88
75.21%
NO
NO
29
24.79%
Precinct: METAL 2
METAL 2
Reporting
Precinct: METAL 2 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
METAL 2 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
33
25.00%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
99
75.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 2 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
METAL 2 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
32
14.04%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
22
9.65%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
90
39.47%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
84
36.84%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 2 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
METAL 2 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
26
19.55%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
107
80.45%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 2 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
METAL 2 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
32
13.22%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
24
9.92%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
97
40.08%
REP John Flannery
REP John Flannery
89
36.78%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 2 - Contest: CLERK OF COURTS
METAL 2 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
119
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 2 - Contest: CONTROLLER
METAL 2 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
117
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 2 - Contest: CORONER
METAL 2 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
22
16.54%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
111
83.46%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 2 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
METAL 2 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
118
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 2 - Contest: PROTHONOTARY
METAL 2 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
21
16.03%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
109
83.21%
Write-in
Write-in
1
0.76%
Precinct: METAL 2 - Contest: REGISTER AND RECORDER
METAL 2 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
25
18.94%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
107
81.06%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 2 - Contest: SHERIFF
METAL 2 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
120
99.17%
Write-in
Write-in
1
0.83%
Precinct: METAL 2 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
METAL 2 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Jody C. Eyer
DAR Jody C. Eyer
116
99.15%
Write-in
Write-in
1
0.85%
Precinct: METAL 2 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Fannett-Metal School District
METAL 2 - SCHOOL DIRECTOR Fannett-Metal School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Jason Goshorn
DAR Jason Goshorn
73
18.11%
DAR Catherine Adams
DAR Catherine Adams
71
17.62%
DAR Shelly L. Boggs
DAR Shelly L. Boggs
77
19.11%
DAR Bonnie Cornelious
DAR Bonnie Cornelious
68
16.87%
REP Tina McGee
REP Tina McGee
112
27.79%
Write-in
Write-in
2
0.50%
Precinct: METAL 2 - Contest: AUDITOR 6YR Metal
METAL 2 - AUDITOR 6YR Metal
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Linda Junkins
REP Linda Junkins
119
99.17%
Write-in
Write-in
1
0.83%
Precinct: METAL 2 - Contest: AUDITOR 4YR Metal
METAL 2 - AUDITOR 4YR Metal
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
1
100.00%
Precinct: METAL 2 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Metal
METAL 2 - TOWNSHIP SUPERVISOR Metal
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Kenneth J. Miley
REP Kenneth J. Miley
121
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
METAL 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
53
55.21%
NO
NO
43
44.79%
Precinct: METAL 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
METAL 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
64
66.67%
NO
NO
32
33.33%
Precinct: METAL 2 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
METAL 2 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
77
75.49%
NO
NO
25
24.51%
Precinct: METAL 3
METAL 3
Reporting
Precinct: METAL 3 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
METAL 3 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
21
22.58%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
72
77.42%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 3 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
METAL 3 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
22
13.66%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
15
9.32%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
62
38.51%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
62
38.51%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 3 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
METAL 3 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
18
18.95%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
77
81.05%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 3 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
METAL 3 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
23
13.77%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
15
8.98%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
63
37.72%
REP John Flannery
REP John Flannery
66
39.52%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 3 - Contest: CLERK OF COURTS
METAL 3 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
82
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 3 - Contest: CONTROLLER
METAL 3 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
79
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 3 - Contest: CORONER
METAL 3 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
12
12.63%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
83
87.37%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 3 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
METAL 3 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
82
98.80%
Write-in
Write-in
1
1.20%
Precinct: METAL 3 - Contest: PROTHONOTARY
METAL 3 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
17
18.09%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
76
80.85%
Write-in
Write-in
1
1.06%
Precinct: METAL 3 - Contest: REGISTER AND RECORDER
METAL 3 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
17
17.71%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
79
82.29%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 3 - Contest: SHERIFF
METAL 3 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
84
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 3 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
METAL 3 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Jody C. Eyer
DAR Jody C. Eyer
83
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 3 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Fannett-Metal School District
METAL 3 - SCHOOL DIRECTOR Fannett-Metal School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Jason Goshorn
DAR Jason Goshorn
71
20.40%
DAR Catherine Adams
DAR Catherine Adams
72
20.69%
DAR Shelly L. Boggs
DAR Shelly L. Boggs
59
16.95%
DAR Bonnie Cornelious
DAR Bonnie Cornelious
66
18.97%
REP Tina McGee
REP Tina McGee
74
21.26%
Write-in
Write-in
6
1.72%
Precinct: METAL 3 - Contest: AUDITOR 6YR Metal
METAL 3 - AUDITOR 6YR Metal
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Linda Junkins
REP Linda Junkins
84
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: METAL 3 - Contest: AUDITOR 4YR Metal
METAL 3 - AUDITOR 4YR Metal
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
2
100.00%
Precinct: METAL 3 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Metal
METAL 3 - TOWNSHIP SUPERVISOR Metal
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Kenneth J. Miley
REP Kenneth J. Miley
90
98.90%
Write-in
Write-in
1
1.10%
Precinct: METAL 3 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
METAL 3 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
59
71.08%
NO
NO
24
28.92%
Precinct: METAL 3 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
METAL 3 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
65
80.25%
NO
NO
16
19.75%
Precinct: METAL 3 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
METAL 3 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
69
81.18%
NO
NO
16
18.82%
Precinct: MONT ALTO
MONT ALTO
Reporting
Precinct: MONT ALTO - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
MONT ALTO - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
68
26.46%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
188
73.15%
Write-in
Write-in
1
0.39%
Precinct: MONT ALTO - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
MONT ALTO - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
74
16.78%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
53
12.02%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
161
36.51%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
153
34.69%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MONT ALTO - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
MONT ALTO - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
73
28.29%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
185
71.71%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MONT ALTO - Contest: COUNTY COMMISSIONER
MONT ALTO - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
74
16.97%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
52
11.93%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
160
36.70%
REP John Flannery
REP John Flannery
144
33.03%
Write-in
Write-in
6
1.38%
Precinct: MONT ALTO - Contest: CLERK OF COURTS
MONT ALTO - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
225
98.25%
Write-in
Write-in
4
1.75%
Precinct: MONT ALTO - Contest: CONTROLLER
MONT ALTO - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
213
98.16%
Write-in
Write-in
4
1.84%
Precinct: MONT ALTO - Contest: CORONER
MONT ALTO - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
57
22.89%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
192
77.11%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MONT ALTO - Contest: DISTRICT ATTORNEY
MONT ALTO - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
210
97.22%
Write-in
Write-in
6
2.78%
Precinct: MONT ALTO - Contest: PROTHONOTARY
MONT ALTO - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
60
23.90%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
191
76.10%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MONT ALTO - Contest: REGISTER AND RECORDER
MONT ALTO - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
60
23.26%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
198
76.74%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MONT ALTO - Contest: SHERIFF
MONT ALTO - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
222
98.67%
Write-in
Write-in
3
1.33%
Precinct: MONT ALTO - Contest: SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District North En
MONT ALTO - SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District North En
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Rachel Fortney
REP Rachel Fortney
166
46.50%
REP Patricia A. Strite
REP Patricia A. Strite
181
50.70%
Write-in
Write-in
10
2.80%
Precinct: MONT ALTO - Contest: COUNCILPERSON Mont Alto
MONT ALTO - COUNCILPERSON Mont Alto
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP David Rock
REP David Rock
213
48.08%
IND Debra H. Lee
IND Debra H. Lee
114
25.73%
IND Richard P. Lee
IND Richard P. Lee
103
23.25%
Write-in
Write-in
13
2.93%
Precinct: MONT ALTO - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
MONT ALTO - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
146
63.48%
NO
NO
84
36.52%
Precinct: MONT ALTO - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
MONT ALTO - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
157
68.86%
NO
NO
71
31.14%
Precinct: MONT ALTO - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
MONT ALTO - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
174
75.32%
NO
NO
57
24.68%
Precinct: MONTGOMERY 1
MONTGOMERY 1
Reporting
Precinct: MONTGOMERY 1 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
MONTGOMERY 1 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
94
25.54%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
274
74.46%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MONTGOMERY 1 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
MONTGOMERY 1 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
99
15.07%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
80
12.18%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
243
36.99%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
235
35.77%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MONTGOMERY 1 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
MONTGOMERY 1 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
93
25.34%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
274
74.66%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MONTGOMERY 1 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
MONTGOMERY 1 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
90
13.20%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
73
10.70%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
250
36.66%
REP John Flannery
REP John Flannery
269
39.44%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MONTGOMERY 1 - Contest: CLERK OF COURTS
MONTGOMERY 1 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
315
97.52%
Write-in
Write-in
8
2.48%
Precinct: MONTGOMERY 1 - Contest: CONTROLLER
MONTGOMERY 1 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
305
97.76%
Write-in
Write-in
7
2.24%
Precinct: MONTGOMERY 1 - Contest: CORONER
MONTGOMERY 1 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
83
22.80%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
281
77.20%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MONTGOMERY 1 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
MONTGOMERY 1 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
300
98.36%
Write-in
Write-in
5
1.64%
Precinct: MONTGOMERY 1 - Contest: PROTHONOTARY
MONTGOMERY 1 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
76
20.94%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
286
78.79%
Write-in
Write-in
1
0.28%
Precinct: MONTGOMERY 1 - Contest: REGISTER AND RECORDER
MONTGOMERY 1 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
81
22.19%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
284
77.81%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MONTGOMERY 1 - Contest: SHERIFF
MONTGOMERY 1 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
312
99.36%
Write-in
Write-in
2
0.64%
Precinct: MONTGOMERY 1 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
MONTGOMERY 1 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Jody C. Eyer
DAR Jody C. Eyer
323
99.38%
Write-in
Write-in
2
0.62%
Precinct: MONTGOMERY 1 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
MONTGOMERY 1 - SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Elissa T. Nyer
DEM Elissa T. Nyer
111
8.62%
DAR Donnie Piper
DAR Donnie Piper
224
17.40%
DAR Clifford A. Smith Jr.
DAR Clifford A. Smith Jr.
191
14.84%
REP Matthew Gordon
REP Matthew Gordon
248
19.27%
REP Jim Taylor
REP Jim Taylor
231
17.95%
REP Brandy J. Linn
REP Brandy J. Linn
254
19.74%
Write-in
Write-in
28
2.18%
Precinct: MONTGOMERY 1 - Contest: AUDITOR Montgomery
MONTGOMERY 1 - AUDITOR Montgomery
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Amy Hicks
REP Amy Hicks
309
98.41%
Write-in
Write-in
5
1.59%
Precinct: MONTGOMERY 1 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Montgomery
MONTGOMERY 1 - TOWNSHIP SUPERVISOR Montgomery
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Michael Rife
DAR Michael Rife
323
96.71%
Write-in
Write-in
11
3.29%
Precinct: MONTGOMERY 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
MONTGOMERY 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
180
58.63%
NO
NO
127
41.37%
Precinct: MONTGOMERY 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
MONTGOMERY 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
204
66.67%
NO
NO
102
33.33%
Precinct: MONTGOMERY 1 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
MONTGOMERY 1 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
236
74.68%
NO
NO
80
25.32%
Precinct: MONTGOMERY 2
MONTGOMERY 2
Reporting
Precinct: MONTGOMERY 2 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
MONTGOMERY 2 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
67
19.53%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
276
80.47%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MONTGOMERY 2 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
MONTGOMERY 2 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
69
11.09%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
57
9.16%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
245
39.39%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
250
40.19%
Write-in
Write-in
1
0.16%
Precinct: MONTGOMERY 2 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
MONTGOMERY 2 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
65
19.17%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
274
80.83%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MONTGOMERY 2 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
MONTGOMERY 2 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
63
10.11%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
54
8.67%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
251
40.29%
REP John Flannery
REP John Flannery
255
40.93%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MONTGOMERY 2 - Contest: CLERK OF COURTS
MONTGOMERY 2 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
302
98.69%
Write-in
Write-in
4
1.31%
Precinct: MONTGOMERY 2 - Contest: CONTROLLER
MONTGOMERY 2 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
302
99.02%
Write-in
Write-in
3
0.98%
Precinct: MONTGOMERY 2 - Contest: CORONER
MONTGOMERY 2 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
62
18.34%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
274
81.07%
Write-in
Write-in
2
0.59%
Precinct: MONTGOMERY 2 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
MONTGOMERY 2 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
291
97.98%
Write-in
Write-in
6
2.02%
Precinct: MONTGOMERY 2 - Contest: PROTHONOTARY
MONTGOMERY 2 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
68
20.18%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
269
79.82%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MONTGOMERY 2 - Contest: REGISTER AND RECORDER
MONTGOMERY 2 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
59
17.46%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
278
82.25%
Write-in
Write-in
1
0.30%
Precinct: MONTGOMERY 2 - Contest: SHERIFF
MONTGOMERY 2 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
286
99.31%
Write-in
Write-in
2
0.69%
Precinct: MONTGOMERY 2 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
MONTGOMERY 2 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Jody C. Eyer
DAR Jody C. Eyer
298
99.67%
Write-in
Write-in
1
0.33%
Precinct: MONTGOMERY 2 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
MONTGOMERY 2 - SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Elissa T. Nyer
DEM Elissa T. Nyer
70
6.13%
DAR Donnie Piper
DAR Donnie Piper
181
15.86%
DAR Clifford A. Smith Jr.
DAR Clifford A. Smith Jr.
159
13.94%
REP Matthew Gordon
REP Matthew Gordon
233
20.42%
REP Jim Taylor
REP Jim Taylor
248
21.74%
REP Brandy J. Linn
REP Brandy J. Linn
241
21.12%
Write-in
Write-in
9
0.79%
Precinct: MONTGOMERY 2 - Contest: AUDITOR Montgomery
MONTGOMERY 2 - AUDITOR Montgomery
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Amy Hicks
REP Amy Hicks
292
98.65%
Write-in
Write-in
4
1.35%
Precinct: MONTGOMERY 2 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Montgomery
MONTGOMERY 2 - TOWNSHIP SUPERVISOR Montgomery
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Michael Rife
DAR Michael Rife
281
95.25%
Write-in
Write-in
14
4.75%
Precinct: MONTGOMERY 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
MONTGOMERY 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
151
60.40%
NO
NO
99
39.60%
Precinct: MONTGOMERY 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
MONTGOMERY 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
181
71.54%
NO
NO
72
28.46%
Precinct: MONTGOMERY 2 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
MONTGOMERY 2 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
213
81.61%
NO
NO
48
18.39%
Precinct: MONTGOMERY 3
MONTGOMERY 3
Reporting
Precinct: MONTGOMERY 3 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
MONTGOMERY 3 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
55
19.43%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
228
80.57%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MONTGOMERY 3 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
MONTGOMERY 3 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
59
12.29%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
39
8.13%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
191
39.79%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
191
39.79%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MONTGOMERY 3 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
MONTGOMERY 3 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
56
19.79%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
227
80.21%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MONTGOMERY 3 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
MONTGOMERY 3 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
55
10.96%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
45
8.96%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
204
40.64%
REP John Flannery
REP John Flannery
197
39.24%
Write-in
Write-in
1
0.20%
Precinct: MONTGOMERY 3 - Contest: CLERK OF COURTS
MONTGOMERY 3 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
249
99.60%
Write-in
Write-in
1
0.40%
Precinct: MONTGOMERY 3 - Contest: CONTROLLER
MONTGOMERY 3 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
245
99.59%
Write-in
Write-in
1
0.41%
Precinct: MONTGOMERY 3 - Contest: CORONER
MONTGOMERY 3 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
50
17.86%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
230
82.14%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MONTGOMERY 3 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
MONTGOMERY 3 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
242
99.18%
Write-in
Write-in
2
0.82%
Precinct: MONTGOMERY 3 - Contest: PROTHONOTARY
MONTGOMERY 3 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
55
19.71%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
223
79.93%
Write-in
Write-in
1
0.36%
Precinct: MONTGOMERY 3 - Contest: REGISTER AND RECORDER
MONTGOMERY 3 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
47
16.67%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
235
83.33%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MONTGOMERY 3 - Contest: SHERIFF
MONTGOMERY 3 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
229
98.71%
Write-in
Write-in
3
1.29%
Precinct: MONTGOMERY 3 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
MONTGOMERY 3 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Jody C. Eyer
DAR Jody C. Eyer
235
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MONTGOMERY 3 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
MONTGOMERY 3 - SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Elissa T. Nyer
DEM Elissa T. Nyer
67
7.34%
DAR Donnie Piper
DAR Donnie Piper
133
14.57%
DAR Clifford A. Smith Jr.
DAR Clifford A. Smith Jr.
117
12.81%
REP Matthew Gordon
REP Matthew Gordon
194
21.25%
REP Jim Taylor
REP Jim Taylor
193
21.14%
REP Brandy J. Linn
REP Brandy J. Linn
198
21.69%
Write-in
Write-in
11
1.20%
Precinct: MONTGOMERY 3 - Contest: AUDITOR Montgomery
MONTGOMERY 3 - AUDITOR Montgomery
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Amy Hicks
REP Amy Hicks
248
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: MONTGOMERY 3 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Montgomery
MONTGOMERY 3 - TOWNSHIP SUPERVISOR Montgomery
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Michael Rife
DAR Michael Rife
251
98.82%
Write-in
Write-in
3
1.18%
Precinct: MONTGOMERY 3 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
MONTGOMERY 3 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
160
67.80%
NO
NO
76
32.20%
Precinct: MONTGOMERY 3 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
MONTGOMERY 3 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
172
74.46%
NO
NO
59
25.54%
Precinct: MONTGOMERY 3 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
MONTGOMERY 3 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
194
80.83%
NO
NO
46
19.17%
Precinct: ORRSTOWN
ORRSTOWN
Reporting
Precinct: ORRSTOWN - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
ORRSTOWN - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
13
26.53%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
36
73.47%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ORRSTOWN - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
ORRSTOWN - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
13
15.66%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
12
14.46%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
29
34.94%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
29
34.94%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ORRSTOWN - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
ORRSTOWN - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
13
26.53%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
36
73.47%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ORRSTOWN - Contest: COUNTY COMMISSIONER
ORRSTOWN - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
13
14.94%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
8
9.20%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
34
39.08%
REP John Flannery
REP John Flannery
32
36.78%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ORRSTOWN - Contest: CLERK OF COURTS
ORRSTOWN - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
39
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ORRSTOWN - Contest: CONTROLLER
ORRSTOWN - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
39
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ORRSTOWN - Contest: CORONER
ORRSTOWN - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
11
22.92%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
37
77.08%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ORRSTOWN - Contest: DISTRICT ATTORNEY
ORRSTOWN - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
39
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ORRSTOWN - Contest: PROTHONOTARY
ORRSTOWN - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
14
29.79%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
33
70.21%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ORRSTOWN - Contest: REGISTER AND RECORDER
ORRSTOWN - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
12
25.00%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
36
75.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ORRSTOWN - Contest: SHERIFF
ORRSTOWN - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
39
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ORRSTOWN - Contest: SCHOOL DIRECTOR Shippensburg Area School District
ORRSTOWN - SCHOOL DIRECTOR Shippensburg Area School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Becky Wolfinger
DEM Becky Wolfinger
19
21.35%
DEM Roxy Lehman
DEM Roxy Lehman
17
19.10%
REP Kirk A. Naugle
REP Kirk A. Naugle
27
30.34%
REP Mike Carey
REP Mike Carey
26
29.21%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ORRSTOWN - Contest: TAX COLLECTOR Orrstown
ORRSTOWN - TAX COLLECTOR Orrstown
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
4
100.00%
Precinct: ORRSTOWN - Contest: MAYOR Orrstown
ORRSTOWN - MAYOR Orrstown
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
2
100.00%
Precinct: ORRSTOWN - Contest: COUNCILPERSON 4YR Orrstown
ORRSTOWN - COUNCILPERSON 4YR Orrstown
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
8
100.00%
Precinct: ORRSTOWN - Contest: COUNCILPERSON 2YR Orrstown
ORRSTOWN - COUNCILPERSON 2YR Orrstown
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
4
100.00%
Precinct: ORRSTOWN - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
ORRSTOWN - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
21
55.26%
NO
NO
17
44.74%
Precinct: ORRSTOWN - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
ORRSTOWN - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
15
42.86%
NO
NO
20
57.14%
Precinct: ORRSTOWN - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
ORRSTOWN - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
26
68.42%
NO
NO
12
31.58%
Precinct: PETERS 1
PETERS 1
Reporting
Precinct: PETERS 1 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
PETERS 1 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
58
20.86%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
220
79.14%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: PETERS 1 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
PETERS 1 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
63
12.45%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
49
9.68%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
204
40.32%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
190
37.55%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: PETERS 1 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
PETERS 1 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
50
18.12%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
226
81.88%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: PETERS 1 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
PETERS 1 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
56
10.83%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
43
8.32%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
208
40.23%
REP John Flannery
REP John Flannery
208
40.23%
Write-in
Write-in
2
0.39%
Precinct: PETERS 1 - Contest: CLERK OF COURTS
PETERS 1 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
248
99.20%
Write-in
Write-in
2
0.80%
Precinct: PETERS 1 - Contest: CONTROLLER
PETERS 1 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
238
98.76%
Write-in
Write-in
3
1.24%
Precinct: PETERS 1 - Contest: CORONER
PETERS 1 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
53
18.93%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
227
81.07%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: PETERS 1 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
PETERS 1 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
247
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: PETERS 1 - Contest: PROTHONOTARY
PETERS 1 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
50
17.86%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
230
82.14%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: PETERS 1 - Contest: REGISTER AND RECORDER
PETERS 1 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
47
16.73%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
234
83.27%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: PETERS 1 - Contest: SHERIFF
PETERS 1 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
242
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: PETERS 1 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
PETERS 1 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Jody C. Eyer
DAR Jody C. Eyer
240
99.17%
Write-in
Write-in
2
0.83%
Precinct: PETERS 1 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
PETERS 1 - SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Elissa T. Nyer
DEM Elissa T. Nyer
54
5.77%
DAR Donnie Piper
DAR Donnie Piper
151
16.13%
DAR Clifford A. Smith Jr.
DAR Clifford A. Smith Jr.
141
15.06%
REP Matthew Gordon
REP Matthew Gordon
190
20.30%
REP Jim Taylor
REP Jim Taylor
201
21.47%
REP Brandy J. Linn
REP Brandy J. Linn
191
20.41%
Write-in
Write-in
8
0.85%
Precinct: PETERS 1 - Contest: AUDITOR Peters
PETERS 1 - AUDITOR Peters
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Carl P. Hartman
REP Carl P. Hartman
247
99.60%
Write-in
Write-in
1
0.40%
Precinct: PETERS 1 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Peters
PETERS 1 - TOWNSHIP SUPERVISOR Peters
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Sam Rotz
DAR Sam Rotz
242
99.18%
Write-in
Write-in
2
0.82%
Precinct: PETERS 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
PETERS 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
140
60.34%
NO
NO
92
39.66%
Precinct: PETERS 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
PETERS 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
160
69.87%
NO
NO
69
30.13%
Precinct: PETERS 1 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
PETERS 1 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
193
78.78%
NO
NO
52
21.22%
Precinct: PETERS 2
PETERS 2
Reporting
Precinct: PETERS 2 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
PETERS 2 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
64
23.10%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
213
76.90%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: PETERS 2 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
PETERS 2 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
67
13.51%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
64
12.90%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
179
36.09%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
186
37.50%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: PETERS 2 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
PETERS 2 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
60
21.74%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
216
78.26%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: PETERS 2 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
PETERS 2 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
70
13.70%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
54
10.57%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
188
36.79%
REP John Flannery
REP John Flannery
197
38.55%
Write-in
Write-in
2
0.39%
Precinct: PETERS 2 - Contest: CLERK OF COURTS
PETERS 2 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
233
99.15%
Write-in
Write-in
2
0.85%
Precinct: PETERS 2 - Contest: CONTROLLER
PETERS 2 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
225
98.68%
Write-in
Write-in
3
1.32%
Precinct: PETERS 2 - Contest: CORONER
PETERS 2 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
64
23.02%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
214
76.98%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: PETERS 2 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
PETERS 2 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
230
98.29%
Write-in
Write-in
4
1.71%
Precinct: PETERS 2 - Contest: PROTHONOTARY
PETERS 2 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
56
20.44%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
218
79.56%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: PETERS 2 - Contest: REGISTER AND RECORDER
PETERS 2 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
56
20.59%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
216
79.41%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: PETERS 2 - Contest: SHERIFF
PETERS 2 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
244
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: PETERS 2 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
PETERS 2 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Jody C. Eyer
DAR Jody C. Eyer
252
99.21%
Write-in
Write-in
2
0.79%
Precinct: PETERS 2 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
PETERS 2 - SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Elissa T. Nyer
DEM Elissa T. Nyer
69
7.26%
DAR Donnie Piper
DAR Donnie Piper
144
15.16%
DAR Clifford A. Smith Jr.
DAR Clifford A. Smith Jr.
129
13.58%
REP Matthew Gordon
REP Matthew Gordon
198
20.84%
REP Jim Taylor
REP Jim Taylor
198
20.84%
REP Brandy J. Linn
REP Brandy J. Linn
199
20.95%
Write-in
Write-in
13
1.37%
Precinct: PETERS 2 - Contest: AUDITOR Peters
PETERS 2 - AUDITOR Peters
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Carl P. Hartman
REP Carl P. Hartman
235
99.16%
Write-in
Write-in
2
0.84%
Precinct: PETERS 2 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Peters
PETERS 2 - TOWNSHIP SUPERVISOR Peters
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Sam Rotz
DAR Sam Rotz
251
99.60%
Write-in
Write-in
1
0.40%
Precinct: PETERS 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
PETERS 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
129
56.58%
NO
NO
99
43.42%
Precinct: PETERS 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
PETERS 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
167
72.29%
NO
NO
64
27.71%
Precinct: PETERS 2 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
PETERS 2 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
204
82.26%
NO
NO
44
17.74%
Precinct: PETERS 3
PETERS 3
Reporting
Precinct: PETERS 3 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
PETERS 3 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
52
17.69%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
242
82.31%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: PETERS 3 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
PETERS 3 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
58
10.80%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
44
8.19%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
216
40.22%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
219
40.78%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: PETERS 3 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
PETERS 3 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
48
16.55%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
242
83.45%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: PETERS 3 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
PETERS 3 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
53
9.55%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
36
6.49%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
232
41.80%
REP John Flannery
REP John Flannery
233
41.98%
Write-in
Write-in
1
0.18%
Precinct: PETERS 3 - Contest: CLERK OF COURTS
PETERS 3 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
270
99.26%
Write-in
Write-in
2
0.74%
Precinct: PETERS 3 - Contest: CONTROLLER
PETERS 3 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
259
99.23%
Write-in
Write-in
2
0.77%
Precinct: PETERS 3 - Contest: CORONER
PETERS 3 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
42
14.33%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
251
85.67%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: PETERS 3 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
PETERS 3 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
256
98.84%
Write-in
Write-in
3
1.16%
Precinct: PETERS 3 - Contest: PROTHONOTARY
PETERS 3 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
41
14.04%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
251
85.96%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: PETERS 3 - Contest: REGISTER AND RECORDER
PETERS 3 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
37
12.67%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
255
87.33%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: PETERS 3 - Contest: SHERIFF
PETERS 3 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
254
98.83%
Write-in
Write-in
3
1.17%
Precinct: PETERS 3 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
PETERS 3 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Jody C. Eyer
DAR Jody C. Eyer
253
99.61%
Write-in
Write-in
1
0.39%
Precinct: PETERS 3 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
PETERS 3 - SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Elissa T. Nyer
DEM Elissa T. Nyer
57
5.64%
DAR Donnie Piper
DAR Donnie Piper
165
16.34%
DAR Clifford A. Smith Jr.
DAR Clifford A. Smith Jr.
143
14.16%
REP Matthew Gordon
REP Matthew Gordon
214
21.19%
REP Jim Taylor
REP Jim Taylor
203
20.10%
REP Brandy J. Linn
REP Brandy J. Linn
219
21.68%
Write-in
Write-in
9
0.89%
Precinct: PETERS 3 - Contest: AUDITOR Peters
PETERS 3 - AUDITOR Peters
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Carl P. Hartman
REP Carl P. Hartman
263
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: PETERS 3 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Peters
PETERS 3 - TOWNSHIP SUPERVISOR Peters
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Sam Rotz
DAR Sam Rotz
258
98.85%
Write-in
Write-in
3
1.15%
Precinct: PETERS 3 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
PETERS 3 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
115
64.61%
NO
NO
63
35.39%
Precinct: PETERS 3 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
PETERS 3 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
124
68.89%
NO
NO
56
31.11%
Precinct: PETERS 3 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
PETERS 3 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
162
81.41%
NO
NO
37
18.59%
Precinct: QUINCY 1
QUINCY 1
Reporting
Precinct: QUINCY 1 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
QUINCY 1 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
177
27.44%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
466
72.25%
Write-in
Write-in
2
0.31%
Precinct: QUINCY 1 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
QUINCY 1 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
192
17.05%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
145
12.88%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
410
36.41%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
379
33.66%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 1 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
QUINCY 1 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
174
26.56%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
481
73.44%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 1 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
QUINCY 1 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
201
17.55%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
152
13.28%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
405
35.37%
REP John Flannery
REP John Flannery
377
32.93%
Write-in
Write-in
10
0.87%
Precinct: QUINCY 1 - Contest: CLERK OF COURTS
QUINCY 1 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
550
97.52%
Write-in
Write-in
14
2.48%
Precinct: QUINCY 1 - Contest: CONTROLLER
QUINCY 1 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
534
98.89%
Write-in
Write-in
6
1.11%
Precinct: QUINCY 1 - Contest: CORONER
QUINCY 1 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
164
25.43%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
481
74.57%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 1 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
QUINCY 1 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
525
97.58%
Write-in
Write-in
13
2.42%
Precinct: QUINCY 1 - Contest: PROTHONOTARY
QUINCY 1 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
175
27.34%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
465
72.66%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 1 - Contest: REGISTER AND RECORDER
QUINCY 1 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
167
25.61%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
484
74.23%
Write-in
Write-in
1
0.15%
Precinct: QUINCY 1 - Contest: SHERIFF
QUINCY 1 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
561
98.77%
Write-in
Write-in
7
1.23%
Precinct: QUINCY 1 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District North En
QUINCY 1 - SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District North En
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Rachel Fortney
REP Rachel Fortney
458
51.17%
REP Patricia A. Strite
REP Patricia A. Strite
425
47.49%
Write-in
Write-in
12
1.34%
Precinct: QUINCY 1 - Contest: AUDITOR Quincy
QUINCY 1 - AUDITOR Quincy
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Julia Bowers
DAR Julia Bowers
540
95.58%
Write-in
Write-in
25
4.42%
Precinct: QUINCY 1 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR 6YR Quincy
QUINCY 1 - TOWNSHIP SUPERVISOR 6YR Quincy
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Nelson Egolf
DAR Nelson Egolf
539
88.80%
Write-in
Write-in
68
11.20%
Precinct: QUINCY 1 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR 4YR Quincy
QUINCY 1 - TOWNSHIP SUPERVISOR 4YR Quincy
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Edward Wilson
REP Edward Wilson
389
75.10%
Write-in
Write-in
129
24.90%
Precinct: QUINCY 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
QUINCY 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
399
72.15%
NO
NO
154
27.85%
Precinct: QUINCY 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
QUINCY 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
411
75.00%
NO
NO
137
25.00%
Precinct: QUINCY 1 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
QUINCY 1 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
443
79.25%
NO
NO
116
20.75%
Precinct: QUINCY 2
QUINCY 2
Reporting
Precinct: QUINCY 2 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
QUINCY 2 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
20
13.70%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
126
86.30%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 2 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
QUINCY 2 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
23
10.09%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
13
5.70%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
98
42.98%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
94
41.23%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 2 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
QUINCY 2 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
18
12.86%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
122
87.14%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 2 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
QUINCY 2 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
25
10.55%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
10
4.22%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
104
43.88%
REP John Flannery
REP John Flannery
98
41.35%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 2 - Contest: CLERK OF COURTS
QUINCY 2 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
137
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 2 - Contest: CONTROLLER
QUINCY 2 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
133
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 2 - Contest: CORONER
QUINCY 2 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
14
10.07%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
125
89.93%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 2 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
QUINCY 2 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
134
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 2 - Contest: PROTHONOTARY
QUINCY 2 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
17
12.14%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
123
87.86%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 2 - Contest: REGISTER AND RECORDER
QUINCY 2 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
12
8.45%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
129
90.85%
Write-in
Write-in
1
0.70%
Precinct: QUINCY 2 - Contest: SHERIFF
QUINCY 2 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
126
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 2 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District North En
QUINCY 2 - SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District North En
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Rachel Fortney
REP Rachel Fortney
103
50.00%
REP Patricia A. Strite
REP Patricia A. Strite
103
50.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 2 - Contest: AUDITOR Quincy
QUINCY 2 - AUDITOR Quincy
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Julia Bowers
DAR Julia Bowers
121
98.37%
Write-in
Write-in
2
1.63%
Precinct: QUINCY 2 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR 6YR Quincy
QUINCY 2 - TOWNSHIP SUPERVISOR 6YR Quincy
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Nelson Egolf
DAR Nelson Egolf
112
81.75%
Write-in
Write-in
25
18.25%
Precinct: QUINCY 2 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR 4YR Quincy
QUINCY 2 - TOWNSHIP SUPERVISOR 4YR Quincy
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Edward Wilson
REP Edward Wilson
92
70.23%
Write-in
Write-in
39
29.77%
Precinct: QUINCY 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
QUINCY 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
81
64.29%
NO
NO
45
35.71%
Precinct: QUINCY 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
QUINCY 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
101
80.16%
NO
NO
25
19.84%
Precinct: QUINCY 2 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
QUINCY 2 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
112
84.21%
NO
NO
21
15.79%
Precinct: QUINCY 3
QUINCY 3
Reporting
Precinct: QUINCY 3 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
QUINCY 3 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
44
15.33%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
243
84.67%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 3 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
QUINCY 3 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
50
10.02%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
35
7.01%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
206
41.28%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
208
41.68%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 3 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
QUINCY 3 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
43
14.93%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
245
85.07%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 3 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
QUINCY 3 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
46
9.26%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
33
6.64%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
222
44.67%
REP John Flannery
REP John Flannery
196
39.44%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 3 - Contest: CLERK OF COURTS
QUINCY 3 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
261
99.24%
Write-in
Write-in
2
0.76%
Precinct: QUINCY 3 - Contest: CONTROLLER
QUINCY 3 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
256
99.22%
Write-in
Write-in
2
0.78%
Precinct: QUINCY 3 - Contest: CORONER
QUINCY 3 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
42
14.53%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
247
85.47%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 3 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
QUINCY 3 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
257
99.23%
Write-in
Write-in
2
0.77%
Precinct: QUINCY 3 - Contest: PROTHONOTARY
QUINCY 3 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
48
16.72%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
239
83.28%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 3 - Contest: REGISTER AND RECORDER
QUINCY 3 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
44
15.22%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
245
84.78%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 3 - Contest: SHERIFF
QUINCY 3 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
252
99.21%
Write-in
Write-in
2
0.79%
Precinct: QUINCY 3 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District North En
QUINCY 3 - SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District North En
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Rachel Fortney
REP Rachel Fortney
214
49.77%
REP Patricia A. Strite
REP Patricia A. Strite
211
49.07%
Write-in
Write-in
5
1.16%
Precinct: QUINCY 3 - Contest: AUDITOR Quincy
QUINCY 3 - AUDITOR Quincy
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Julia Bowers
DAR Julia Bowers
238
97.94%
Write-in
Write-in
5
2.06%
Precinct: QUINCY 3 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR 6YR Quincy
QUINCY 3 - TOWNSHIP SUPERVISOR 6YR Quincy
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Nelson Egolf
DAR Nelson Egolf
265
94.64%
Write-in
Write-in
15
5.36%
Precinct: QUINCY 3 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR 4YR Quincy
QUINCY 3 - TOWNSHIP SUPERVISOR 4YR Quincy
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Edward Wilson
REP Edward Wilson
215
87.40%
Write-in
Write-in
31
12.60%
Precinct: QUINCY 3 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
QUINCY 3 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
140
57.61%
NO
NO
103
42.39%
Precinct: QUINCY 3 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
QUINCY 3 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
176
70.97%
NO
NO
72
29.03%
Precinct: QUINCY 3 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
QUINCY 3 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
196
78.09%
NO
NO
55
21.91%
Precinct: QUINCY 4
QUINCY 4
Reporting
Precinct: QUINCY 4 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
QUINCY 4 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
25
23.36%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
82
76.64%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 4 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
QUINCY 4 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
24
14.63%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
18
10.98%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
58
35.37%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
64
39.02%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 4 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
QUINCY 4 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
25
23.36%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
82
76.64%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 4 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
QUINCY 4 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
23
12.92%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
22
12.36%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
73
41.01%
REP John Flannery
REP John Flannery
58
32.58%
Write-in
Write-in
2
1.12%
Precinct: QUINCY 4 - Contest: CLERK OF COURTS
QUINCY 4 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
95
98.96%
Write-in
Write-in
1
1.04%
Precinct: QUINCY 4 - Contest: CONTROLLER
QUINCY 4 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
94
98.95%
Write-in
Write-in
1
1.05%
Precinct: QUINCY 4 - Contest: CORONER
QUINCY 4 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
22
20.56%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
85
79.44%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 4 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
QUINCY 4 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
88
94.62%
Write-in
Write-in
5
5.38%
Precinct: QUINCY 4 - Contest: PROTHONOTARY
QUINCY 4 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
23
21.70%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
83
78.30%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: QUINCY 4 - Contest: REGISTER AND RECORDER
QUINCY 4 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
19
17.92%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
86
81.13%
Write-in
Write-in
1
0.94%
Precinct: QUINCY 4 - Contest: SHERIFF
QUINCY 4 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
83
96.51%
Write-in
Write-in
3
3.49%
Precinct: QUINCY 4 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District North En
QUINCY 4 - SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District North En
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Rachel Fortney
REP Rachel Fortney
82
56.55%
REP Patricia A. Strite
REP Patricia A. Strite
62
42.76%
Write-in
Write-in
1
0.69%
Precinct: QUINCY 4 - Contest: AUDITOR Quincy
QUINCY 4 - AUDITOR Quincy
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Julia Bowers
DAR Julia Bowers
74
94.87%
Write-in
Write-in
4
5.13%
Precinct: QUINCY 4 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR 6YR Quincy
QUINCY 4 - TOWNSHIP SUPERVISOR 6YR Quincy
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Nelson Egolf
DAR Nelson Egolf
90
94.74%
Write-in
Write-in
5
5.26%
Precinct: QUINCY 4 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR 4YR Quincy
QUINCY 4 - TOWNSHIP SUPERVISOR 4YR Quincy
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Edward Wilson
REP Edward Wilson
87
87.88%
Write-in
Write-in
12
12.12%
Precinct: QUINCY 4 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
QUINCY 4 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
42
60.87%
NO
NO
27
39.13%
Precinct: QUINCY 4 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
QUINCY 4 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
44
63.77%
NO
NO
25
36.23%
Precinct: QUINCY 4 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
QUINCY 4 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
54
73.97%
NO
NO
19
26.03%
Precinct: SOUTHAMPTON EAST
SOUTHAMPTON EAST
Reporting
Precinct: SOUTHAMPTON EAST - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
SOUTHAMPTON EAST - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
188
33.16%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
379
66.84%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: SOUTHAMPTON EAST - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
SOUTHAMPTON EAST - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
182
18.35%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
142
14.31%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
339
34.17%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
329
33.17%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: SOUTHAMPTON EAST - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
SOUTHAMPTON EAST - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
178
31.28%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
391
68.72%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: SOUTHAMPTON EAST - Contest: COUNTY COMMISSIONER
SOUTHAMPTON EAST - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
181
17.99%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
144
14.31%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
365
36.28%
REP John Flannery
REP John Flannery
314
31.21%
Write-in
Write-in
2
0.20%
Precinct: SOUTHAMPTON EAST - Contest: CLERK OF COURTS
SOUTHAMPTON EAST - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
464
97.89%
Write-in
Write-in
10
2.11%
Precinct: SOUTHAMPTON EAST - Contest: CONTROLLER
SOUTHAMPTON EAST - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
454
98.06%
Write-in
Write-in
9
1.94%
Precinct: SOUTHAMPTON EAST - Contest: CORONER
SOUTHAMPTON EAST - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
171
30.32%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
392
69.50%
Write-in
Write-in
1
0.18%
Precinct: SOUTHAMPTON EAST - Contest: DISTRICT ATTORNEY
SOUTHAMPTON EAST - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
465
98.31%
Write-in
Write-in
8
1.69%
Precinct: SOUTHAMPTON EAST - Contest: PROTHONOTARY
SOUTHAMPTON EAST - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
177
31.61%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
383
68.39%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: SOUTHAMPTON EAST - Contest: REGISTER AND RECORDER
SOUTHAMPTON EAST - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
173
30.78%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
389
69.22%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: SOUTHAMPTON EAST - Contest: SHERIFF
SOUTHAMPTON EAST - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
485
98.38%
Write-in
Write-in
8
1.62%
Precinct: SOUTHAMPTON EAST - Contest: SCHOOL DIRECTOR Shippensburg Area School District
SOUTHAMPTON EAST - SCHOOL DIRECTOR Shippensburg Area School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Becky Wolfinger
DEM Becky Wolfinger
226
21.48%
DEM Roxy Lehman
DEM Roxy Lehman
194
18.44%
REP Kirk A. Naugle
REP Kirk A. Naugle
329
31.27%
REP Mike Carey
REP Mike Carey
303
28.80%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: SOUTHAMPTON EAST - Contest: AUDITOR Southampton
SOUTHAMPTON EAST - AUDITOR Southampton
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Tracy Papa
REP Tracy Papa
455
98.48%
Write-in
Write-in
7
1.52%
Precinct: SOUTHAMPTON EAST - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Southampton
SOUTHAMPTON EAST - TOWNSHIP SUPERVISOR Southampton
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Roger Hall
DAR Roger Hall
494
98.60%
Write-in
Write-in
7
1.40%
Precinct: SOUTHAMPTON EAST - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
SOUTHAMPTON EAST - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
315
64.02%
NO
NO
177
35.98%
Precinct: SOUTHAMPTON EAST - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
SOUTHAMPTON EAST - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
347
70.53%
NO
NO
145
29.47%
Precinct: SOUTHAMPTON EAST - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
SOUTHAMPTON EAST - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
380
75.85%
NO
NO
121
24.15%
Precinct: SOUTHAMPTON MT ROCK
SOUTHAMPTON MT ROCK
Reporting
Precinct: SOUTHAMPTON MT ROCK - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
SOUTHAMPTON MT ROCK - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
208
30.14%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
482
69.86%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: SOUTHAMPTON MT ROCK - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
SOUTHAMPTON MT ROCK - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
208
17.15%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
173
14.26%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
427
35.20%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
405
33.39%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: SOUTHAMPTON MT ROCK - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
SOUTHAMPTON MT ROCK - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
203
29.55%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
484
70.45%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: SOUTHAMPTON MT ROCK - Contest: COUNTY COMMISSIONER
SOUTHAMPTON MT ROCK - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
207
16.63%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
177
14.22%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
452
36.31%
REP John Flannery
REP John Flannery
407
32.69%
Write-in
Write-in
2
0.16%
Precinct: SOUTHAMPTON MT ROCK - Contest: CLERK OF COURTS
SOUTHAMPTON MT ROCK - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
581
98.81%
Write-in
Write-in
7
1.19%
Precinct: SOUTHAMPTON MT ROCK - Contest: CONTROLLER
SOUTHAMPTON MT ROCK - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
572
98.28%
Write-in
Write-in
10
1.72%
Precinct: SOUTHAMPTON MT ROCK - Contest: CORONER
SOUTHAMPTON MT ROCK - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
192
28.03%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
492
71.82%
Write-in
Write-in
1
0.15%
Precinct: SOUTHAMPTON MT ROCK - Contest: DISTRICT ATTORNEY
SOUTHAMPTON MT ROCK - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
568
97.43%
Write-in
Write-in
15
2.57%
Precinct: SOUTHAMPTON MT ROCK - Contest: PROTHONOTARY
SOUTHAMPTON MT ROCK - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
200
29.11%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
486
70.74%
Write-in
Write-in
1
0.15%
Precinct: SOUTHAMPTON MT ROCK - Contest: REGISTER AND RECORDER
SOUTHAMPTON MT ROCK - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
190
27.74%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
495
72.26%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: SOUTHAMPTON MT ROCK - Contest: SHERIFF
SOUTHAMPTON MT ROCK - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
619
99.20%
Write-in
Write-in
5
0.80%
Precinct: SOUTHAMPTON MT ROCK - Contest: SCHOOL DIRECTOR Shippensburg Area School District
SOUTHAMPTON MT ROCK - SCHOOL DIRECTOR Shippensburg Area School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Becky Wolfinger
DEM Becky Wolfinger
276
21.04%
DEM Roxy Lehman
DEM Roxy Lehman
247
18.83%
REP Kirk A. Naugle
REP Kirk A. Naugle
396
30.18%
REP Mike Carey
REP Mike Carey
393
29.95%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: SOUTHAMPTON MT ROCK - Contest: AUDITOR Southampton
SOUTHAMPTON MT ROCK - AUDITOR Southampton
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Tracy Papa
REP Tracy Papa
577
98.97%
Write-in
Write-in
6
1.03%
Precinct: SOUTHAMPTON MT ROCK - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Southampton
SOUTHAMPTON MT ROCK - TOWNSHIP SUPERVISOR Southampton
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Roger Hall
DAR Roger Hall
622
98.73%
Write-in
Write-in
8
1.27%
Precinct: SOUTHAMPTON MT ROCK - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
SOUTHAMPTON MT ROCK - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
391
66.61%
NO
NO
196
33.39%
Precinct: SOUTHAMPTON MT ROCK - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
SOUTHAMPTON MT ROCK - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
382
65.41%
NO
NO
202
34.59%
Precinct: SOUTHAMPTON MT ROCK - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
SOUTHAMPTON MT ROCK - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
422
71.40%
NO
NO
169
28.60%
Precinct: SOUTHAMPTON WEST
SOUTHAMPTON WEST
Reporting
Precinct: SOUTHAMPTON WEST - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
SOUTHAMPTON WEST - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
119
26.15%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
336
73.85%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: SOUTHAMPTON WEST - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
SOUTHAMPTON WEST - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
124
14.92%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
97
11.67%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
309
37.18%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
301
36.22%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: SOUTHAMPTON WEST - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
SOUTHAMPTON WEST - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
120
26.32%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
335
73.46%
Write-in
Write-in
1
0.22%
Precinct: SOUTHAMPTON WEST - Contest: COUNTY COMMISSIONER
SOUTHAMPTON WEST - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
122
14.65%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
101
12.12%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
321
38.54%
REP John Flannery
REP John Flannery
288
34.57%
Write-in
Write-in
1
0.12%
Precinct: SOUTHAMPTON WEST - Contest: CLERK OF COURTS
SOUTHAMPTON WEST - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
393
98.25%
Write-in
Write-in
7
1.75%
Precinct: SOUTHAMPTON WEST - Contest: CONTROLLER
SOUTHAMPTON WEST - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
388
98.23%
Write-in
Write-in
7
1.77%
Precinct: SOUTHAMPTON WEST - Contest: CORONER
SOUTHAMPTON WEST - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
105
23.33%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
345
76.67%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: SOUTHAMPTON WEST - Contest: DISTRICT ATTORNEY
SOUTHAMPTON WEST - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
380
96.69%
Write-in
Write-in
13
3.31%
Precinct: SOUTHAMPTON WEST - Contest: PROTHONOTARY
SOUTHAMPTON WEST - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
107
23.78%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
343
76.22%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: SOUTHAMPTON WEST - Contest: REGISTER AND RECORDER
SOUTHAMPTON WEST - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
107
23.67%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
345
76.33%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: SOUTHAMPTON WEST - Contest: SHERIFF
SOUTHAMPTON WEST - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
408
99.76%
Write-in
Write-in
1
0.24%
Precinct: SOUTHAMPTON WEST - Contest: SCHOOL DIRECTOR Shippensburg Area School District
SOUTHAMPTON WEST - SCHOOL DIRECTOR Shippensburg Area School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Becky Wolfinger
DEM Becky Wolfinger
165
19.03%
DEM Roxy Lehman
DEM Roxy Lehman
158
18.22%
REP Kirk A. Naugle
REP Kirk A. Naugle
272
31.37%
REP Mike Carey
REP Mike Carey
272
31.37%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: SOUTHAMPTON WEST - Contest: AUDITOR Southampton
SOUTHAMPTON WEST - AUDITOR Southampton
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Tracy Papa
REP Tracy Papa
384
98.46%
Write-in
Write-in
6
1.54%
Precinct: SOUTHAMPTON WEST - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Southampton
SOUTHAMPTON WEST - TOWNSHIP SUPERVISOR Southampton
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Roger Hall
DAR Roger Hall
414
99.52%
Write-in
Write-in
2
0.48%
Precinct: SOUTHAMPTON WEST - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
SOUTHAMPTON WEST - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
228
61.79%
NO
NO
141
38.21%
Precinct: SOUTHAMPTON WEST - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
SOUTHAMPTON WEST - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
245
66.76%
NO
NO
122
33.24%
Precinct: SOUTHAMPTON WEST - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
SOUTHAMPTON WEST - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
292
76.84%
NO
NO
88
23.16%
Precinct: ST THOMAS 1
ST THOMAS 1
Reporting
Precinct: ST THOMAS 1 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
ST THOMAS 1 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
65
22.57%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
223
77.43%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ST THOMAS 1 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
ST THOMAS 1 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
72
14.17%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
52
10.24%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
195
38.39%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
189
37.20%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ST THOMAS 1 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
ST THOMAS 1 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
64
22.15%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
225
77.85%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ST THOMAS 1 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
ST THOMAS 1 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
71
13.71%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
45
8.69%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
209
40.35%
REP John Flannery
REP John Flannery
191
36.87%
Write-in
Write-in
2
0.39%
Precinct: ST THOMAS 1 - Contest: CLERK OF COURTS
ST THOMAS 1 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
249
98.03%
Write-in
Write-in
5
1.97%
Precinct: ST THOMAS 1 - Contest: CONTROLLER
ST THOMAS 1 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
240
97.56%
Write-in
Write-in
6
2.44%
Precinct: ST THOMAS 1 - Contest: CORONER
ST THOMAS 1 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
57
19.59%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
234
80.41%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ST THOMAS 1 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
ST THOMAS 1 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
244
97.99%
Write-in
Write-in
5
2.01%
Precinct: ST THOMAS 1 - Contest: PROTHONOTARY
ST THOMAS 1 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
60
20.98%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
226
79.02%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ST THOMAS 1 - Contest: REGISTER AND RECORDER
ST THOMAS 1 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
56
19.38%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
232
80.28%
Write-in
Write-in
1
0.35%
Precinct: ST THOMAS 1 - Contest: SHERIFF
ST THOMAS 1 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
255
99.61%
Write-in
Write-in
1
0.39%
Precinct: ST THOMAS 1 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
ST THOMAS 1 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Jody C. Eyer
DAR Jody C. Eyer
245
98.79%
Write-in
Write-in
3
1.21%
Precinct: ST THOMAS 1 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
ST THOMAS 1 - SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Elissa T. Nyer
DEM Elissa T. Nyer
72
7.50%
DAR Donnie Piper
DAR Donnie Piper
151
15.73%
DAR Clifford A. Smith Jr.
DAR Clifford A. Smith Jr.
144
15.00%
REP Matthew Gordon
REP Matthew Gordon
185
19.27%
REP Jim Taylor
REP Jim Taylor
191
19.90%
REP Brandy J. Linn
REP Brandy J. Linn
211
21.98%
Write-in
Write-in
6
0.63%
Precinct: ST THOMAS 1 - Contest: AUDITOR 6YR St. Thomas
ST THOMAS 1 - AUDITOR 6YR St. Thomas
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
8
100.00%
Precinct: ST THOMAS 1 - Contest: AUDITOR 4YR St. Thomas
ST THOMAS 1 - AUDITOR 4YR St. Thomas
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
9
100.00%
Precinct: ST THOMAS 1 - Contest: AUDITOR 2YR St. Thomas
ST THOMAS 1 - AUDITOR 2YR St. Thomas
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
10
100.00%
Precinct: ST THOMAS 1 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR St. Thomas
ST THOMAS 1 - TOWNSHIP SUPERVISOR St. Thomas
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Timothy Sollenberger
REP Timothy Sollenberger
253
98.06%
Write-in
Write-in
5
1.94%
Precinct: ST THOMAS 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
ST THOMAS 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
130
56.03%
NO
NO
102
43.97%
Precinct: ST THOMAS 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
ST THOMAS 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
153
65.67%
NO
NO
80
34.33%
Precinct: ST THOMAS 1 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
ST THOMAS 1 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
185
75.51%
NO
NO
60
24.49%
Precinct: ST THOMAS 2
ST THOMAS 2
Reporting
Precinct: ST THOMAS 2 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
ST THOMAS 2 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
93
22.25%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
324
77.51%
Write-in
Write-in
1
0.24%
Precinct: ST THOMAS 2 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
ST THOMAS 2 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
84
11.67%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
67
9.31%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
282
39.17%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
286
39.72%
Write-in
Write-in
1
0.14%
Precinct: ST THOMAS 2 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
ST THOMAS 2 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
83
20.10%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
330
79.90%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ST THOMAS 2 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
ST THOMAS 2 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
89
11.88%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
66
8.81%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
315
42.06%
REP John Flannery
REP John Flannery
275
36.72%
Write-in
Write-in
4
0.53%
Precinct: ST THOMAS 2 - Contest: CLERK OF COURTS
ST THOMAS 2 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
363
97.58%
Write-in
Write-in
9
2.42%
Precinct: ST THOMAS 2 - Contest: CONTROLLER
ST THOMAS 2 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
363
98.37%
Write-in
Write-in
6
1.63%
Precinct: ST THOMAS 2 - Contest: CORONER
ST THOMAS 2 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
71
17.07%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
345
82.93%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ST THOMAS 2 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
ST THOMAS 2 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
364
98.11%
Write-in
Write-in
7
1.89%
Precinct: ST THOMAS 2 - Contest: PROTHONOTARY
ST THOMAS 2 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
74
17.79%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
342
82.21%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ST THOMAS 2 - Contest: REGISTER AND RECORDER
ST THOMAS 2 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
77
18.38%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
341
81.38%
Write-in
Write-in
1
0.24%
Precinct: ST THOMAS 2 - Contest: SHERIFF
ST THOMAS 2 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
355
99.44%
Write-in
Write-in
2
0.56%
Precinct: ST THOMAS 2 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
ST THOMAS 2 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Jody C. Eyer
DAR Jody C. Eyer
352
99.15%
Write-in
Write-in
3
0.85%
Precinct: ST THOMAS 2 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
ST THOMAS 2 - SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Elissa T. Nyer
DEM Elissa T. Nyer
87
6.36%
DAR Donnie Piper
DAR Donnie Piper
204
14.90%
DAR Clifford A. Smith Jr.
DAR Clifford A. Smith Jr.
182
13.29%
REP Matthew Gordon
REP Matthew Gordon
282
20.60%
REP Jim Taylor
REP Jim Taylor
294
21.48%
REP Brandy J. Linn
REP Brandy J. Linn
311
22.72%
Write-in
Write-in
9
0.66%
Precinct: ST THOMAS 2 - Contest: AUDITOR 6YR St. Thomas
ST THOMAS 2 - AUDITOR 6YR St. Thomas
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
16
100.00%
Precinct: ST THOMAS 2 - Contest: AUDITOR 4YR St. Thomas
ST THOMAS 2 - AUDITOR 4YR St. Thomas
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
12
100.00%
Precinct: ST THOMAS 2 - Contest: AUDITOR 2YR St. Thomas
ST THOMAS 2 - AUDITOR 2YR St. Thomas
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
11
100.00%
Precinct: ST THOMAS 2 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR St. Thomas
ST THOMAS 2 - TOWNSHIP SUPERVISOR St. Thomas
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Timothy Sollenberger
REP Timothy Sollenberger
355
97.80%
Write-in
Write-in
8
2.20%
Precinct: ST THOMAS 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
ST THOMAS 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
139
37.07%
NO
NO
236
62.93%
Precinct: ST THOMAS 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
ST THOMAS 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
325
80.85%
NO
NO
77
19.15%
Precinct: ST THOMAS 2 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
ST THOMAS 2 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
337
83.83%
NO
NO
65
16.17%
Precinct: ST THOMAS 3
ST THOMAS 3
Reporting
Precinct: ST THOMAS 3 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
ST THOMAS 3 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
61
21.94%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
217
78.06%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ST THOMAS 3 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
ST THOMAS 3 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
61
12.18%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
52
10.38%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
193
38.52%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
194
38.72%
Write-in
Write-in
1
0.20%
Precinct: ST THOMAS 3 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
ST THOMAS 3 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
52
18.77%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
225
81.23%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: ST THOMAS 3 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
ST THOMAS 3 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
59
11.50%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
50
9.75%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
204
39.77%
REP John Flannery
REP John Flannery
197
38.40%
Write-in
Write-in
3
0.58%
Precinct: ST THOMAS 3 - Contest: CLERK OF COURTS
ST THOMAS 3 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
245
98.39%
Write-in
Write-in
4
1.61%
Precinct: ST THOMAS 3 - Contest: CONTROLLER
ST THOMAS 3 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
240
98.36%
Write-in
Write-in
4
1.64%
Precinct: ST THOMAS 3 - Contest: CORONER
ST THOMAS 3 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
49
17.63%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
228
82.01%
Write-in
Write-in
1
0.36%
Precinct: ST THOMAS 3 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
ST THOMAS 3 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
245
98.39%
Write-in
Write-in
4
1.61%
Precinct: ST THOMAS 3 - Contest: PROTHONOTARY
ST THOMAS 3 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
56
20.00%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
223
79.64%
Write-in
Write-in
1
0.36%
Precinct: ST THOMAS 3 - Contest: REGISTER AND RECORDER
ST THOMAS 3 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
50
17.79%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
230
81.85%
Write-in
Write-in
1
0.36%
Precinct: ST THOMAS 3 - Contest: SHERIFF
ST THOMAS 3 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
245
98.79%
Write-in
Write-in
3
1.21%
Precinct: ST THOMAS 3 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
ST THOMAS 3 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Jody C. Eyer
DAR Jody C. Eyer
248
99.20%
Write-in
Write-in
2
0.80%
Precinct: ST THOMAS 3 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
ST THOMAS 3 - SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Elissa T. Nyer
DEM Elissa T. Nyer
60
6.35%
DAR Donnie Piper
DAR Donnie Piper
138
14.60%
DAR Clifford A. Smith Jr.
DAR Clifford A. Smith Jr.
126
13.33%
REP Matthew Gordon
REP Matthew Gordon
196
20.74%
REP Jim Taylor
REP Jim Taylor
204
21.59%
REP Brandy J. Linn
REP Brandy J. Linn
201
21.27%
Write-in
Write-in
20
2.12%
Precinct: ST THOMAS 3 - Contest: AUDITOR 6YR St. Thomas
ST THOMAS 3 - AUDITOR 6YR St. Thomas
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
12
100.00%
Precinct: ST THOMAS 3 - Contest: AUDITOR 4YR St. Thomas
ST THOMAS 3 - AUDITOR 4YR St. Thomas
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
12
100.00%
Precinct: ST THOMAS 3 - Contest: AUDITOR 2YR St. Thomas
ST THOMAS 3 - AUDITOR 2YR St. Thomas
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
13
100.00%
Precinct: ST THOMAS 3 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR St. Thomas
ST THOMAS 3 - TOWNSHIP SUPERVISOR St. Thomas
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Timothy Sollenberger
REP Timothy Sollenberger
251
98.82%
Write-in
Write-in
3
1.18%
Precinct: ST THOMAS 3 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
ST THOMAS 3 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
153
63.22%
NO
NO
89
36.78%
Precinct: ST THOMAS 3 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
ST THOMAS 3 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
181
75.10%
NO
NO
60
24.90%
Precinct: ST THOMAS 3 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
ST THOMAS 3 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
203
80.88%
NO
NO
48
19.12%
Precinct: WARREN
WARREN
Reporting
Precinct: WARREN - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
WARREN - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
21
22.58%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
72
77.42%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WARREN - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
WARREN - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
30
16.76%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
23
12.85%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
60
33.52%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
66
36.87%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WARREN - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
WARREN - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
24
25.53%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
70
74.47%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WARREN - Contest: COUNTY COMMISSIONER
WARREN - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
24
13.26%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
19
10.50%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
64
35.36%
REP John Flannery
REP John Flannery
73
40.33%
Write-in
Write-in
1
0.55%
Precinct: WARREN - Contest: CLERK OF COURTS
WARREN - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
87
98.86%
Write-in
Write-in
1
1.14%
Precinct: WARREN - Contest: CONTROLLER
WARREN - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
79
98.75%
Write-in
Write-in
1
1.25%
Precinct: WARREN - Contest: CORONER
WARREN - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
16
17.39%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
76
82.61%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WARREN - Contest: DISTRICT ATTORNEY
WARREN - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
80
96.39%
Write-in
Write-in
3
3.61%
Precinct: WARREN - Contest: PROTHONOTARY
WARREN - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
20
21.51%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
73
78.49%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WARREN - Contest: REGISTER AND RECORDER
WARREN - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
14
15.05%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
79
84.95%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WARREN - Contest: SHERIFF
WARREN - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
80
98.77%
Write-in
Write-in
1
1.23%
Precinct: WARREN - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
WARREN - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Jody C. Eyer
DAR Jody C. Eyer
80
98.77%
Write-in
Write-in
1
1.23%
Precinct: WARREN - Contest: SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
WARREN - SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Elissa T. Nyer
DEM Elissa T. Nyer
21
6.58%
DAR Donnie Piper
DAR Donnie Piper
49
15.36%
DAR Clifford A. Smith Jr.
DAR Clifford A. Smith Jr.
39
12.23%
REP Matthew Gordon
REP Matthew Gordon
72
22.57%
REP Jim Taylor
REP Jim Taylor
65
20.38%
REP Brandy J. Linn
REP Brandy J. Linn
67
21.00%
Write-in
Write-in
6
1.88%
Precinct: WARREN - Contest: AUDITOR Warren
WARREN - AUDITOR Warren
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
8
100.00%
Precinct: WARREN - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Warren
WARREN - TOWNSHIP SUPERVISOR Warren
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harry Keefer
REP Harry Keefer
73
91.25%
Write-in
Write-in
7
8.75%
Precinct: WARREN - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
WARREN - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
53
65.43%
NO
NO
28
34.57%
Precinct: WARREN - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
WARREN - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
65
79.27%
NO
NO
17
20.73%
Precinct: WARREN - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
WARREN - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
73
84.88%
NO
NO
13
15.12%
Precinct: WASHINGTON 1
WASHINGTON 1
Reporting
Precinct: WASHINGTON 1 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
WASHINGTON 1 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
136
40.60%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
199
59.40%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 1 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
WASHINGTON 1 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
133
22.62%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
120
20.41%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
173
29.42%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
162
27.55%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 1 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
WASHINGTON 1 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
132
39.64%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
201
60.36%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 1 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
WASHINGTON 1 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
136
23.09%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
112
19.02%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
179
30.39%
REP John Flannery
REP John Flannery
162
27.50%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 1 - Contest: CLERK OF COURTS
WASHINGTON 1 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
256
98.84%
Write-in
Write-in
3
1.16%
Precinct: WASHINGTON 1 - Contest: CONTROLLER
WASHINGTON 1 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
252
98.82%
Write-in
Write-in
3
1.18%
Precinct: WASHINGTON 1 - Contest: CORONER
WASHINGTON 1 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
127
38.37%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
204
61.63%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 1 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
WASHINGTON 1 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
249
98.03%
Write-in
Write-in
5
1.97%
Precinct: WASHINGTON 1 - Contest: PROTHONOTARY
WASHINGTON 1 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
128
38.91%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
201
61.09%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 1 - Contest: REGISTER AND RECORDER
WASHINGTON 1 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
123
37.27%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
207
62.73%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 1 - Contest: SHERIFF
WASHINGTON 1 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
265
98.88%
Write-in
Write-in
3
1.12%
Precinct: WASHINGTON 1 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
WASHINGTON 1 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Annie R. Gomez Shockey
DAR Annie R. Gomez Shockey
261
92.23%
Write-in
Write-in
22
7.77%
Precinct: WASHINGTON 1 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Washingt
WASHINGTON 1 - SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Washingt
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Linda F. Zimmerman
DAR Linda F. Zimmerman
162
32.60%
DEM Karen Fitzgerald Herald
DEM Karen Fitzgerald Herald
141
28.37%
REP Clint Pentz
REP Clint Pentz
193
38.83%
Write-in
Write-in
1
0.20%
Precinct: WASHINGTON 1 - Contest: AUDITOR 6YR Washington
WASHINGTON 1 - AUDITOR 6YR Washington
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
13
100.00%
Precinct: WASHINGTON 1 - Contest: AUDITOR 4YR Washington
WASHINGTON 1 - AUDITOR 4YR Washington
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Brenda Haugh
REP Brenda Haugh
248
98.80%
Write-in
Write-in
3
1.20%
Precinct: WASHINGTON 1 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Washington
WASHINGTON 1 - TOWNSHIP SUPERVISOR Washington
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Charles Strausbaugh
DEM Charles Strausbaugh
120
25.37%
REP Charles L. Strausbaugh
REP Charles L. Strausbaugh
161
34.04%
REP Ted Snowberger III
REP Ted Snowberger III
187
39.53%
Write-in
Write-in
5
1.06%
Precinct: WASHINGTON 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
WASHINGTON 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
183
65.83%
NO
NO
95
34.17%
Precinct: WASHINGTON 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
WASHINGTON 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
178
64.49%
NO
NO
98
35.51%
Precinct: WASHINGTON 1 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
WASHINGTON 1 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
188
68.12%
NO
NO
88
31.88%
Precinct: WASHINGTON 2
WASHINGTON 2
Reporting
Precinct: WASHINGTON 2 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
WASHINGTON 2 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
240
37.15%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
406
62.85%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 2 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
WASHINGTON 2 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
242
21.01%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
201
17.45%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
372
32.29%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
337
29.25%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 2 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
WASHINGTON 2 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
234
36.22%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
412
63.78%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 2 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
WASHINGTON 2 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
234
20.17%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
201
17.33%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
369
31.81%
REP John Flannery
REP John Flannery
353
30.43%
Write-in
Write-in
3
0.26%
Precinct: WASHINGTON 2 - Contest: CLERK OF COURTS
WASHINGTON 2 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
521
98.12%
Write-in
Write-in
10
1.88%
Precinct: WASHINGTON 2 - Contest: CONTROLLER
WASHINGTON 2 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
512
98.65%
Write-in
Write-in
7
1.35%
Precinct: WASHINGTON 2 - Contest: CORONER
WASHINGTON 2 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
211
32.92%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
429
66.93%
Write-in
Write-in
1
0.16%
Precinct: WASHINGTON 2 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
WASHINGTON 2 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
502
98.43%
Write-in
Write-in
8
1.57%
Precinct: WASHINGTON 2 - Contest: PROTHONOTARY
WASHINGTON 2 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
228
35.68%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
410
64.16%
Write-in
Write-in
1
0.16%
Precinct: WASHINGTON 2 - Contest: REGISTER AND RECORDER
WASHINGTON 2 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
218
34.01%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
423
65.99%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 2 - Contest: SHERIFF
WASHINGTON 2 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
563
99.12%
Write-in
Write-in
5
0.88%
Precinct: WASHINGTON 2 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
WASHINGTON 2 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Annie R. Gomez Shockey
DAR Annie R. Gomez Shockey
558
97.21%
Write-in
Write-in
16
2.79%
Precinct: WASHINGTON 2 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Washingt
WASHINGTON 2 - SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Washingt
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Linda F. Zimmerman
DAR Linda F. Zimmerman
328
33.50%
DEM Karen Fitzgerald Herald
DEM Karen Fitzgerald Herald
262
26.76%
REP Clint Pentz
REP Clint Pentz
382
39.02%
Write-in
Write-in
7
0.72%
Precinct: WASHINGTON 2 - Contest: AUDITOR 6YR Washington
WASHINGTON 2 - AUDITOR 6YR Washington
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
25
100.00%
Precinct: WASHINGTON 2 - Contest: AUDITOR 4YR Washington
WASHINGTON 2 - AUDITOR 4YR Washington
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Brenda Haugh
REP Brenda Haugh
493
99.20%
Write-in
Write-in
4
0.80%
Precinct: WASHINGTON 2 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Washington
WASHINGTON 2 - TOWNSHIP SUPERVISOR Washington
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Charles Strausbaugh
DEM Charles Strausbaugh
242
25.50%
REP Charles L. Strausbaugh
REP Charles L. Strausbaugh
341
35.93%
REP Ted Snowberger III
REP Ted Snowberger III
355
37.41%
Write-in
Write-in
11
1.16%
Precinct: WASHINGTON 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
WASHINGTON 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
391
69.70%
NO
NO
170
30.30%
Precinct: WASHINGTON 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
WASHINGTON 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
399
71.51%
NO
NO
159
28.49%
Precinct: WASHINGTON 2 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
WASHINGTON 2 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
419
74.29%
NO
NO
145
25.71%
Precinct: WASHINGTON 3
WASHINGTON 3
Reporting
Precinct: WASHINGTON 3 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
WASHINGTON 3 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
123
27.70%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
321
72.30%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 3 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
WASHINGTON 3 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
131
16.31%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
103
12.83%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
285
35.49%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
282
35.12%
Write-in
Write-in
2
0.25%
Precinct: WASHINGTON 3 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
WASHINGTON 3 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
118
26.70%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
324
73.30%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 3 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
WASHINGTON 3 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
134
16.40%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
121
14.81%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
291
35.62%
REP John Flannery
REP John Flannery
271
33.17%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 3 - Contest: CLERK OF COURTS
WASHINGTON 3 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
366
97.08%
Write-in
Write-in
11
2.92%
Precinct: WASHINGTON 3 - Contest: CONTROLLER
WASHINGTON 3 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
354
98.06%
Write-in
Write-in
7
1.94%
Precinct: WASHINGTON 3 - Contest: CORONER
WASHINGTON 3 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
114
25.97%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
325
74.03%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 3 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
WASHINGTON 3 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
360
98.36%
Write-in
Write-in
6
1.64%
Precinct: WASHINGTON 3 - Contest: PROTHONOTARY
WASHINGTON 3 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
113
25.86%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
324
74.14%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 3 - Contest: REGISTER AND RECORDER
WASHINGTON 3 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
104
23.80%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
333
76.20%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 3 - Contest: SHERIFF
WASHINGTON 3 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
373
98.16%
Write-in
Write-in
7
1.84%
Precinct: WASHINGTON 3 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
WASHINGTON 3 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Annie R. Gomez Shockey
DAR Annie R. Gomez Shockey
342
86.58%
Write-in
Write-in
53
13.42%
Precinct: WASHINGTON 3 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Washingt
WASHINGTON 3 - SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Washingt
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Linda F. Zimmerman
DAR Linda F. Zimmerman
234
33.52%
DEM Karen Fitzgerald Herald
DEM Karen Fitzgerald Herald
149
21.35%
REP Clint Pentz
REP Clint Pentz
309
44.27%
Write-in
Write-in
6
0.86%
Precinct: WASHINGTON 3 - Contest: AUDITOR 6YR Washington
WASHINGTON 3 - AUDITOR 6YR Washington
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
24
100.00%
Precinct: WASHINGTON 3 - Contest: AUDITOR 4YR Washington
WASHINGTON 3 - AUDITOR 4YR Washington
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Brenda Haugh
REP Brenda Haugh
352
98.05%
Write-in
Write-in
7
1.95%
Precinct: WASHINGTON 3 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Washington
WASHINGTON 3 - TOWNSHIP SUPERVISOR Washington
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Charles Strausbaugh
DEM Charles Strausbaugh
138
21.10%
REP Charles L. Strausbaugh
REP Charles L. Strausbaugh
233
35.63%
REP Ted Snowberger III
REP Ted Snowberger III
271
41.44%
Write-in
Write-in
12
1.83%
Precinct: WASHINGTON 3 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
WASHINGTON 3 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
253
67.11%
NO
NO
124
32.89%
Precinct: WASHINGTON 3 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
WASHINGTON 3 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
262
70.05%
NO
NO
112
29.95%
Precinct: WASHINGTON 3 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
WASHINGTON 3 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
289
77.07%
NO
NO
86
22.93%
Precinct: WASHINGTON 4
WASHINGTON 4
Reporting
Precinct: WASHINGTON 4 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
WASHINGTON 4 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
100
23.98%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
316
75.78%
Write-in
Write-in
1
0.24%
Precinct: WASHINGTON 4 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
WASHINGTON 4 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
96
12.68%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
87
11.49%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
288
38.04%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
285
37.65%
Write-in
Write-in
1
0.13%
Precinct: WASHINGTON 4 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
WASHINGTON 4 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
95
23.00%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
317
76.76%
Write-in
Write-in
1
0.24%
Precinct: WASHINGTON 4 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
WASHINGTON 4 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
110
14.49%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
84
11.07%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
291
38.34%
REP John Flannery
REP John Flannery
272
35.84%
Write-in
Write-in
2
0.26%
Precinct: WASHINGTON 4 - Contest: CLERK OF COURTS
WASHINGTON 4 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
356
98.34%
Write-in
Write-in
6
1.66%
Precinct: WASHINGTON 4 - Contest: CONTROLLER
WASHINGTON 4 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
352
98.60%
Write-in
Write-in
5
1.40%
Precinct: WASHINGTON 4 - Contest: CORONER
WASHINGTON 4 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
88
21.26%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
325
78.50%
Write-in
Write-in
1
0.24%
Precinct: WASHINGTON 4 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
WASHINGTON 4 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
347
98.30%
Write-in
Write-in
6
1.70%
Precinct: WASHINGTON 4 - Contest: PROTHONOTARY
WASHINGTON 4 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
102
24.82%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
308
74.94%
Write-in
Write-in
1
0.24%
Precinct: WASHINGTON 4 - Contest: REGISTER AND RECORDER
WASHINGTON 4 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
90
21.69%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
325
78.31%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 4 - Contest: SHERIFF
WASHINGTON 4 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
350
98.31%
Write-in
Write-in
6
1.69%
Precinct: WASHINGTON 4 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
WASHINGTON 4 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Annie R. Gomez Shockey
DAR Annie R. Gomez Shockey
336
94.12%
Write-in
Write-in
21
5.88%
Precinct: WASHINGTON 4 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Washingt
WASHINGTON 4 - SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Washingt
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Linda F. Zimmerman
DAR Linda F. Zimmerman
185
30.23%
DEM Karen Fitzgerald Herald
DEM Karen Fitzgerald Herald
113
18.46%
REP Clint Pentz
REP Clint Pentz
310
50.65%
Write-in
Write-in
4
0.65%
Precinct: WASHINGTON 4 - Contest: AUDITOR 6YR Washington
WASHINGTON 4 - AUDITOR 6YR Washington
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
17
100.00%
Precinct: WASHINGTON 4 - Contest: AUDITOR 4YR Washington
WASHINGTON 4 - AUDITOR 4YR Washington
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Brenda Haugh
REP Brenda Haugh
346
98.02%
Write-in
Write-in
7
1.98%
Precinct: WASHINGTON 4 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Washington
WASHINGTON 4 - TOWNSHIP SUPERVISOR Washington
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Charles Strausbaugh
DEM Charles Strausbaugh
103
16.40%
REP Charles L. Strausbaugh
REP Charles L. Strausbaugh
238
37.90%
REP Ted Snowberger III
REP Ted Snowberger III
279
44.43%
Write-in
Write-in
8
1.27%
Precinct: WASHINGTON 4 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
WASHINGTON 4 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
215
58.74%
NO
NO
151
41.26%
Precinct: WASHINGTON 4 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
WASHINGTON 4 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
226
62.95%
NO
NO
133
37.05%
Precinct: WASHINGTON 4 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
WASHINGTON 4 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
268
73.42%
NO
NO
97
26.58%
Precinct: WASHINGTON 5
WASHINGTON 5
Reporting
Precinct: WASHINGTON 5 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
WASHINGTON 5 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
409
40.02%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
613
59.98%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 5 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
WASHINGTON 5 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
394
21.88%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
328
18.21%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
554
30.76%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
525
29.15%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 5 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
WASHINGTON 5 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
395
38.99%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
618
61.01%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 5 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
WASHINGTON 5 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
396
21.50%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
331
17.97%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
544
29.53%
REP John Flannery
REP John Flannery
570
30.94%
Write-in
Write-in
1
0.05%
Precinct: WASHINGTON 5 - Contest: CLERK OF COURTS
WASHINGTON 5 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
814
95.65%
Write-in
Write-in
37
4.35%
Precinct: WASHINGTON 5 - Contest: CONTROLLER
WASHINGTON 5 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
799
96.97%
Write-in
Write-in
25
3.03%
Precinct: WASHINGTON 5 - Contest: CORONER
WASHINGTON 5 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
352
34.58%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
666
65.42%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 5 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
WASHINGTON 5 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
802
96.28%
Write-in
Write-in
31
3.72%
Precinct: WASHINGTON 5 - Contest: PROTHONOTARY
WASHINGTON 5 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
375
37.17%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
634
62.83%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 5 - Contest: REGISTER AND RECORDER
WASHINGTON 5 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
345
33.66%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
680
66.34%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WASHINGTON 5 - Contest: SHERIFF
WASHINGTON 5 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
904
98.69%
Write-in
Write-in
12
1.31%
Precinct: WASHINGTON 5 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
WASHINGTON 5 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Annie R. Gomez Shockey
DAR Annie R. Gomez Shockey
875
95.11%
Write-in
Write-in
45
4.89%
Precinct: WASHINGTON 5 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Washingt
WASHINGTON 5 - SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Washingt
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Linda F. Zimmerman
DAR Linda F. Zimmerman
484
31.21%
DEM Karen Fitzgerald Herald
DEM Karen Fitzgerald Herald
454
29.27%
REP Clint Pentz
REP Clint Pentz
606
39.07%
Write-in
Write-in
7
0.45%
Precinct: WASHINGTON 5 - Contest: AUDITOR 6YR Washington
WASHINGTON 5 - AUDITOR 6YR Washington
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
53
100.00%
Precinct: WASHINGTON 5 - Contest: AUDITOR 4YR Washington
WASHINGTON 5 - AUDITOR 4YR Washington
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Brenda Haugh
REP Brenda Haugh
774
97.36%
Write-in
Write-in
21
2.64%
Precinct: WASHINGTON 5 - Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Washington
WASHINGTON 5 - TOWNSHIP SUPERVISOR Washington
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Charles Strausbaugh
DEM Charles Strausbaugh
388
27.36%
REP Charles L. Strausbaugh
REP Charles L. Strausbaugh
462
32.58%
REP Ted Snowberger III
REP Ted Snowberger III
542
38.22%
Write-in
Write-in
26
1.83%
Precinct: WASHINGTON 5 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
WASHINGTON 5 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
628
70.25%
NO
NO
266
29.75%
Precinct: WASHINGTON 5 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
WASHINGTON 5 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
614
68.91%
NO
NO
277
31.09%
Precinct: WASHINGTON 5 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
WASHINGTON 5 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
659
72.98%
NO
NO
244
27.02%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 1
WAYNESBORO WD 1 DIST 1
Reporting
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
91
40.63%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
133
59.38%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
86
22.51%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
74
19.37%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
112
29.32%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
110
28.80%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
87
38.84%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
137
61.16%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
82
21.69%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
78
20.63%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
109
28.84%
REP John Flannery
REP John Flannery
109
28.84%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - Contest: CLERK OF COURTS
WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
170
94.97%
Write-in
Write-in
9
5.03%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - Contest: CONTROLLER
WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
170
96.59%
Write-in
Write-in
6
3.41%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - Contest: CORONER
WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
89
40.27%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
132
59.73%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
170
95.51%
Write-in
Write-in
8
4.49%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - Contest: PROTHONOTARY
WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
90
40.91%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
130
59.09%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - Contest: REGISTER AND RECORDER
WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
85
38.46%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
136
61.54%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - Contest: SHERIFF
WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
186
97.89%
Write-in
Write-in
4
2.11%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Annie R. Gomez Shockey
DAR Annie R. Gomez Shockey
185
95.36%
Write-in
Write-in
9
4.64%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Waynesbo
WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Waynesbo
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Lloyd Hamberger
REP Lloyd Hamberger
167
91.26%
Write-in
Write-in
16
8.74%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - Contest: COUNCILPERSON Waynesboro 1st
WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - COUNCILPERSON Waynesboro 1st
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Sarah Provard
DEM Sarah Provard
88
40.37%
REP Mike Cermak
REP Mike Cermak
127
58.26%
Write-in
Write-in
3
1.38%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
130
66.33%
NO
NO
66
33.67%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
126
63.96%
NO
NO
71
36.04%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
WAYNESBORO WD 1 DIST 1 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
133
68.56%
NO
NO
61
31.44%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 2
WAYNESBORO WD 1 DIST 2
Reporting
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
100
40.32%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
147
59.27%
Write-in
Write-in
1
0.40%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
100
22.62%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
86
19.46%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
130
29.41%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
126
28.51%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
100
40.98%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
144
59.02%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
104
22.56%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
99
21.48%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
125
27.11%
REP John Flannery
REP John Flannery
132
28.63%
Write-in
Write-in
1
0.22%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - Contest: CLERK OF COURTS
WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
189
97.42%
Write-in
Write-in
5
2.58%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - Contest: CONTROLLER
WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
186
97.38%
Write-in
Write-in
5
2.62%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - Contest: CORONER
WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
88
35.63%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
159
64.37%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
186
98.41%
Write-in
Write-in
3
1.59%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - Contest: PROTHONOTARY
WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
94
37.90%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
154
62.10%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - Contest: REGISTER AND RECORDER
WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
93
37.80%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
153
62.20%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - Contest: SHERIFF
WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
211
99.06%
Write-in
Write-in
2
0.94%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Annie R. Gomez Shockey
DAR Annie R. Gomez Shockey
194
90.65%
Write-in
Write-in
20
9.35%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Waynesbo
WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Waynesbo
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Lloyd Hamberger
REP Lloyd Hamberger
179
92.27%
Write-in
Write-in
15
7.73%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - Contest: COUNCILPERSON Waynesboro 1st
WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - COUNCILPERSON Waynesboro 1st
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Sarah Provard
DEM Sarah Provard
105
43.03%
REP Mike Cermak
REP Mike Cermak
137
56.15%
Write-in
Write-in
2
0.82%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
150
69.12%
NO
NO
67
30.88%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
155
72.09%
NO
NO
60
27.91%
Precinct: WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
WAYNESBORO WD 1 DIST 2 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
154
71.30%
NO
NO
62
28.70%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 1
WAYNESBORO WD 2 DIST 1
Reporting
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
65
55.56%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
52
44.44%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
69
31.36%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
56
25.45%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
48
21.82%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
47
21.36%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
62
53.45%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
54
46.55%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
62
29.25%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
60
28.30%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
42
19.81%
REP John Flannery
REP John Flannery
48
22.64%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - Contest: CLERK OF COURTS
WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
86
87.76%
Write-in
Write-in
12
12.24%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - Contest: CONTROLLER
WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
85
88.54%
Write-in
Write-in
11
11.46%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - Contest: CORONER
WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
61
51.69%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
57
48.31%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
83
86.46%
Write-in
Write-in
13
13.54%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - Contest: PROTHONOTARY
WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
65
55.56%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
52
44.44%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - Contest: REGISTER AND RECORDER
WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
59
50.00%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
59
50.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - Contest: SHERIFF
WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
104
99.05%
Write-in
Write-in
1
0.95%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Annie R. Gomez Shockey
DAR Annie R. Gomez Shockey
105
99.06%
Write-in
Write-in
1
0.94%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Waynesbo
WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Waynesbo
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Lloyd Hamberger
REP Lloyd Hamberger
81
83.51%
Write-in
Write-in
16
16.49%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - Contest: COUNCILPERSON Waynesboro 2nd
WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - COUNCILPERSON Waynesboro 2nd
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Jon E. Fleagle
REP Jon E. Fleagle
90
93.75%
Write-in
Write-in
6
6.25%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
68
69.39%
NO
NO
30
30.61%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
66
68.04%
NO
NO
31
31.96%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
WAYNESBORO WD 2 DIST 1 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
69
70.41%
NO
NO
29
29.59%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 2
WAYNESBORO WD 2 DIST 2
Reporting
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
81
36.00%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
143
63.56%
Write-in
Write-in
1
0.44%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
80
20.00%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
72
18.00%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
124
31.00%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
124
31.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
78
34.82%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
146
65.18%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
82
20.10%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
72
17.65%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
128
31.37%
REP John Flannery
REP John Flannery
125
30.64%
Write-in
Write-in
1
0.25%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - Contest: CLERK OF COURTS
WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
185
96.86%
Write-in
Write-in
6
3.14%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - Contest: CONTROLLER
WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
184
97.35%
Write-in
Write-in
5
2.65%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - Contest: CORONER
WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
76
33.48%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
150
66.08%
Write-in
Write-in
1
0.44%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
183
97.34%
Write-in
Write-in
5
2.66%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - Contest: PROTHONOTARY
WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
82
36.28%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
144
63.72%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - Contest: REGISTER AND RECORDER
WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
81
35.68%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
146
64.32%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - Contest: SHERIFF
WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
192
97.46%
Write-in
Write-in
5
2.54%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Annie R. Gomez Shockey
DAR Annie R. Gomez Shockey
181
92.82%
Write-in
Write-in
14
7.18%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Waynesbo
WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Waynesbo
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Lloyd Hamberger
REP Lloyd Hamberger
182
97.85%
Write-in
Write-in
4
2.15%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - Contest: COUNCILPERSON Waynesboro 2nd
WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - COUNCILPERSON Waynesboro 2nd
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Jon E. Fleagle
REP Jon E. Fleagle
184
96.84%
Write-in
Write-in
6
3.16%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
134
68.37%
NO
NO
62
31.63%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
133
67.86%
NO
NO
63
32.14%
Precinct: WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
WAYNESBORO WD 2 DIST 2 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
146
73.74%
NO
NO
52
26.26%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 1
WAYNESBORO WD 3 DIST 1
Reporting
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
80
45.71%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
94
53.71%
Write-in
Write-in
1
0.57%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
77
26.28%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
59
20.14%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
79
26.96%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
78
26.62%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
79
44.89%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
96
54.55%
Write-in
Write-in
1
0.57%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
77
25.25%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
65
21.31%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
79
25.90%
REP John Flannery
REP John Flannery
84
27.54%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - Contest: CLERK OF COURTS
WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
133
96.38%
Write-in
Write-in
5
3.62%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - Contest: CONTROLLER
WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
130
98.48%
Write-in
Write-in
2
1.52%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - Contest: CORONER
WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
75
42.61%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
101
57.39%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
127
96.21%
Write-in
Write-in
5
3.79%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - Contest: PROTHONOTARY
WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
78
44.57%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
97
55.43%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - Contest: REGISTER AND RECORDER
WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
76
43.43%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
99
56.57%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - Contest: SHERIFF
WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
143
100.00%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Annie R. Gomez Shockey
DAR Annie R. Gomez Shockey
135
93.75%
Write-in
Write-in
9
6.25%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Waynesbo
WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Waynesbo
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Lloyd Hamberger
REP Lloyd Hamberger
125
95.42%
Write-in
Write-in
6
4.58%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - Contest: COUNCILPERSON Waynesboro 3rd
WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - COUNCILPERSON Waynesboro 3rd
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Patrick E. Fleagle
REP Patrick E. Fleagle
132
97.06%
Write-in
Write-in
4
2.94%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
101
65.58%
NO
NO
53
34.42%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
96
62.75%
NO
NO
57
37.25%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
WAYNESBORO WD 3 DIST 1 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
112
71.34%
NO
NO
45
28.66%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 2
WAYNESBORO WD 3 DIST 2
Reporting
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
87
37.66%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
144
62.34%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
90
23.56%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
68
17.80%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
116
30.37%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
108
28.27%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
94
40.69%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
137
59.31%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
85
21.09%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
84
20.84%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
114
28.29%
REP John Flannery
REP John Flannery
120
29.78%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - Contest: CLERK OF COURTS
WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
192
96.48%
Write-in
Write-in
7
3.52%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - Contest: CONTROLLER
WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
184
97.87%
Write-in
Write-in
4
2.13%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - Contest: CORONER
WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
77
33.77%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
150
65.79%
Write-in
Write-in
1
0.44%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
180
97.83%
Write-in
Write-in
4
2.17%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - Contest: PROTHONOTARY
WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
87
37.83%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
143
62.17%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - Contest: REGISTER AND RECORDER
WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
74
32.17%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
156
67.83%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - Contest: SHERIFF
WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
198
99.50%
Write-in
Write-in
1
0.50%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Annie R. Gomez Shockey
DAR Annie R. Gomez Shockey
184
92.00%
Write-in
Write-in
16
8.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Waynesbo
WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Waynesbo
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Lloyd Hamberger
REP Lloyd Hamberger
175
96.15%
Write-in
Write-in
7
3.85%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - Contest: COUNCILPERSON Waynesboro 3rd
WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - COUNCILPERSON Waynesboro 3rd
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Patrick E. Fleagle
REP Patrick E. Fleagle
196
97.03%
Write-in
Write-in
6
2.97%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
141
71.57%
NO
NO
56
28.43%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
141
71.94%
NO
NO
55
28.06%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
WAYNESBORO WD 3 DIST 2 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
148
75.51%
NO
NO
48
24.49%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 3
WAYNESBORO WD 3 DIST 3
Reporting
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
121
46.90%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
137
53.10%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
105
24.14%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
86
19.77%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
123
28.28%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
120
27.59%
Write-in
Write-in
1
0.23%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
104
40.94%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
150
59.06%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - Contest: COUNTY COMMISSIONER
WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
109
24.33%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
84
18.75%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
127
28.35%
REP John Flannery
REP John Flannery
127
28.35%
Write-in
Write-in
1
0.22%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - Contest: CLERK OF COURTS
WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
213
99.53%
Write-in
Write-in
1
0.47%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - Contest: CONTROLLER
WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
200
98.52%
Write-in
Write-in
3
1.48%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - Contest: CORONER
WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
93
36.33%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
163
63.67%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - Contest: DISTRICT ATTORNEY
WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
201
97.10%
Write-in
Write-in
6
2.90%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - Contest: PROTHONOTARY
WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
106
41.73%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
148
58.27%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - Contest: REGISTER AND RECORDER
WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
94
37.01%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
160
62.99%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - Contest: SHERIFF
WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
224
98.68%
Write-in
Write-in
3
1.32%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Annie R. Gomez Shockey
DAR Annie R. Gomez Shockey
213
93.42%
Write-in
Write-in
15
6.58%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - Contest: SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Waynesbo
WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Waynesbo
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Lloyd Hamberger
REP Lloyd Hamberger
192
91.87%
Write-in
Write-in
17
8.13%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - Contest: COUNCILPERSON Waynesboro 3rd
WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - COUNCILPERSON Waynesboro 3rd
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Patrick E. Fleagle
REP Patrick E. Fleagle
209
97.21%
Write-in
Write-in
6
2.79%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
150
68.49%
NO
NO
69
31.51%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
163
74.43%
NO
NO
56
25.57%
Precinct: WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
WAYNESBORO WD 3 DIST 3 - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
172
76.79%
NO
NO
52
23.21%
Precinct: WEST END SHIPPENSBURG
WEST END SHIPPENSBURG
Reporting
Precinct: WEST END SHIPPENSBURG - Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT
WEST END SHIPPENSBURG - JUSTICE OF THE SUPREME COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
145
48.99%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio
150
50.68%
Write-in
Write-in
1
0.34%
Precinct: WEST END SHIPPENSBURG - Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
WEST END SHIPPENSBURG - JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
141
26.76%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
112
21.25%
REP Maria Battista
REP Maria Battista
138
26.19%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr.
136
25.81%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WEST END SHIPPENSBURG - Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
WEST END SHIPPENSBURG - JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
132
45.05%
REP Megan Martin
REP Megan Martin
161
54.95%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WEST END SHIPPENSBURG - Contest: COUNTY COMMISSIONER
WEST END SHIPPENSBURG - COUNTY COMMISSIONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski
141
26.11%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
117
21.67%
REP Dean Horst
REP Dean Horst
145
26.85%
REP John Flannery
REP John Flannery
135
25.00%
Write-in
Write-in
2
0.37%
Precinct: WEST END SHIPPENSBURG - Contest: CLERK OF COURTS
WEST END SHIPPENSBURG - CLERK OF COURTS
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock
205
95.35%
Write-in
Write-in
10
4.65%
Precinct: WEST END SHIPPENSBURG - Contest: CONTROLLER
WEST END SHIPPENSBURG - CONTROLLER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger
198
94.29%
Write-in
Write-in
12
5.71%
Precinct: WEST END SHIPPENSBURG - Contest: CORONER
WEST END SHIPPENSBURG - CORONER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
117
40.63%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner
171
59.38%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WEST END SHIPPENSBURG - Contest: DISTRICT ATTORNEY
WEST END SHIPPENSBURG - DISTRICT ATTORNEY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink
204
93.58%
Write-in
Write-in
14
6.42%
Precinct: WEST END SHIPPENSBURG - Contest: PROTHONOTARY
WEST END SHIPPENSBURG - PROTHONOTARY
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
133
45.55%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller
159
54.45%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WEST END SHIPPENSBURG - Contest: REGISTER AND RECORDER
WEST END SHIPPENSBURG - REGISTER AND RECORDER
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
124
42.32%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh
169
57.68%
Write-in
Write-in
0
0.00%
Precinct: WEST END SHIPPENSBURG - Contest: SHERIFF
WEST END SHIPPENSBURG - SHERIFF
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites
231
99.14%
Write-in
Write-in
2
0.86%
Precinct: WEST END SHIPPENSBURG - Contest: SCHOOL DIRECTOR Shippensburg Area School District
WEST END SHIPPENSBURG - SCHOOL DIRECTOR Shippensburg Area School District
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Becky Wolfinger
DEM Becky Wolfinger
154
26.78%
DEM Roxy Lehman
DEM Roxy Lehman
139
24.17%
REP Kirk A. Naugle
REP Kirk A. Naugle
140
24.35%
REP Mike Carey
REP Mike Carey
140
24.35%
Write-in
Write-in
2
0.35%
Precinct: WEST END SHIPPENSBURG - Contest: TAX COLLECTOR West End Shippenburg
WEST END SHIPPENSBURG - TAX COLLECTOR West End Shippenburg
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in
20
100.00%
Precinct: WEST END SHIPPENSBURG - Contest: COUNCILPERSON 4YR West End Shippenburg
WEST END SHIPPENSBURG - COUNCILPERSON 4YR West End Shippenburg
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Sandra Mailey
DEM Sandra Mailey
203
94.42%
Write-in
Write-in
12
5.58%
Precinct: WEST END SHIPPENSBURG - Contest: COUNCILPERSON 2YR West End Shippenburg
WEST END SHIPPENSBURG - COUNCILPERSON 2YR West End Shippenburg
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP William A. Klusman III
REP William A. Klusman III
202
93.95%
Write-in
Write-in
13
6.05%
Precinct: WEST END SHIPPENSBURG - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
WEST END SHIPPENSBURG - SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
177
68.08%
NO
NO
83
31.92%
Precinct: WEST END SHIPPENSBURG - Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
WEST END SHIPPENSBURG - SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
170
65.89%
NO
NO
88
34.11%
Precinct: WEST END SHIPPENSBURG - Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
WEST END SHIPPENSBURG - COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES
193
72.83%
NO
NO
72
27.17%
Voter Turnout
Disable Map Interaction
0-10%
10-20%
20-30%
30-40%
40-50%
>= 50%
Contest: JUSTICE OF THE SUPREME COURT, VOTE FOR 1
JUSTICE OF THE SUPREME COURT
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Daniel McCaffery
DEM Daniel McCaffery
9,583
32.26%
REP Carolyn Carluccio
REP Carolyn Carluccio, Winner
20,101
67.67%
Write-in
Write-in
22
0.07%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: JUDGE OF THE SUPERIOR COURT, VOTE FOR 2
JUDGE OF THE SUPERIOR COURT
(VOTE FOR 2)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jill Beck
DEM Jill Beck
9,447
17.99%
DEM Timika Lane
DEM Timika Lane
7,764
14.79%
REP Maria Battista
REP Maria Battista, Winner
17,964
34.21%
REP Harry F. Smail Jr.
REP Harry F. Smail Jr., Winner
17,303
32.95%
Write-in
Write-in
27
0.05%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT, VOTE FOR 1
JUDGE OF THE COMMONWEALTH COURT
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Matt Wolf
DEM Matt Wolf
9,186
31.01%
REP Megan Martin
REP Megan Martin, Winner
20,422
68.94%
Write-in
Write-in
15
0.05%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: COUNTY COMMISSIONER, VOTE FOR 2
COUNTY COMMISSIONER
(VOTE FOR 2)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Bob Ziobrowski
DEM Bob Ziobrowski, Winner
9,740
18.21%
DEM Cameron Schroy
DEM Cameron Schroy
7,829
14.64%
REP Dean Horst
REP Dean Horst, Winner
18,466
34.53%
REP John Flannery
REP John Flannery, Winner
17,244
32.24%
Write-in
Write-in
200
0.37%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: CLERK OF COURTS, VOTE FOR 1
CLERK OF COURTS
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Todd A. Rock
REP Todd A. Rock, Winner
24,388
97.66%
Write-in
Write-in
584
2.34%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: CONTROLLER, VOTE FOR 1
CONTROLLER
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harold Wissinger
REP Harold Wissinger, Winner
23,944
97.93%
Write-in
Write-in
505
2.07%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: CORONER, VOTE FOR 1
CORONER
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Patrick Creighton
DEM Patrick Creighton
8,583
29.03%
REP Jordan Conner
REP Jordan Conner, Winner
20,949
70.85%
Write-in
Write-in
36
0.12%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: DISTRICT ATTORNEY, VOTE FOR 1
DISTRICT ATTORNEY
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Ian M. Brink
REP Ian M. Brink, Winner
23,805
97.20%
Write-in
Write-in
685
2.80%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: PROTHONOTARY, VOTE FOR 1
PROTHONOTARY
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Linda L. Raimo
DEM Linda L. Raimo
8,816
29.86%
REP Timothy S. Sponseller
REP Timothy S. Sponseller, Winner
20,675
70.03%
Write-in
Write-in
32
0.11%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: REGISTER AND RECORDER, VOTE FOR 1
REGISTER AND RECORDER
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM John J. Patterson
DEM John J. Patterson
8,460
28.60%
REP Joy Heinbaugh
REP Joy Heinbaugh, Winner
21,097
71.33%
Write-in
Write-in
20
0.07%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: SHERIFF, VOTE FOR 1
SHERIFF
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin H. Sites
DAR Benjamin H. Sites, Winner
25,667
98.81%
Write-in
Write-in
310
1.19%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-2-01, VOTE FOR 1
MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-2-01
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Glenn Manns
DAR Glenn Manns, Winner
3,058
98.84%
Write-in
Write-in
36
1.16%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02, VOTE FOR 1
MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-02
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Annie R. Gomez Shockey
DAR Annie R. Gomez Shockey, Winner
3,569
93.67%
Write-in
Write-in
241
6.33%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-05, VOTE FOR 1
MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-05
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Duane K. Cunningham
DAR Duane K. Cunningham, Winner
3,097
99.39%
Write-in
Write-in
19
0.61%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06, VOTE FOR 1
MAGISTERIAL DISTRICT JUDGE #39-3-06
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Jody C. Eyer
DAR Jody C. Eyer, Winner
3,082
99.32%
Write-in
Write-in
21
0.68%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: SCHOOL DIRECTOR Greencastle-Antrim School District, VOTE FOR 5
SCHOOL DIRECTOR Greencastle-Antrim School District
(VOTE FOR 5)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP H. Carter Davidson
REP H. Carter Davidson, Winner
2,516
20.93%
REP Jacob D. Burns
REP Jacob D. Burns, Winner
2,327
19.36%
REP Mark A. Scriever II
REP Mark A. Scriever II, Winner
2,349
19.54%
REP Christopher Tyler Bonillas
REP Christopher Tyler Bonillas, Winner
2,292
19.07%
REP Alana Michael
REP Alana Michael, Winner
2,390
19.88%
Write-in
Write-in
147
1.22%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region, VOTE FOR 1
SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Mike Boryan
DEM Mike Boryan
1,064
45.20%
REP Stephanie M. Harbaugh
REP Stephanie M. Harbaugh, Winner
1,286
54.63%
Write-in
Write-in
4
0.17%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region, VOTE FOR 1
SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Mike Hayduk
DEM Mike Hayduk, Winner
565
50.99%
REP Lorile Greenblatt
REP Lorile Greenblatt
530
47.83%
Write-in
Write-in
13
1.17%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region, VOTE FOR 1
SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Stephanie Gouss
DAR Stephanie Gouss, Winner
540
96.09%
Write-in
Write-in
22
3.91%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region, VOTE FOR 1
SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Benjamin Raber
DAR Benjamin Raber, Winner
570
74.61%
Write-in
Write-in
194
25.39%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: SCHOOL DIRECTOR Fannett-Metal School District, VOTE FOR 5
SCHOOL DIRECTOR Fannett-Metal School District
(VOTE FOR 5)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Jason Goshorn
DAR Jason Goshorn, Winner
475
19.05%
DAR Catherine Adams
DAR Catherine Adams, Winner
442
17.73%
DAR Shelly L. Boggs
DAR Shelly L. Boggs, Winner
469
18.81%
DAR Bonnie Cornelious
DAR Bonnie Cornelious, Winner
447
17.93%
REP Tina McGee
REP Tina McGee, Winner
635
25.47%
Write-in
Write-in
25
1.00%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region, VOTE FOR 1
SCHOOL DIRECTOR Chambersburg Area School District Region
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Nicole Buhrman
DEM Nicole Buhrman
551
32.17%
REP Carl McKee
REP Carl McKee, Winner
1,151
67.19%
Write-in
Write-in
11
0.64%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District North En, VOTE FOR 2
SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District North En
(VOTE FOR 2)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Rachel Fortney
REP Rachel Fortney, Winner
1,100
50.44%
REP Patricia A. Strite
REP Patricia A. Strite, Winner
1,053
48.28%
Write-in
Write-in
28
1.28%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District, VOTE FOR 5
SCHOOL DIRECTOR Tuscarora School District
(VOTE FOR 5)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Elissa T. Nyer
DEM Elissa T. Nyer
802
7.49%
DAR Donnie Piper
DAR Donnie Piper, Winner
1,695
15.84%
DAR Clifford A. Smith Jr.
DAR Clifford A. Smith Jr., Winner
1,525
14.25%
REP Matthew Gordon
REP Matthew Gordon, Winner
2,146
20.05%
REP Jim Taylor
REP Jim Taylor, Winner
2,155
20.14%
REP Brandy J. Linn
REP Brandy J. Linn, Winner
2,256
21.08%
Write-in
Write-in
123
1.15%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: SCHOOL DIRECTOR Shippensburg Area School District, VOTE FOR 2
SCHOOL DIRECTOR Shippensburg Area School District
(VOTE FOR 2)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Becky Wolfinger
DEM Becky Wolfinger
840
21.57%
DEM Roxy Lehman
DEM Roxy Lehman
755
19.38%
REP Kirk A. Naugle
REP Kirk A. Naugle, Winner
1,164
29.88%
REP Mike Carey
REP Mike Carey, Winner
1,134
29.11%
Write-in
Write-in
2
0.05%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Washingt, VOTE FOR 2
SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Washingt
(VOTE FOR 2)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Linda F. Zimmerman
DAR Linda F. Zimmerman, Winner
1,393
32.12%
DEM Karen Fitzgerald Herald
DEM Karen Fitzgerald Herald
1,119
25.80%
REP Clint Pentz
REP Clint Pentz, Winner
1,800
41.50%
Write-in
Write-in
25
0.58%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Waynesbo, VOTE FOR 1
SCHOOL DIRECTOR Waynesboro Area School District Waynesbo
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Lloyd Hamberger
REP Lloyd Hamberger, Winner
1,101
93.15%
Write-in
Write-in
81
6.85%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR 6YR Antrim, VOTE FOR 1
AUDITOR 6YR Antrim
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Mark J. Smith
REP Mark J. Smith, Winner
2,290
98.79%
Write-in
Write-in
28
1.21%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR 4YR Antrim, VOTE FOR 1
AUDITOR 4YR Antrim
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Dianne H. Smith
REP Dianne H. Smith, Winner
2,287
98.83%
Write-in
Write-in
27
1.17%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR 6YR Fannett, VOTE FOR 1
AUDITOR 6YR Fannett
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in, Winner
38
100.00%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR 2YR Fannett, VOTE FOR 1
AUDITOR 2YR Fannett
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in, Winner
31
100.00%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR 6YR Green, VOTE FOR 1
AUDITOR 6YR Green
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Sara Stockslager
DEM Sara Stockslager, Winner
2,685
94.61%
Write-in
Write-in
153
5.39%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR 2YR Green, VOTE FOR 1
AUDITOR 2YR Green
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Abigail Kick
REP Abigail Kick, Winner
3,242
98.15%
Write-in
Write-in
61
1.85%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR Guilford, VOTE FOR 1
AUDITOR Guilford
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Richard A. Foster
REP Richard A. Foster, Winner
2,892
97.93%
Write-in
Write-in
61
2.07%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR 6YR Hamilton, VOTE FOR 1
AUDITOR 6YR Hamilton
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Dale Gipe
REP Dale Gipe, Winner
1,777
98.01%
Write-in
Write-in
36
1.99%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR 4YR Hamilton, VOTE FOR 1
AUDITOR 4YR Hamilton
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in, Winner
128
100.00%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR 6YR Letterkenny, VOTE FOR 1
AUDITOR 6YR Letterkenny
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in, Winner
34
100.00%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR 4YR Letterkenny, VOTE FOR 1
AUDITOR 4YR Letterkenny
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in, Winner
28
100.00%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR 2YR Letterkenny, VOTE FOR 1
AUDITOR 2YR Letterkenny
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in, Winner
24
100.00%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR 6YR Lurgan, VOTE FOR 1
AUDITOR 6YR Lurgan
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in, Winner
25
100.00%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR 4YR Lurgan, VOTE FOR 1
AUDITOR 4YR Lurgan
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in, Winner
22
100.00%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR 6YR Metal, VOTE FOR 1
AUDITOR 6YR Metal
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Linda Junkins
REP Linda Junkins, Winner
323
99.38%
Write-in
Write-in
2
0.62%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR 4YR Metal, VOTE FOR 1
AUDITOR 4YR Metal
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in, Winner
7
100.00%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR Montgomery, VOTE FOR 1
AUDITOR Montgomery
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Amy Hicks
REP Amy Hicks, Winner
849
98.95%
Write-in
Write-in
9
1.05%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR Peters, VOTE FOR 1
AUDITOR Peters
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Carl P. Hartman
REP Carl P. Hartman, Winner
745
99.60%
Write-in
Write-in
3
0.40%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR Quincy, VOTE FOR 1
AUDITOR Quincy
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Julia Bowers
DAR Julia Bowers, Winner
973
96.43%
Write-in
Write-in
36
3.57%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR Southampton, VOTE FOR 1
AUDITOR Southampton
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Tracy Papa
REP Tracy Papa, Winner
1,416
98.68%
Write-in
Write-in
19
1.32%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR 6YR St. Thomas, VOTE FOR 1
AUDITOR 6YR St. Thomas
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in, Winner
36
100.00%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR 4YR St. Thomas, VOTE FOR 1
AUDITOR 4YR St. Thomas
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in, Winner
33
100.00%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR 2YR St. Thomas, VOTE FOR 1
AUDITOR 2YR St. Thomas
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in, Winner
34
100.00%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR Warren, VOTE FOR 1
AUDITOR Warren
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in, Winner
8
100.00%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR 6YR Washington, VOTE FOR 1
AUDITOR 6YR Washington
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in, Winner
132
100.00%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: AUDITOR 4YR Washington, VOTE FOR 1
AUDITOR 4YR Washington
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Brenda Haugh
REP Brenda Haugh, Winner
2,213
98.14%
Write-in
Write-in
42
1.86%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Antrim, VOTE FOR 2
TOWNSHIP SUPERVISOR Antrim
(VOTE FOR 2)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP John F. Alleman
REP John F. Alleman, Winner
2,075
51.81%
REP Patrick Heraty
REP Patrick Heraty, Winner
1,870
46.69%
Write-in
Write-in
60
1.50%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Fannett, VOTE FOR 1
TOWNSHIP SUPERVISOR Fannett
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM William T. O'Donnell
DEM William T. O'Donnell, Winner
256
91.76%
Write-in
Write-in
23
8.24%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Green, VOTE FOR 1
TOWNSHIP SUPERVISOR Green
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Todd Burns
DAR Todd Burns, Winner
3,504
98.62%
Write-in
Write-in
49
1.38%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Guilford, VOTE FOR 1
TOWNSHIP SUPERVISOR Guilford
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Zig Herzog
DEM Zig Herzog
1,145
31.09%
REP Michael R. Ferguson
REP Michael R. Ferguson, Winner
2,533
68.78%
Write-in
Write-in
5
0.14%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Hamilton, VOTE FOR 1
TOWNSHIP SUPERVISOR Hamilton
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Rich Troup
DAR Rich Troup, Winner
1,826
98.07%
Write-in
Write-in
36
1.93%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Letterkenny, VOTE FOR 1
TOWNSHIP SUPERVISOR Letterkenny
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Lance G. Norton
REP Lance G. Norton, Winner
455
98.91%
Write-in
Write-in
5
1.09%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Lurgan, VOTE FOR 1
TOWNSHIP SUPERVISOR Lurgan
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Lawrence C. Kolb Jr.
REP Lawrence C. Kolb Jr., Winner
323
98.48%
Write-in
Write-in
5
1.52%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Metal, VOTE FOR 1
TOWNSHIP SUPERVISOR Metal
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Kenneth J. Miley
REP Kenneth J. Miley, Winner
331
99.10%
Write-in
Write-in
3
0.90%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Montgomery, VOTE FOR 1
TOWNSHIP SUPERVISOR Montgomery
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Michael Rife
DAR Michael Rife, Winner
855
96.83%
Write-in
Write-in
28
3.17%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Peters, VOTE FOR 1
TOWNSHIP SUPERVISOR Peters
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Sam Rotz
DAR Sam Rotz, Winner
751
99.21%
Write-in
Write-in
6
0.79%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR 6YR Quincy, VOTE FOR 1
TOWNSHIP SUPERVISOR 6YR Quincy
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Nelson Egolf
DAR Nelson Egolf, Winner
1,006
89.90%
Write-in
Write-in
113
10.10%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR 4YR Quincy, VOTE FOR 1
TOWNSHIP SUPERVISOR 4YR Quincy
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Edward Wilson
REP Edward Wilson, Winner
783
78.77%
Write-in
Write-in
211
21.23%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Southampton, VOTE FOR 1
TOWNSHIP SUPERVISOR Southampton
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DAR Roger Hall
DAR Roger Hall, Winner
1,530
98.90%
Write-in
Write-in
17
1.10%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR St. Thomas, VOTE FOR 1
TOWNSHIP SUPERVISOR St. Thomas
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Timothy Sollenberger
REP Timothy Sollenberger, Winner
859
98.17%
Write-in
Write-in
16
1.83%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Warren, VOTE FOR 1
TOWNSHIP SUPERVISOR Warren
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Harry Keefer
REP Harry Keefer, Winner
73
91.25%
Write-in
Write-in
7
8.75%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: TOWNSHIP SUPERVISOR Washington, VOTE FOR 2
TOWNSHIP SUPERVISOR Washington
(VOTE FOR 2)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Charles Strausbaugh
DEM Charles Strausbaugh
991
24.04%
REP Charles L. Strausbaugh
REP Charles L. Strausbaugh, Winner
1,435
34.81%
REP Ted Snowberger III
REP Ted Snowberger III, Winner
1,634
39.64%
Write-in
Write-in
62
1.50%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: TAX COLLECTOR Letterkenny, VOTE FOR 1
TAX COLLECTOR Letterkenny
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Wendy S. Wenger
REP Wendy S. Wenger, Winner
468
98.73%
Write-in
Write-in
6
1.27%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: TAX COLLECTOR Lurgan, VOTE FOR 1
TAX COLLECTOR Lurgan
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Stacy Franzoni
DEM Stacy Franzoni
77
21.10%
REP Ellen Forrester
REP Ellen Forrester, Winner
288
78.90%
Write-in
Write-in
0
0.00%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: TAX COLLECTOR Orrstown, VOTE FOR 1
TAX COLLECTOR Orrstown
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in, Winner
4
100.00%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: TAX COLLECTOR West End Shippenburg, VOTE FOR 1
TAX COLLECTOR West End Shippenburg
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in, Winner
20
100.00%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: MAYOR Orrstown, VOTE FOR 1
MAYOR Orrstown
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in, Winner
2
100.00%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: COUNCILPERSON Chambersburg 1st, VOTE FOR 1
COUNCILPERSON Chambersburg 1st
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Sharon L. Coffman
REP Sharon L. Coffman, Winner
541
88.69%
Write-in
Write-in
69
11.31%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: COUNCILPERSON Chambersburg 2nd, VOTE FOR 1
COUNCILPERSON Chambersburg 2nd
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Susan L. Shuff
DEM Susan L. Shuff
385
44.10%
REP John Huber
REP John Huber, Winner
483
55.33%
Write-in
Write-in
5
0.57%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: COUNCILPERSON Chambersburg 3rd, VOTE FOR 1
COUNCILPERSON Chambersburg 3rd
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Chadwick Hare
DEM Chadwick Hare, Winner
342
53.44%
REP Bill Fosnot
REP Bill Fosnot
295
46.09%
Write-in
Write-in
3
0.47%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: COUNCILPERSON 4YR Chambersburg 4th, VOTE FOR 1
COUNCILPERSON 4YR Chambersburg 4th
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jennifer Davis
DEM Jennifer Davis
172
48.45%
REP David Beltz
REP David Beltz, Winner
181
50.99%
Write-in
Write-in
2
0.56%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: COUNCILPERSON 2YR Chambersburg 4th, VOTE FOR 1
COUNCILPERSON 2YR Chambersburg 4th
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Stacy Short
REP Stacy Short, Winner
266
93.66%
Write-in
Write-in
18
6.34%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: COUNCILPERSON Chambersburg 5th, VOTE FOR 1
COUNCILPERSON Chambersburg 5th
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Melissa Mattson
DEM Melissa Mattson
330
39.43%
REP Bill Everly
REP Bill Everly, Winner
506
60.45%
Write-in
Write-in
1
0.12%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: COUNCILPERSON 4YR Greencastle, VOTE FOR 3
COUNCILPERSON 4YR Greencastle
(VOTE FOR 3)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Scott P. Reagan
DEM Scott P. Reagan, Winner
360
19.99%
DEM Jeremy Layman
DEM Jeremy Layman
339
18.82%
REP Joel Amsley
REP Joel Amsley, Winner
576
31.98%
REP Larry J. Faight
REP Larry J. Faight, Winner
485
26.93%
Write-in
Write-in
41
2.28%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: COUNCILPERSON 2YR Greencastle, VOTE FOR 1
COUNCILPERSON 2YR Greencastle
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in, Winner
87
100.00%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: COUNCILPERSON 4YR Mercerburg, VOTE FOR 3
COUNCILPERSON 4YR Mercerburg
(VOTE FOR 3)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jacob Morgan
DEM Jacob Morgan
131
20.89%
DEM Tom Heefner
DEM Tom Heefner, Winner
159
25.36%
REP Anthony Frisby
REP Anthony Frisby, Winner
175
27.91%
REP Kelani D. Craig
REP Kelani D. Craig, Winner
155
24.72%
Write-in
Write-in
7
1.12%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: COUNCILPERSON 2YR Mercerburg, VOTE FOR 1
COUNCILPERSON 2YR Mercerburg
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Jacob Morgan
DEM Jacob Morgan, Winner
193
93.24%
Write-in
Write-in
14
6.76%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: COUNCILPERSON Mont Alto, VOTE FOR 3
COUNCILPERSON Mont Alto
(VOTE FOR 3)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP David Rock
REP David Rock, Winner
213
48.08%
IND Debra H. Lee
IND Debra H. Lee, Winner
114
25.73%
IND Richard P. Lee
IND Richard P. Lee, Winner
103
23.25%
Write-in
Write-in
13
2.93%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: COUNCILPERSON 4YR Orrstown, VOTE FOR 3
COUNCILPERSON 4YR Orrstown
(VOTE FOR 3)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in, Winner
8
100.00%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: COUNCILPERSON 2YR Orrstown, VOTE FOR 2
COUNCILPERSON 2YR Orrstown
(VOTE FOR 2)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
Write-in
Write-in, Winner
4
100.00%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: COUNCILPERSON Waynesboro 1st, VOTE FOR 1
COUNCILPERSON Waynesboro 1st
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Sarah Provard
DEM Sarah Provard
193
41.77%
REP Mike Cermak
REP Mike Cermak, Winner
264
57.14%
Write-in
Write-in
5
1.08%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: COUNCILPERSON Waynesboro 2nd, VOTE FOR 1
COUNCILPERSON Waynesboro 2nd
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Jon E. Fleagle
REP Jon E. Fleagle, Winner
274
95.80%
Write-in
Write-in
12
4.20%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: COUNCILPERSON Waynesboro 3rd, VOTE FOR 1
COUNCILPERSON Waynesboro 3rd
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP Patrick E. Fleagle
REP Patrick E. Fleagle, Winner
537
97.11%
Write-in
Write-in
16
2.89%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: COUNCILPERSON 4YR West End Shippenburg, VOTE FOR 1
COUNCILPERSON 4YR West End Shippenburg
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
DEM Sandra Mailey
DEM Sandra Mailey, Winner
203
94.42%
Write-in
Write-in
12
5.58%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: COUNCILPERSON 2YR West End Shippenburg, VOTE FOR 1
COUNCILPERSON 2YR West End Shippenburg
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
REP William A. Klusman III
REP William A. Klusman III, Winner
202
93.95%
Write-in
Write-in
13
6.05%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA, VOTE FOR 1
SUPERIOR COURT - RETAIN JACK PANELLA
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES, Winner
16,154
63.57%
NO
NO
9,258
36.43%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE, VOTE FOR 1
SUPERIOR COURT - RETAIN VICTOR P. STABILE
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES, Winner
17,525
69.10%
NO
NO
7,837
30.90%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
Contest: COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK, VOTE FOR 1
COURT OF COMMON PLEAS - RETAIN JEREMIAH D. ZOOK
(VOTE FOR 1)
Candidate Name
Total Votes
Percentage
YES
YES, Winner
19,805
76.14%
NO
NO
6,208
23.86%
VIEW RESULTS BY PRECINCT
CSV
PDF
Summary
Vote totals for each candidate for each contest.
Download summary CSV
Download summary PDF
By Contest
Vote totals for each contest.
Download by contest CSV
Download by contest PDF
Contest Grouped By Precinct
Vote totals for each contest grouped by Precinct.
Download by contest grouped by Precinct PDF
By Precinct
Vote totals for each Precinct for each contest for each candidate.
Download by Precinct CSV
Download by Precinct PDF